Rzecznik przedsiębiorców ostrzega przed "bombą" w Polskim Ładzie

Trzeba pilnie zmieniać Polski Ład, bo będzie w lutym dokładnie taka sama sytuacja z małymi przedsiębiorcami, jak była z etatowcami - ocenił na antenie TVN24 rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Tomasz Pietryga: Sukces, jaki jest, każdy widzi

Rząd, naprawiając Polski Ład, przypomina mechanika, który podczas jazdy autostradą próbuje zreperować psujący się samochód.

Raport o prawie dla firm w Polsce: nieład w podatkach i pozorne ułatwienia

Nieprzyjazne prawo to efekt braku rzetelnego dialogu z przedsiębiorcami – uważają Pracodawcy RP.

Polski Ład: tym podatnikom grożą duże dopłaty składki zdrowotnej

Wielu przedsiębiorców po zakończeniu roku będzie musiało dołożyć kilka tysięcy złotych do ZUS.

Jak rozliczyć uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży zielonych certyfikatów

Jeśli specyfika działalności spółki wskazuje na istotne transakcje w obrębie praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, należy uwzględnić ten aspekt w prezentacji odrębnych pozycji w rachunku zysków i strat oraz bilansie. Ponadto polityka rachunkowości jednostki powinna zawierać wszystkie kwestie związane z księgowym ujęciem transakcji dotyczących zielonych certyfikatów.

Ewidencja księgowa i podatki przy zakupie kart paliwowych dla pracowników

Rozliczanie zakupu paliwa przy pomocy kart paliwowych wymaga szczegółowej analizy dotyczącej charakteru transakcji, aby chronić się przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. W pierwszej kolejności pracodawca, będący podatnikiem VAT powinien ocenić od kogo nabywa takie karty oraz czy posługiwanie się takimi kartami stanowi nabycie towaru oraz czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.

Podatnik ma prawo do kosztów kwalifikowanych

Usługi w zakresie badań klinicznych związane z opracowaniem, tworzeniem i wdrożeniem nowych wyrobów medycznych stanowią element działalności badawczo – rozwojowej.

Podatek od nieruchomości: brak innych aktywności wykluczy niższą stawkę

Jeżeli jedyną formą aktywności podatnika, w posiadaniu którego znajduje się nieruchomość, jest wykonywanie działalności gospodarczej, to wyłącznym przejawem jego działania jest prowadzenie przedsiębiorstwa.

Partner otrzymujący wynagrodzenie musi sam rozliczyć PIT

Wynagrodzenie członka zarządu spółki partnerskiej wypłacane na podstawie uchwały należy traktować jak przychody z innych źródeł.

Z rozporządzenia do ustawy. Skarbówka naprawia przepisy o rozliczaniu pensji

Nie będzie już wątpliwości, że księgowi muszą liczyć pensje dwa razy: według starych i nowych zasad.

Nowy podatek pogrąży szpitale

Lecznice będące spółkami i wykazujące straty zapłacą minimalny CIT, z którego rząd zwolnił np. spółki energetyczne.

Skarbówka daje gwarancje firmom rozliczającym pensje na dwa sposoby

Wynagrodzenia trzeba liczyć najpierw zgodnie z Polskim Ładem, potem z przepisami z zeszłego roku. I wybierać korzystniejszą dla pracownika metodę.

Dojazd autobusem bez podatku

Pracownik nie ma przychodu, jeśli firma zafunduje mu dojazdy określonym w ustawie środkiem transportu.

Ulga dla klasy średniej – komu przysługuje i jak ją liczyć

Odliczenie stosuje się na podstawie dwóch odrębnych systemów – miesięcznego i rocznego. To powoduje, że rozwiązanie to jest bardzo skomplikowane i może generować wiele problemów zarówno dla podatników, jak i dla pracodawców.

Zmieniasz etat na działalność, uważaj na ograniczenia

Pracownik zakładający własną firmę nie może współpracować z dotychczasowym pracodawcą, jeśli wybierze rozliczenie ryczałtem.

Ceny transferowe a Polski Ład: fiskus dostanie cenne źródło informacji

Wyselekcjonowane dane, zebrane w TPR, znacząco ułatwią organom skarbowym typowanie podmiotów do kontroli poprzez specjalne algorytmy.

Polski Ład porządkuje i upraszcza ceny transferowe

Zmiany, które weszły w życie w większości od 1 stycznia 2022 r., nie są rewolucyjne w porównaniu do tych, które zostały wprowadzone w roku 2017 czy w roku 2019. Mają one co do zasady charakter porządkujący.

Korekty in minus: miały być uproszczenia, a wyszło jak zwykle

Przed każdą korektą muszą zaistnieć ustalone przez strony okoliczności uzasadniające obniżenie wynagrodzenia sprzedawcy. W praktyce trudno jest określić, jakie dokładnie były ustalenia i kiedy zostały spełnione przewidziane w nich warunki.