Sąd Najwyższy: Zatrudnienie na czas nieokreślony nie zawsze możliwe

Limit umów terminowych nie odnosi się do prac interwencyjnych – uznał w czwartek Sąd Najwyższy.

Przedsiębiorcy już wkrótce mogą odczuć brak pracowników z Ukrainy

Ukraińcy, którzy nie widzieli w pierwszych miesiącach tego roku tak dużego wyboru ofert zatrudnienia jak wcześniej, gdy nasza gospodarka miała się lepiej, zaczęli szukać pracy gdzie indziej, zwłaszcza w Europie zachodniej i Kanadzie.

Specjalista freelancer tańszy niż pracownik

Jeśli pracodawca potrzebuje eksperta z danej dziedziny do konkretnego projektu, może oszczędzić nawiązując współpracę z wolnym strzelcem. O ile charakter zlecenia na to pozwala.

Za brak badań szef wyciągnie konsekwencje

Choć wykonywanie okresowych badań lekarskich zawieszono na okres pandemii, to należy je zlecić, gdy stan zdrowia pracownika budzi poważne wątpliwości. A on nie może odmówić.

Niezbędne szkolenia w czasie pracy i na koszt pracodawcy

Od 26 kwietnia 2023 r. to na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom udziału w każdym kursie, z którego wiedza jest konieczna do wykonywania pracy. A jeśli nauka nie może się odbyć w godzinach pracy, ten czas musi wliczać do czasu pracy.

Prawo europejskie musi być stosowane z urzędu

Sędziowie i prokuratorzy mają obowiązek stosowania zasad ochrony wynikających z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz z dyrektyw unijnych dotyczących zakazu dyskryminacji bez względu na to, czy przywoła je strona postępowania.

Okres próbny tylko jeden raz na to samo stanowisko

Umiejętności do wykonywania jednego rodzaju pracy pracodawca może sprawdzić tylko raz. A wskazany w umowie próbnej zamiar dalszego zatrudnienia nie jest dla pracodawcy wiążący.

Przyczyny, które nie mogą uzasadniać wypowiedzenia umowy o pracę

Korzystanie przez pracownika z nowych uprawnień wprowadzonych do kodeksu pracy nie może stanowić powodu rozwiązania umowy o pracę. W razie sporu, to na pracodawcy będzie spoczywał ciężar dowodu, że miał inne uzasadnienie.

Zmowa z dłużnikiem może być kosztowna

Szkoda wyrządzona wierzycielowi wskutek niewłaściwych potrąceń z wynagrodzenia pracownika może być wyższa niż kwoty uchronione przed egzekucją. O naprawienie tej szkody może on pozwać pracodawcę.

W przypadku rozwodu oszczędności w PPK są dzielone między małżonków

Jeśli środki zgromadzone w PPK należą do majątku wspólnego małżonków, to w przypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa - w wyniku podziału majątku wspólnego - mogą one przypaść byłemu małżonkowi uczestnika PPK.

Wspólny rachunek PPK tylko dla małżonków

Małżonkowie po sześćdziesiątce mogą połączyć swoje oszczędności w PPK i otrzymywać jedno wspólne świadczenie (tzw. świadczenie małżeńskie).

BHP przy komputerze: prawodawca rezygnuje ze specyfikacji podnóżka

Rząd ogranicza niektóre wymogi techniczne dotyczące pracy przy komputerze.

Sąd: Filharmonia musi chronić słuch muzyków

Słuch muzyków grających w orkiestrze symfonicznej w filharmonii musi być chroniony, mimo specyfiki ich pracy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Sąd: firmie nie wolno dowolnie zmieniać wysokości odprawy

Jeśli spółka nie dojdzie do porozumienia z pracownikami, to bez względu na trudną sytuację finansową musi zapłacić tym przechodzącym na emeryturę.

Elastyczna organizacja pracy w teorii i w praktyce

Pracownik - rodzic może wnioskować o system skróconego tygodnia pracy czy obniżenie etatu na wybrany okres. Mogą to być miesiące wakacyjne, ale równie dobrze czas aż do ukończenia przez dziecko 8. roku życia.

Nie każdy rodzic odmówi pracy po godzinach

Pracownik wychowujący dziecko do lat 8 nie może zablokować wykonywania pracy ponadwymiarowej, jeśli jest zatrudniony na część etatu.

Co warto wiedzieć o nowych zasadach pracy zdalnej

Zaledwie od kilku tygodni obowiązują nowe przepisy kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Są również inne zmiany, na których zyskali rodzice i opiekunowie. A osoby dopiero startujące zawodowo mogą mieć większą pewność   zatrudnienia. Na pytania związane z tymi zagadnieniami odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat, ekspert prawa pracy.

Zmiany przy delegowaniu w transporcie

Uproszczenie systemu naliczania podstawy wymiaru składek oraz PIT dla kierowców w transporcie międzynarodowym zakłada projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd.