Projekt wspierany środkami unijnymi? Uważaj na płatności gotówkowe

Limit płatności gotówką obowiązuje przedsiębiorców oraz podatników VAT. Czy beneficjenci środków unijnych mają dodatkowe ograniczenia przy realizacji płatności za wydatki w projekcie?

Czy system da sobie radę z B2C? KSeF i faktury konsumenckie

W trwających dyskusjach o Krajowym systemie e-Faktur (KSeF) wciąż nie ustalono, jakie będą wymogi co do faktur konsumenckich.

Biznesmen na rowerze? Fiskusa to nie dziwi. I pozwala na rozliczenie w kosztach

Przedsiębiorca może zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki na rower, który wykorzystuje do załatwiania firmowych spraw. Interpretacje skarbówki są pozytywne.

Jednak nie będzie podwyżki limitu zwolnienia z VAT

Przedsiębiorca musi płacić VAT po przekroczeniu 200 tys. zł obrotu rocznie. I tak zostanie, Ministerstwo Finansów nie zamierza podnosić tego limitu.

Biznes w specjalnej strefie ekonomicznej bez podatku

Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Czy w razie cofnięcia zezwolenia na działalność w takiej strefie musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z ulgi?

Poza wyjątkami następca korzysta z wcześniejszych przywilejów

Sukcesja podatkowa ma co do zasady charakter uniwersalny, tj. nabywca wstępuje w ogół praw i obowiązków podatkowych poprzednika.

Urzędnicy skarbówki nie mogą ograniczać uprawnień następcy

Samego podziału osoby prawnej nie można utożsamiać ze zmianą stanu faktycznego w takim stopniu, który co do zasady wyklucza ochronną funkcję interpretacji podatkowej u sukcesora.

Skarbówka pozwoli na amortyzację mieszkań? Jest stanowisko Ministerstwa Finansów

Zakaz odpisów amortyzacyjnych od mieszkań i domów zostaje. Dlaczego? Bo amortyzacja daje za duże korzyści podatkowe – argumentuje Ministerstwo Finansów.

Ośrodek wczasowy nie podlega podatkowi od budynków. Jest wyrok

Udostępnianie ośrodka wczasowego w ramach usług krótkoterminowego pobytu i noclegu nie jest oddaniem go do używania na podstawie umowy o podobnym charakterze do umowy najmu czy dzierżawy.

Podatek niezbyt dochodowy. Forsował go PiS, a zapłaciło 10 firm

Tylko dziesięć firm zapłaciło za ubiegły rok tzw. podatek od przerzuconego dochodu. Fiskus zyskał na tym całe... 1,39 mln zł.

Wydatki na KSeF w kosztach firmy, choćby się zmarnowały

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach nakłady na systemy informatyczne. Nawet jeśli część się zmarnowała.

Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia

Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.

Nabycie wierzytelności trudnych i uzyskanie odszkodowania bez VAT

Nabycie tzw. wierzytelności trudnych powstałych ze szkód komunikacyjnych, jak również otrzymanie odszkodowania z tytułu tych wierzytelności od zakładu ubezpieczeń nie podlega opodatkowaniu VAT.

Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT

Pod koniec trwania umowy leasingu operacyjnego, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej wykupić samochód do majątku firmowego, czy do prywatnego. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba wcześniej przeanalizować jej konsekwencje podatkowe.

Julita Karaś-Gasparska: Fiskus wyjaśnia przepisy o fundacji rodzinnej

Dla fundacji rodzinnej przewidziano korzystne rozwiązania prawne i podatkowe, jednak przepisy nie są jasne i wiele kwestii budzi wątpliwości.

Pośrednik handlowy w Ukrainie – aspekty podatkowe

Wejście na rynek ukraiński może być realizowane w różnych formach. Jedną z nich jest pośrednictwo handlowe. Ta forma jest często stosowana, ponieważ nie wymaga znaczących nakładów.

Fundacje rodzinne – sześć ważnych interpretacji fiskusa

Stosowanie preferencji dla fundacji rodzinnej w CIT, jak również dla ich beneficjentów w PIT w niektórych przypadkach budzi wątpliwości. W związku z tym interpretacje indywidualne wydane przez dyrektora KIS nabierają szczególnego

Rachunkowość fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna musi prowadzić ewidencję rachunkową na potrzeby ustalenia wyniku finansowego, a także w celu określenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku na podstawie ustawy