Ministerstwo Obrony Rosji chce zmienić granicę obwodu królewieckiego

Ministerstwo Obrony Rosji przedstawiło listę nowych punktów, od których mierzona byłyby wody terytorialne Rosji przylegające do brzegu lądowej części Rosji oraz rosyjskich wysp na Morzu Bałtyckim.

Aktualizacja: 21.05.2024 16:28 Publikacja: 21.05.2024 14:18

Andriej Biełousow, minister obrony Rosji

Andriej Biełousow, minister obrony Rosji

Foto: AFP

Jak podaje agencja TASS zatwierdzenie zaproponowanych zmian oznaczałoby zmianę przebiegu linii granicy morskiej obwodu królewieckiego.

Granice morskie na Bałtyku

Granice morskie na Bałtyku

PAP

Rosja wyznacza brakującą linię, od której mierzona będzie szerokość wód terytorialnych

Jak podaje TASS projekt zawiera listę „koordynat geograficznych punktów wyznaczających pozycję linii, od której mierzona jest szerokość wód terytorialnych Federacji Rosyjskiej, przylegającej do Federacji Rosyjskiej strefy w pobliżu linii brzegowej i wysp Federacji Rosyjskiej na Morzu Bałtyckim”, dzięki której uzupełniony zostanie system „bezpośrednich linii bazowych", od których mierzone są rosyjskie wody terytorialne w ”południowej części rosyjskich wysp we wschodniej części Zatoki Fińskiej, a także w rejonie miasta Bałtijsk i Zielenogradsk (oba miasta znajdują się w obwodzie królewieckim). 

Czytaj więcej

Ostatnia posiadłość w Arktyce wystawiona na sprzedaż. Cena astronomiczna

Projekt rezolucji rządu w tym temacie znalazł się w internetowym serwisie, w którym publikowane są projekty rosyjskich aktów prawnych.

Dlaczego Rosja chce zmienić swoją granicę morską? Uzasadnienie projektu

"Według obecnego wykazu współrzędnych geograficznych punktów wyznaczających położenie linii służących do obliczenia szerokości wód terytorialnych, strefy ekonomicznej i szelfu kontynentalnego ZSRR u wybrzeży kontynentalnych oraz wysp Oceanu Arktycznego, Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego, zatwierdzonej uchwałą Rady Ministrów ZSRR z dnia 15 stycznia 1985 r. nr 56-22, wymaga ona zmian z następujących powodów: bezpośrednie początkowe linie (wyznaczenia wód terytorialnych) Federacji Rosyjskiej w Zatoce Fińskiej nie są kontynuowane i nie pozwalają Federacji Rosyjskiej na określenie (terytorium) Federacji Rosyjskiej. (...) współrzędne geograficzne punktów w pewnym momencie były wyznaczane na morskich mapach żeglugowych w małej skali, opracowane na materiałach z połowy XX wieku i nie w pełni odpowiadają współczesnemu położeniu geograficznemu” - uzasadniają projekt jego autorzy.

TASS podaje, że dokument opublikowano bez aneksu z listą koordynat punktów, w oparciu o które ma być wyznaczona granica morska, stąd agencja nie jest w stanie podać jak miałaby ona przebiegać.

Status wód terytorialnych nie różni się od statusu terytorium lądowego państwa

Zgodnie z prawem międzynarodowym wody terytorialne to pas wód wraz z wodami przybrzeżnymi, na którym obowiązuje prawodawstwo i władza państwa, do którego należy dany odcinek wybrzeża. Zgodnie z prawem międzynarodowym szerokość pasa morza terytorialnego nie może przekroczyć 12 mil morskich. Status wód terytorialnych nie różni się od statusu terytorium lądowego państwa.

Jak podaje agencja TASS zatwierdzenie zaproponowanych zmian oznaczałoby zmianę przebiegu linii granicy morskiej obwodu królewieckiego.

Rosja wyznacza brakującą linię, od której mierzona będzie szerokość wód terytorialnych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla