04:39
22.05.2024

Najnowsze informacje na temat sytuacji na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 819
00:00
21.05.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w środę od wczesnych godzin porannych.

23:48
21.05.2024

Szczyt NATO może zdecydować o dodatkowych Patriotach dla Ukrainy

Decyzja o wyposażeniu Ukrainy w dodatkowe systemy obrony powietrznej Patriot może zapaść na szczycie NATO w Waszyngtonie – powiedział prezydent Ukrainy w wywiadzie dla „The New York Times”. Odpowiadając na pytania o możliwość negocjacji o zawieszeniu broni, prezydent wezwał do stosowania dyplomacji unikającej bezpośrednich negocjacji z Rosją, ale jednoczącej kraje wokół stanowiska Ukrainy na rzecz ostatecznego porozumienia pokojowego. Według Zełenskiego mogłoby się to zacząć od gwarancji bezpiecznego eksportu ukraińskiej żywności do krajów rozwijających się, wymiany więźniów, wprowadzenia środków bezpieczeństwa w okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu oraz powrotu ukraińskich dzieci porwanych i wywiezionych do Rosji.

23:24
21.05.2024

Rosjanie uruchomili „Szahedy” na kilku obszarach

W wielu rejonach ogłoszono alert powietrzny ze względu na zagrożenie ze strony rosyjskich dronów – informują Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. „Ruch bezzałogowego statku powietrznego typu Szahed z Chersonia w kierunku obwodu mikołajowskiego” – czytamy w komunikacie Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:47
21.05.2024

Zełenski wyjaśnił, dlaczego Ukraina chce uderzyć na terytorium Rosji

Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla „The New York Times”, że Ukraina chce w celach obronnych wykorzystać zachodnią broń do ataków na cele wojskowe na terytorium Rosji. Wyjaśnił, że rosyjskie wojsko ostrzeliwuje ukraińskie miasta z pozycji w miejscowościach położonych najbliżej granicy, bo Rosjanie wiedzą, że Ukraina w odpowiedzi nie zaatakuje. Jest to związane z brakiem zgody partnerów zachodnich na użycie dostarczonej przez nich broni do uderzenia na pozycje wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej.

22:11
21.05.2024

Grupa kongresmanów wezwała Pentagon, aby pozwolił Ukrainie na atakowanie celów w Rosji

Grupa kongresmanów, członków Stałego Komitetu ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, wezwała Sekretarza Obrony Lloyda Austina, aby pozwolił Ukrainie na użycie amerykańskiej broni do ataków na cele na terytorium Federacji Rosyjskiej, a także do wzmocnienia Ukrainy Siły Powietrzne i Siły Obrony Powietrznej. „Po spotkaniu z delegacją ukraińskich parlamentarzystów członkowie Kongresu podkreślili, że w celu poprawy zdolności Ukrainy do obrony przed rosyjską agresją Stany Zjednoczone powinny pozwolić Ukraińcom na użycie broni do uderzania w cele strategiczne w Rosji” – czytamy na stronie komisji.

21:57
21.05.2024

Straż graniczna wysadziła w powietrze dwie rosyjskie łodzie

Dwie rosyjskie łodzie zostały zniszczone w wyniku zrzutu amunicji z drona FPV funkcjonariuszy straży granicznej na południu. „Obrońcy trafili dwie małe jednostki pływające wroga celnym zrzutem amunicji za pomocą drona FPV ” – czytamy w komunikacie straży granicznej.

21:28
21.05.2024

Ukraina potrzebuje broni od swoich partnerów teraz, a nie „kiedyś w lecie”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłuchał dziś raportów na temat sytuacji na froncie. „Dziś otrzymaliśmy szczegółowe meldunki o sytuacji na froncie i w zaopatrzeniu obronnym – od ministra obrony Ukrainy Umierowa i Szefa Sztabu Generalnego Barhylewycza. Zgłosił się także szef Syrski. Dzień wcześniej odbyło się kolejne spotkanie w formacie Ramstein. Dziś zdali relację z prac zgodnie z naszymi potrzebami. Przede wszystkim jest to obrona powietrzna, pojazdy opancerzone, pociski. Wszyscy partnerzy są w pełni poinformowani o pilności potrzeb i rzeczywistej sytuacji na linii frontu – powiedział w nagraniu wideo. „Cała treść komunikacji z partnerami powinna odzwierciedlać treść prawdziwej pracy bojowej naszych żołnierzy – środków rażenia potrzebnych na pierwszej linii frontu. I to teraz, w tych tygodniach, a nie gdzieś latem” – podkreślił Zełenski.

20:43
21.05.2024

Wojska rosyjskie ostrzelały wioskę pod Chersoniem

Po południu Rosjanie zaatakowali wieś Antoniwka koło Chersonia, raniąc mężczyznę. „Mieszkaniec Antoniwki, który dzisiejszego popołudnia został ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału, trafił do szpitala” – czytamy w raporcie administracji wojskowej. Lekarze zdiagnozowali u 73-letniego mężczyzny obrażenia i kontuzję powstałą w wyniku wybuchu miny oraz udzielili ofierze niezbędnej pomocy.

20:07
21.05.2024

Rosjanie uderzyli w rejon Nikopola artylerią i dronami

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły około 20 ataków na okolice Nikopola, uszkadzając domy prywatne, infrastrukturę i obiekty przemysłowe, kaplicę, gazociąg i linie energetyczne – poinformował Serhij Łysak, szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej. „Prawie dwa tuziny ataków. Nikopol od samego rana nie zaznał spokoju od wrogiej artylerii i ognia przeciwlotniczego. Agresor trzykrotnie ostrzeliwał ten teren, użył 15 dronów kamikaze” – napisał Łysak.

19:43
21.05.2024

Rosjanie zaprezentowali nową Wołgę. To odnowiony chiński model auta

Rosja mierzy się z sankcjami i z tego powodu reaktywowała markę Wołga. Jednak zamiast „czysto rosyjskiego" auta, nowa Wołgs okazała się odnowionym chińskim modelem koncernu Changan.

Czytaj więcej

Nowa, "czysto rosyjska” Wołga okazała się chińskim Changanem
19:12
21.05.2024

Siły specjalne zniszczyły cztery rosyjskie kompleksy „Buk”.

Operatorzy Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu trzech tygodni zniszczyli cztery rosyjskie systemy rakiet przeciwlotniczych Buk – poinformowało dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy. „Operatorzy 3. Samodzielnego Pułku SSO na przełomie kwietnia i maja trafili trzy rakiety przeciwlotnicze, czwarty „Buk” również został zniszczony przez żołnierzy SSO” – czytamy w komunikacie.

18:49
21.05.2024

Zełenski: Moje pięć lat jeszcze się nie skończyło

Wołodymyr Zełenski potwierdził w wywiadzie dla agencji Reuters, że w związku ze stanem wojennym nadal trwa jego kadencja jako prezydenta Ukrainy. „Moje pięć lat jeszcze się nie skończyło, trwa nadal ze względu na stan wojenny” – wytłumaczył. Dodał, że cieszy się, że „jest prezydentem narodu, który nie odwrócił się plecami, nigdzie nie uciekł, ale bronił wszystkiego, co mógł”.

18:14
21.05.2024

Armia rosyjska zaatakowała rejon portowy w Chersoniu

Armia rosyjska zaatakowała rejon okrętowy Chersoń, w wyniku czego trzy osoby zostały ranne. To 15-letni chłopiec i dwie kobiety – poinformował Roman Mroczko, szef administracji państwowej w Chersoniu. „15-letni chłopiec zwrócił się o pomoc do lekarzy. Ma potężną kontuzję. Został raniony podczas ostrzału przez nieprzyjaciela rejonu portowego w Chersoniu około godziny 16:00” – poinformował Mroczko. Jak dodał, obecnie trwają badania poszkodowanego.

