Przekształcenie przedsiębiorcy posiadającego nieruchomość rolną w spółkę kapitałową Biznes

Przekształcenie przedsiębiorcy posiadającego nieruchomość rolną w spółkę kapitałową

Jeśli elementem przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest nieruchomość rolna, należy w procesie przekształcenia uwzględnić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ich naruszenie może prowadzić do nieważności nabycia nieruchomości.

Podatki

Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Ochrona praw osób kontra sztuczna inteligencja

Decyzje określane jako systemy wysokiego ryzyka nie mogą być podejmowane w sposób całkowicie zautomatyzowany – konieczny jest udział człowieka.

Możliwości zarobkowe upadłego a oddłużenie w toku upadłości konsumenckiej

Syndyk, a następnie sąd upadłościowy weryfikują możliwości zarobkowe upadłych konsumentów. Ich ustalenie jest kluczowe z perspektywy oddłużenia w toku upadłości konsumenckiej.

Energetyka: trzeba zagospodarować surowce, które są w obiegu

Skuteczna transformacja energetyczna wymaga rozwoju technologii wykorzystywanej przy cyrkularnym zarządzaniu surowcami.

Czy każdy przedsiębiorca może wprowadzić monitoring wizyjny?

Pracodawca może wprowadzić monitoring na terenie zakładu pracy lub wokół niego, ale po spełnieniu pewnych warunków. Takie przetwarzanie danych osobowych musi być zgodne z RODO.

Były pracownik szkodzi renomie firmy? Nie może czuć się bezkarny

Niepochlebne publikacje i komentarze mogą naruszać dobra osobiste pracodawcy, chronione przez prawo cywilne. Jeśli godzą w dobre imię przedsiębiorcy, może on poszukiwać ochrony również w prawie karnym.

Zobowiązanie do udostępnienia zasobów to nie wszystko

Podwykonawca, który podpisał zobowiązanie do udostępniania swoich zasobów, co do zasady nie ma obowiązku zawarcia umowy podwykonawczej. W najgorszym scenariuszu może jednak odpowiadać za szkody.

(D)oceńmy także czarny scenariusz rozwiązań z AI

Projektując założenia systemu AI, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko spodziewane korzyści, ale także związane z nim ewentualne zagrożenia.

Czy i kiedy w postępowaniu grupowym można zawrzeć ugodę

Obowiązujące i projektowane przepisy zawierają ograniczenia w zakresie zawierania ugód, z którymi wiążą się praktyczne problemy.

Nawet 99 proc. udziałów nie czyni jedynym wspólnikiem

To, że udziałowiec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest mniejszościowy, nie oznacza automatycznie, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa. To, że udziałowiec sp. z o.o. jest mniejszościowy, nie oznacza, że jest wspólnikiem iluzorycznym, a spółka jest jednoosobowa.

Status kontrahenta ma znaczenie dla KSeF

Obowiązkowe e-fakturowanie to obowiązki nie tylko dla polskich podatników. Zagraniczne podmioty zarejestrowane dla celów VAT w Polsce również mogą być objęte nadchodzącymi zmianami w KSeF.

Rodzaje konwersji – różnice, skutki, procedury

Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) i prawo restrukturyzacyjne regulują w sposób rozdzielny tryb podwyższenia kapitału zakładowego.

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Julita Karaś-Gasparska: Składka zdrowotna – nie tak miało być

Przedsiębiorcy czekają na zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej. Obecne propozycje idą jednak w inną stronę, niż obiecano to przed wyborami.

Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.

Jednorazowe zdarzenia też wpływają na wypłacalność

Monitorowanie stanu wypłacalności nie może sprowadzać się wyłącznie do pilnowania terminów płatności w myśl zasady „nie mam zaległości przekraczających trzy miesiące – mogę spać spokojnie”.

Benefit test zapewni bezpieczeństwo dla transakcji usługowych

Usługi niematerialne są bardzo często weryfikowane podczas kontroli podatkowych. Dotyczy to zarówno usług wewnątrzgrupowych, jak i nabywanych od podmiotów niepowiązanych, a kontrola może dotyczyć okresu sięgającego nawet sześciu lat wstecz.

Jak skonstruować umowę spółki kapitałowej by uniknąć pata decyzyjnego?

Przeciwstawne interesy i brak porozumienia przy wspólnym podejmowaniu decyzji może długotrwale sparaliżować funkcjonowanie spółki. Warto zawczasu pomyśleć o zabezpieczeniu wspólników/akcjonariuszy przed takimi sytuacjami.

Firma rozliczy w kosztach usługi prawne, fiskus się zgadza

Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na doradztwo prawne w transakcji sprzedaży udziałów.