Wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego – kiedy się opłaca? Biznes

Wykup nieruchomości z użytkowania wieczystego – kiedy się opłaca?

Użytkownicy wieczyści, którym przysługuje prawo nabycia nieruchomości na własność, mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Nie wszyscy są świadomi, że taki wykup może „uzdrowić” stan prawny nieruchomości.

Internet i prawo autorskie

Prawa autorskie w marketingu – umowa z domem mediowym

Projekt wspierany środkami unijnymi? Uważaj na płatności gotówkowe

Limit płatności gotówką obowiązuje przedsiębiorców oraz podatników VAT. Czy beneficjenci środków unijnych mają dodatkowe ograniczenia przy realizacji płatności za wydatki w projekcie?

Teresa Siudem: Prawo autorskie w marketingu

Treść ulotki lub broszury może być chroniona prawem autorskim. Warto wcześniej uregulować te kwestie.

Fundusze europejskie dla regionów: jakie korzyści i możliwości?

W perspektywie finansowej 2021-2027 polskie województwa skorzystają z alokacji środków europejskich, której łączna wartość sięga 155,4 mld zł. Fundusze te przeznaczone zostaną na wsparcie 16 programów regionalnych.

Jakie biuro turystyczne wybrać – polskie czy zagraniczne?

Sezon urlopowy w pełni. Dostępnych jest wiele ofert turystycznych w stacjonarnych i internetowych biurach podróży. O czym należy pamiętać planując wyjazd wakacyjny? Na co zwrócić uwagę, by nasz wypoczynek był spokojny i udany?

Polskie firmy wypromują się w Japonii na EXPO 2025

Przy okazji międzynarodowej wystawy EXPO 2025 przedsiębiorcy będą mogli prezentować swoje towary lub usługi, biorąc udział w targach i misjach gospodarczych. Część wydarzeń będzie dofinansowana.

Kurator dla dłużnika spółki z o.o. w postępowaniu egzekucyjnym

Braki w składzie jednostki organizacyjnej nie wstrzymają już postępowania egzekucyjnego. Sąd może dla spółki ustanowić kuratora. Koszty ustanowienia kuratora obciążają dłużnika i zwraca się je sądowi po ich wyegzekwowaniu.

Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Proces tworzenia wspólnego przedsięwzięcia i przebieg inwestycji składa się z kilka etapów, z których każdy ma istotne znaczenie dla pomyślnego ustanowienia i funkcjonowania partnerstwa. Na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować do transakcji joint venture?

Odpowiedzialność antymonopolowa zarządu spółki w transakcjach M&A

Transakcje fuzji i przejęć (M&A) stanowią złożony proces, który wiąże się z wieloma ryzykami prawnymi i regulacyjnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie antymonopolowe, które mogą mieć istotny wpływ na powodzenie transakcji oraz odpowiedzialność członków zarządu.

Wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymywania środków z Unii Europejskiej

Beneficjent, wobec którego zastosowano sankcję wykluczenia, wpisywany jest do rejestru podmiotów wykluczonych prowadzonego przez ministra finansów.

Co taksonomia oznacza dla branży budowlanej?

Taksonomia wyznacza kierunek działań dla wszystkich podmiotów z sektora budownictwa – nie tylko tych, którzy zostaną zobowiązani do zrównoważonej sprawozdawczości.

Należyta staranność i lojalność członków zarządu fundacji rodzinnej

Zarząd jest kluczowym organem fundacji rodzinnej. Jednym z jego podstawowych zadań jest dbanie o wykonywanie woli fundatora, zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej, zwłaszcza po śmierci fundatora.

Trzydzieści milionów złotych na wprowadzanie nowych produktów lub procesów w firmach

Łódzkie przedsiębiorstwa, które dysponują wynikami prac badawczo-rozwojowych (B+R), mogą starać się o pieniądze na wdrożenie ich wyników. Liczy się innowacyjność, troska o środowisko i zrównoważony rozwój.

Świętokrzyskie konsorcja będą wspierać rozwój inteligentnych specjalizacji

Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – pod takim hasłem prowadzony jest konkurs o dotacje. Jego adresatami są ośrodki innowacji oraz instytucje otoczenia biznesu.

Czy za uśmiercenie rośliny lub zwierzęcia można pójść do więzienia?

Nie wystarczy jakiekolwiek zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, by można było mówić o popełnieniu przestępstwa. Musi mieć ono „znaczne rozmiary”. Jaka kara grozi sprawcy?

Przymusowe umorzenie udziałów – sposób na usunięcie wspólnika

Instytucja przymusowego umorzenia udziałów nie może być wykorzystywana do usunięcia wspólnika ze spółki z przyczyn wskazanych w art. 266 § 1 kodeksu spółek handlowych.

Teresa Siudem: Kara więzienia za zniszczenie roślin?

Od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności grozi sprawcy za spowodowanie zniszczeń o znacznych rozmiarach w świecie roślinnym lub zwierzęcym.

Cesję leasingu rozliczamy tak jak przychód z biznesu

Odstępne za przeniesienie praw do umowy leasingowej powinno być opodatkowane taką stawką ryczałtu jak przychody z podstawowej działalności – twierdzi skarbówka.

Generatywna AI w firmie – ryzyka i wyzwania

Warto wdrożyć w firmie odpowiednie polityki, które kompleksowo uregulują prawa i obowiązki związane z korzystaniem z GenAI oraz określą zakres odpowiedzialności osób wykorzystujących ją w sposób niezgodny z regulaminem.