17:40
21.05.2024

„Ukraina powinna razić cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej”

Ukraina musi być w stanie razić cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, bo im więcej ich zostanie zniszczonych, tym szybciej wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy – oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Berbock. „Ukraina powinna móc razić cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, bo to terytorium, z którego na Ukrainę przychodzi śmierć i zniszczenie. A jeśli ktoś uważa, że ​​powinniśmy być na słabej pozycji, siedzieć i czekać, aż śmierć przyjdźcie do nas, to nie doczeka się naszej śmierci i naszej słabości. Lepiej być po stronie Ukrainy, bo im bardziej będziemy mogli zniszczyć – podkreślam – cele wojskowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, tym szybciej wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy” – powiedział Kułeba.

17:08
21.05.2024

MSZ Rosji będzie otwierać sklepy dla dyplomatów

Fachowcy od razu wyrazili wątpliwości, czy tylko dyplomaci będą mieli do nich dostęp. Przede wszystkim z powodu wszechogarniającej korupcji, która pozwala obchodzić wszelkie zakazy.

Czytaj więcej

W Rosji wraca nowe, czyli sklepy, w których kupuje się za dolary
16:45
21.05.2024

Władze Kijowa rozważą kwestię usunięcia Bułhakowa z przestrzeni publicznej

Władze Kijowa rozważą kwestię usunięcia rosyjskiego pisarza Mychajła Bułhakowa z przestrzeni publicznej stolicy po ustaleniu przez Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UINP) ostatecznego stanowiska w sprawie przynależności obiektów poświęconych Bułhakowowi do symboliki rosyjskiej politykę imperialną. W kwietniu Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował Miejską Administrację Państwową Kijowa, że ​​komisja ekspercka UINP ustaliła, że ​​obiekty (geograficzne, nazwy osób prawnych, pomniki i pomniki) znaki), poświęcone rosyjskiemu pisarzowi Bułhakowowi, zawierają symbole rosyjskiej polityki imperialnej, a dalsze używanie jego nazwiska ma charakter propagandowy. „Jednocześnie, zgodnie z oficjalnym komentarzem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, orzeczenie wspomnianej komisji ekspertów w sprawie M. Bułhakowa nie może być poleceniem zamknięcia Muzeum Pamięci Literackiej Bułhakowa w Kijowie” – napisał w odpowiedzi mer Kijowa Witalij Kliczko.

16:22
21.05.2024

Do konfrontacji z Rosją na niebie Ukraina potrzebuje 120–130 samolotów F-16

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że ​​Ukraina potrzebuje 120–130 myśliwców F-16, aby stawić czoła wrogowi na niebie. Tak powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters. „Rosjanie używają przeciwko nam 300 samolotów. Potrzebujemy co najmniej 120–130 samolotów F-16 , aby stawić czoła wrogowi na niebie” – wyjaśnił Zełenski.

15:58
21.05.2024

Atak drona na wieś w obwodzie biełgorodzkim

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu, poinformował o ataku drona na wieś Murom, w rejonie szebekińskim. W wyniku eksplozji uszkodzony miał zostać obiekt infrastruktury komunikacyjnej.

15:38
21.05.2024

Donald Tusk: Rosyjskie służby mogły mieć coś wspólnego z pożarem na Marywilskiej

- Mamy dzisiaj prawo przypuszczać... sprawdzamy wątki. One są dość prawdopodobne... że służby rosyjskie miały coś wspólnego z pożarem na Marywilskiej. I postępowanie w tej kwestii trwa. Ale bardzo bym prosił, abyśmy nie dodawali tu żadnych domysłów. Nasze służby działają efektywnie. Ja będę informował o tym o czym mogę informować opinię publiczną, ale nic więcej — mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

Donald Tusk powołał komisję ds. badania wpływów rosyjskich. Podał nazwisko przewodniczącego
15:23
21.05.2024

Rosyjski generał aresztowany

Gen. Iwan Popow, były dowódca rosyjskiej 58. Armii Ogólnowojskowej z Południowego Okręgu Wojskowego został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące w związku z podejrzeniem oszustwa na dużą skalę - podały rosyjskie media.

15:15
21.05.2024

58 proc. Rosjan uważa, że w Rosji trudno jest znaleźć pracę z odpowiednim poziomem wynagrodzenia

Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) przeprowadzonego 13 maja na grupie 1,6 tys. respondentów. Zdania takiego jest 79 proc. Rosjan, których poziom dochodów określanych jest jako niski.

15:05
21.05.2024

Zełenski zaprosił prezydenta Angoli na szczyt pokojowy w Szwajcarii

Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie telefonicznej z prezydentem João Lourenço, w czasie której zaprosił go na szczyt pokojowy do Szwajcarii. Szczyt jest organizowany z inicjatywy Ukrainy, bez udziału Rosji.

14:46
21.05.2024

Wojna na Ukrainie szkodzi orlikom. Latają więcej, co negatywnie wpłynie na ich lęgi

Na wojnie cierpią nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Są to między innymi orliki grubodziobe, które – jak wskazują naukowcy – od kiedy rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę, zmuszone są do zmiany swoich tras migracyjnych. Zdaniem ekspertów może to mieć bardzo negatywny wpływ na lęgi i opóźnić rozmnażanie zwierząt.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie uderza w orliki. Ptaki zmieniają trasy, by uniknąć ostrzału
14:27
21.05.2024

Pięć rosyjskich okrętów znajduje się na wodach Zatoki Sewastopolskiej

Informację taką przekazuje kanał Krymiskij Wieter w serwisie Telegram, który publikuje zdjęcia satelitarne potwierdzającego obecność okrętów Floty Czarnomorskiej w pobliżu Sewastopola.

14:23
21.05.2024

Kreml wycofał się z zakazu eksportu benzyn

Rosyjski rząd zawiesił w poniedziałek obowiązujący od 1 marca zakaz eksportu benzyn. Zawieszenie ma obowiązywać do 30 czerwca, ale i to może się zmienić. Ministerstwo Energetyki Rosji twierdzi, że to nie braki na rynku krajowym ani wojna były powodem zniesienia zakazu.

Czytaj więcej

Rosja cofnęła zakaz eksportu benzyn. Zaskakujące tłumaczenie
14:20
21.05.2024

Resort obrony Rosji opublikował projekt rezolucji z nową listą punktów wyznaczających linię, od której wyznacza się wody terytorialne Rosji w obwodzie królewieckim

Lista ma być podstawą do zmiany przebiegu rosyjskiej granicy morskiej w tym obwodzie.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Rosji chce zmienić granicę obwodu królewieckiego
13:44
21.05.2024

Rumunia weźmie udział w Szczycie Pokojowym, który zostanie zorganizowany w Szwajcarii

O udziale Rumunii w szczycie poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Szczyt organizowany jest z inicjatywy Ukrainy, bez udziału Rosji.

13:20
21.05.2024

Przewodniczący Dumy na czele rosyjskiej delegacji, która weźmie udział w pogrzebie prezydenta Iranu

Ebrahim Raisi zginął w niedzielę w katastrofie śmigłowca. Ceremonia pożegnania prezydenta odbędzie się w Iranie w środę.

12:51
21.05.2024

Berlin zgodził się na plan USA. Jest sposób na pieniądze dla Ukrainy

Niemcy wydały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc Ukrainie. Zgoda Berlina może być decydującym krokiem przybliżającym Waszyngton i jego sojuszników do nowego, znaczącego pakietu pomocowego dla Kijowa. Mowa jest o 50 mld dolarów.

Czytaj więcej

Niemcy dały zgodę na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów
12:32
21.05.2024

Dziesięciu ukraińskich mechaników przeszło szkolenie z obsługi myśliwców F-16 w Holandii

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Holandii. Holandia zobowiązała się do dostarczenia co najmniej 24 myśliwców F-16 Ukrainie.

11:58
21.05.2024

Premier Rosji spodziewa się, że do grudnia 2024 roku ponad połowa rosyjskich firm zacznie korzystać z krajowego oprogramowania

Michaił Miszustin wyraził takie przekonanie na konferencji Cyfrowy Przemysł w Cyfrowej Rosji. Podkreślił, że w ciągu czterech lat sprzedaż rosyjskiego oprogramowania zwiększyła się ponad dwukrotnie. Na rosyjskie oprogramowanie — jak dodał - przechodzą firmy z branży energetycznej, paliwowej, gazowej oraz lotniczej.

11:50
21.05.2024

Moskwa: 25-latek chciał zgłosić napad. Za kolorowe włosy został oskarżony o "dyskredytację armii”

Jak informuje portal Mediazona, 25-latek z Moskwy oskarżony został o "dyskredytowanie armii”, a następnie ukarany przez sąd grzywną w wysokości 50 tysięcy rubli. Funkcjonariusze policji uznali, że kolor włosów mężczyzny – niebiesko-zielono-żółty – przypomina ukraińską flagę.

Czytaj więcej

Rosja: Mężczyzna z żółto-niebieskimi włosami ukarany za "dyskredytowanie armii"
11:39
21.05.2024

Przeszukanie w Państwowej Administracji Sądowej na Ukrainie

W związku z podejrzeniem popełnienia przez pracowników ukraińskiej Państwowej Administracji Sądowej (DSAU) przestępstwa w sprawie przetargów, w siedzibie tej organizacji funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) prowadzą przeszukanie. Państwowa Administracja Sądowa zapewniła, że nie toleruje korupcji. "Urzędnicy każdej rangi i statusu muszą ponieść nieuniknioną karę za przestępstwa korupcyjne" - oświadczyło DSAU.

11:35
21.05.2024

Pieskow mówi o "nieludzkim" ostrzale terenów rosyjskich

- Kontynuujemy specjalną operację wojskową - powiedział rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do rozpoczętej przez Rosję wojny na Ukrainie. - W dalszym ciągu obserwujemy całkowicie nieludzki ostrzał obiektów cywilnych, obszarów mieszkalnych na terenach przygranicznych Rosji. Podejmujemy odpowiednie środki - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji - kraju, który ostrzeliwuje cele cywilne na Ukrainie od ponad dwóch lat.

11:03
21.05.2024

SBU zatrzymała współpracowniczkę FSB w obwodzie zaporoskim

Aresztowana kobieta przekazywała informacje o dostawach ciężkiego sprzętu siłom zbrojnym Ukrainy na front południowy. Kobieta obserwowała intensywność ruchu pojazdów i liczbę eszelonów Sił Zbrojnych Ukrainy zmierzających na front — informuje SBU. 

10:32
21.05.2024

Nad obwodem dniepropietrowskim obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjskiego drona

Dron-kamikadze został strącony nad obwodem dniepropietrowskim ok. 7:50.

10:20
21.05.2024

W obwodzie charkowskim trwają walki o Wołczańsk

W obwodzie charkowskim trwają walki o Wołczańsk

W obwodzie charkowskim trwają walki o Wołczańsk

PAP

10:12
21.05.2024

W nocy drony atakowały rejon krzyworoski

Szczątki dwóch zestrzelonych dronów uszkodziły dwa budynki na terenie rejonu. Z kolei w ostrzale rejonu nikopolskiego uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych — podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego. 

10:11
21.05.2024

Nieoficjalnie: Bruksela chce rozpoczęcia formalnych negocjacji ws. akcesji Ukrainy

Przedstawiciele Brukseli naciskają, by formalne negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej rozpoczęły się już w przyszłym miesiącu - pisze Politico. Według portalu, pięciu zastrzegających sobie anonimowość dyplomatów powiedziało, że celem jest rozpoczęcie negocjacji 25 czerwca. Za kulisami mają trwać intensywne prace, by przekonać w tej sprawie rząd Węgier.

09:33
21.05.2024

Zmarł 52-letni mężczyzna ranny w ostrzale wsi Łypcie w obwodzie charkowskim

O śmierci mężczyzny rannego w ostrzale z 17 maja informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

09:25
21.05.2024

Fiński rząd przedstawił projekt ustawy pozwalającej na odsyłanie do Rosji uchodźców, którzy przybyli do Finlandii przez rosyjsko-fińską granicę

Ustawa ma umożliwić otwarcie granicy Rosji z Finlandią, która została zamknięta w związku z presją migracyjną, jaką na granicę fińską wywierała Rosja ściągając na przejścia graniczne migrantów. Moskwa oficjalnie zaprzecza oskarżeniom o wywoływanie kryzysu migracyjnego na granicy z Finlandią. 

Czytaj więcej

Finlandia będzie odsyłać uchodźców? Rząd proponuje ustawę niezgodną z konstytucją
09:09
21.05.2024

Annalena Baerbock z wizytą na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Niemiec przybyła do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą - podało DW. - Wraz z wieloma innymi krajami z całego świata, Niemcy niezachwianie stoją po stronie Ukrainy - oświadczyła Annalena Baerbock po przyjeździe.

08:54
21.05.2024

Ostrzał w obwodzie sumskim

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała, że w nocy i nad ranem wojska rosyjskie ostrzelały za pomocą moździerzy i czołgu teren dwóch gmin w regionie. Odnotowano 13 eksplozji, brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

08:39
21.05.2024

Wzrosła liczba poszkodowanych w Charkowie

Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow podał, że w wyniku nocnego ataku dronów w różnych rejonach Charkowa uszkodzonych zostało 25 ciężarówek i autobusów oraz 3 samochody osobowe. W komunikacie czytamy, że w wyniku ataku rakietowego na firmę transportową dwie osoby zostały ranne oraz że do siedmiu wzrosła liczba poszkodowanych osób, ponieważ wystąpiła "ostra reakcja na stres".

08:23
21.05.2024

Gładkow: Kobieta zginęła w ataku ukraińskiego drona

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow podał w mediach społecznościowych, że w pobliżu wsi Oktiabrskij dron kamikadze uderzył w samochód, którym podróżowały cztery osoby. W wyniku uderzenia jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne - przekazał.

08:09
21.05.2024

W Kijowie dojdzie dziś do planowanych przerw w dostawie prądu

Przerwy są konieczne, aby zapewnić stabilność systemu energetycznego — informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

07:46
21.05.2024

W nocy Ukrainę atakowało 29 dronów-kamikadze

Ukraińcy strącili 28 z 29 dronów.

07:27
21.05.2024

Marcin Ociepa: Za rządów PiS z Polski wydalono ponad 100 sabotażystów i agentów

- Dobrze, że zatrzymujemy ciągle sabotażystów, bo na pewno jest ich jeszcze sporo w Polsce, tak jak i agentów służb. Za naszych rządu wydaliliśmy ponad 100 sabotażystów i agentów służb, dywersantów Federacji Rosyjskiej lub Republiki Białoruskiej zostało z Polski wyeliminowanych — dodał wskazując, że chodzi o osoby, którym nie można było postawić zarzutów m.in. ze względu na immunitet dyplomatyczny — mówił w RMF FM były wiceminister obrony, Marcin Ociepa.

Czytaj więcej

Poseł PiS o Antonim Macierewiczu: Pętla się zaciska i zacisnąć nie może
07:00
21.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 10 miejscowości w obwodzie zaporoskim

W wyniku rosyjskiego ostrzału ranna została jedna osoba — podał Iwan Fedorow, gubernator obwodu.

06:52
21.05.2024

Rosjanie informują o strąceniu jednej rakiety i dwóch ukraińskich dronów nad obwodem biełgorodzkim

Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że nad obwodem biełgorodzkim strącony został pocisk wystrzelony przez zestaw Wiłcha.

06:41
21.05.2024

Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnych rosyjskich okrętów

Rosyjskich okrętów nie ma też na Morzu Azowskim — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

06:37
21.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 495 070 żołnierzy, 7 605 czołgów, 14 699 pojazdów opancerzonych, 12 779 zestawów artyleryjskich, 1 077 wyrzutni rakiet, 811 zestawów przeciwlotniczych, 354 samoloty, 326 śmigłowców, 10 290 bezzałogowych statków powietrznych, 2 207 pocisków manewrujących, 27 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 17 383 pojazdy (w tym cysterny) i 2 085 jednostek sprzętu specjalnego.

