Podatek cukrowy: fiskus nie może wymagać od e-sklepów niemożliwego

Market online, który zastrzega, że nie handluje hurtowo i zakazuje odsprzedaży swoich towarów, nie zapłaci podatku cukrowego od napoju sprzedanego przez internet przedsiębiorcy na fakturę.

Skutki podatkowe pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika

Udzielenie spółce pożyczki przez wspólnika stanowi dobrą alternatywę jej dokapitalizowania dla pożyczek lub kredytów uzyskiwanych od różnego rodzaju instytucji finansowych. Warto zatem poznać skutki podatkowe, jakie powoduje taka transakcja, zarówno po stronie pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Sąd: Subiektywne odczucia klienta nie wpływają na kwalifikację

Na potrzeby daniny od sprzedaży detalicznej ustawodawca stworzył fikcję prawną. I za każdym razem, gdy w ramach jednej transakcji dochodzi do sprzedaży towarów i usług, które nie zostaną odrębnie zaewidencjonowane, to cała stanowi sprzedaż towarów.

Sąd: Niejasna regulacja nie może szkodzić podatnikowi

Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było uniemożliwienie odliczenia straty z lat ubiegłych przy ustalaniu podstawy obliczenia daniny solidarnościowej, to taka regulacja zostałaby wprost wskazana w przepisach.

Kiedy odpisy na fundusz utworzony na cele inwestycyjne są kosztem

Jednym z warunków utworzenia funduszu na cele inwestycyjne, na którego rzecz wydatki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów jest utworzenie go z zysku osiągniętego za rok poprzedzający rok podatkowy, w którym został on utworzony. Nie chodzi o jakikolwiek zysk, lecz o ten osiągnięty w określonym przedziale czasowym, tj. w roku bezpośrednio poprzedzającym rok, podatkowy, w którym fundusz został utworzony.

Spór o stawkę VAT od sprzedaży ciastek na wynos

Stawka podatku od towarów i usług zależy od tego, czy przedsiębiorca sprzedaje towar gotowy, czy świadczy usługę wyżywienia.

Przychody z tytułu realizacji umów wieloelementowych

Jeśli zawarta umowa może być zakwalifikowana jako wieloelementowa, to w myśl standardu istnieje konieczność odrębnej analizy każdej pozycji zawartej w umowie w celu jej odrębnego rozważenia pod kątem rozpoznania rodzaju przychodu oraz momentu ujęcia w księgach.

Konsekwencje zapłaty należności na rachunek spoza białej listy

Czy zawsze, kiedy podatnik nie zapłaci swojemu kontrahentowi na rachunek płatniczy znajdujący się na białej liście podatników VAT będzie ponosił negatywne konsekwencje? Jakie zasady mają zastosowanie w przypadku tzw. CIT estońskiego?

Kiedy fiskus wszczął kontrolę – na co uważać, o czym pamiętać

Niejasne przepisy podatkowe oraz bezmiar obowiązków o charakterze sprawozdawczym sprawiają, że myśl o kontroli podatkowej spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Tymczasem właściwe przygotowanie pozwala na spokojne przejście przez ten proces oraz minimalizuje ryzyko zakwestionowania rozliczeń.

Nie każdy producent poniesie podatek cukrowy od energetyków

Producent objętego opłatą cukrową napoju, który trafia do zamawiającej go firmy za pośrednictwem dystrybutora związanego umownym zakazem sprzedawania tego konkretnego towaru detalicznie, nie ma obowiązku zapłaty daniny.

Doradca podatkowy: Trzeba przygotować się do raportowania

Część importerów czekają nowe obowiązki – mówi Tomasz Wagner, doradca podatkowy, partner w EY.

Zwrot składki bez podatku? Resort finansów odpowiada "Rzeczpospolitej"

Przedsiębiorca, któremu ZUS zwróci nadpłaconą składkę zdrowotną, nie zawsze będzie musiał korygować rozliczenia.

Usunięcie z rejestru VAT trafi na uchwałę

Siedmiu sędziów NSA rozstrzygnie, w jakiej formie fiskus wykreśla podatnika VAT ze swojej bazy po użyciu blokady STIR.

W jaki sposób wykazać świadczenie kompleksowe na fakturze

Istnieje możliwość ujmowania poszczególnych elementów świadczenia kompleksowego w odrębnych pozycjach na dokumencie sprzedaży.

Sąd: Ograniczenia covidowe bez wpływu na podatek od nieruchomości

Okoliczność, że w pewnych okresach wskutek ograniczonej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan pandemii nie były uzyskiwane przychody z wynajmu pokoi czy działalności restauracyjnej nie oznacza, że te obiekty nie miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jaki kurs waluty zastosować przy korekcie cen transferowych

Dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych kwota wynikająca z wystawionej faktury korygującej powinna zostać przeliczona na złote z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, przyjętego do przeliczenia faktury pierwotnej.

Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Bilety lotnicze, ubezpieczenia i inne dodatkowe wydatki, jakie w związku z umową o świadczenie usługi finansuje kontrahent, stanowią dla wykonawcy nieodpłatne świadczenie, które jest jego przychodem z działalności.

Jakie korzyści i ryzyka wynikają z mechanizmu safe harbour

Po spełnieniu warunków wymaganych przez przepisy organ odstępuje od kwestionowania wynagrodzenia w dwóch kategoriach transakcji kontrolowanych: pożyczek, kredytów i emisji obligacji oraz usług o niskiej wartości dodanej.