06:15
21.05.2024

W poniedziałek upłynęła pięcioletnia kadencja prezydencka Zełenskiego

W świetle prawa ukraińskiego będzie sprawował urząd do momentu przeprowadzenia następnych wyborów i zaprzysiężenia nowego prezydenta. Problem polega na tym, że prawo ukraińskie zabrania przeprowadzenia jakichkolwiek wyborów podczas stanu wojennego. Rosyjskie media propagandowe od dłuższego czasu nadają, że Zełenski „20 maja przestaje być legalnym prezydentem”.

Czytaj więcej

5 lat kadencji Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent w pułapce wojny
06:08
21.05.2024

Projekt Tarczy Wschód przygotuje międzyresortowy zespół obejmujący resorty obrony, klimatu, infrastruktury, aktywów państwowych oraz MSWiA

– Inwestycje na granicy potrwają kilka lat – mówi „Rz” Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. MON będzie m.in. analizowało rozwiązania państw basenu Morza Bałtyckiego, m.in. Finlandii pod kątem ich możliwego zastosowania w Polsce. W styczniu Litwa, Łotwa i Estonia zapowiedziały budowę umocnień na granicy z Rosją.

Czytaj więcej

Jak Tarcza Wschód ma zatrzymać wroga? Fortyfikacje na granicy z Rosją i Białorusią
06:01
21.05.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 14 miejscowości w obwodzie sumskim

Rosjanie mieli ostrzeliwać terytorium obwodu sumskiego 48 razy w ciągu doby — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

05:39
21.05.2024

20 maja na froncie na Ukrainie doszło do 95 potyczek

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych, 39 ataków powietrznych i 309 uderzeń z użyciem dronó oraz 2 910 razy ostrzeliwali ukraińskie pozycje używając różnego rodzaju uzbrojenia.

05:15
21.05.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące przebieg 817 dnia wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:41
21.05.2024

Dwóch mieszkańców Charkowa skazanych na 15 lat więzienia za współpracę z rosyjską FSB

19-latek i 21-latek, mieszkający w Charkowie, zostali skazani na 15 lat więzienia za przynależność do rosyjskiej siatki szpiegowskiej, która przygotowywała uderzenia rakietowe na bazy jednostki specjalnej Ministerstwa Obrony Ukrainy „Kraken” w obwodzie charkowskim — informuje SBU. Skazani pomagali Rosjanom lokalizować cele na terenie obwodu charkowskiego. Mieli jeździć na rowerach po Charkowie i przedmieściach przywiązując szczególną uwagę na insygnia ukraińskich obrońców, po czym przekazywali geolokalizację poszczególnych pododdziałów FSB. Obu mężczyzn zatrzymano w sierpniu 2023 roku.

04:39
21.05.2024

Cztery osoby ranne w nocnym ataku drona-kamikadze na Charków

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

04:35
21.05.2024

Kilkanaście państw dołączyło do niemieckiej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy

Informację taką, po spotkaniu przedstawicieli tzw. grupy Ramstein zrzeszającej państwa wspierające militarnie Ukrainę, przekazało Ministerstwo Obrony Niemiec. Z jego komunikatu wynika, że Belgia, Dania, Holandia, Norwegia i Kanada chcą wesprzeć inicjatywę finansowo, a USA, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Rumunia, Belgia i Litwa — finansowo i przez dostarczenie pocisków przeciwlotniczych. Do inicjatywy zamierza także dołączyć Łotwa. 

04:29
21.05.2024

Rejon szebekiński w obwodzie biełgorodzkim ostrzelany przez Ukraińców

Informacje o ostrzale podał gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow. Z jego komunikatu wynika, że na terenie miasta Szebekino pocisk spadł na terenie jednej z prywatnych nieruchomości uszkadzając dach łaźni, który stanął w płomieniach. Ponadto uszkodzone zostały dwa inne budynki mieszkalne i samochód. Budynek mieszkalny został też ostrzelany w jednej z wsi w rejonie.

04:28
21.05.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 817 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 817 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 817 dniu wojny

PAP

04:27
21.05.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 817