Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca

Wolne w Wielki Piątek zależy od decyzji firmy. Pracodawca nie może jednak obniżyć wynagrodzenia z tego powodu. Ma za to prawo żądać, aby zatrudniony odpracował ten czas w innym terminie.

Ekspresowe zwolnienia przez Skype. Czy to legalne?

Sprawa zwolnienia graficzki przez firmę Giftpol wywołuje pytania o zasady rozwiązywania umów z zatrudnionymi. Tłumaczymy jakie wymogi musi spełnić pracodawca i jakie możliwości obrony ma pracownik.

Czy każdy przedsiębiorca może wprowadzić monitoring wizyjny?

Pracodawca może wprowadzić monitoring na terenie zakładu pracy lub wokół niego, ale po spełnieniu pewnych warunków. Takie przetwarzanie danych osobowych musi być zgodne z RODO.

Głos z TSUE o sygnalistach. Rząd Tuska może pożałować zmiany decyzji

Rzecznik generalny Nicholas Emiliou uważa, że żaden argument przedstawiony przez Polskę nie usprawiedliwia niewdrożenia unijnych przepisów o sygnalistach. Rekomenduje Trybunałowi Sprawiedliwości UE, by nałożył na nasz kraj wysokie kary.

Pracodawca może odpowiedzieć za rozstrój psychiczny pracownika

Przykład moderatorów niechcianych treści pokazuje, że dbanie o zdrowie psychiczne pracowników leży w interesie pracodawców. Inaczej narażają się na roszczenia o odszkodowania, zadośćuczynienia, a nawet rentę.

Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne

Nawet jeżeli pracownik oświadczy, że zrzeka się przyszłych roszczeń finansowych wobec pracodawcy, może o nie wystąpić. Firma będzie je musiała wypłacić, chyba że sąd uzna, że żądania naruszają klauzule generalne.

Procedury płacowe mają przeciwdziałać dyskryminacji

Pracodawcy będą zobowiązani do udostępniania pracownikom kryteriów stosowanych do określenia wynagrodzeń, ich poziomów oraz progresji. Kryteria te mają być obiektywne i neutralne pod względem płci.

Za wypadek w drodze na firmową imprezę może przysługiwać odszkodowanie z ZUS

Pracownik poszkodowany w czasie podróży na służbowy wyjazd integracyjny może dostać odszkodowanie. Takie zdarzenie może zostać bowiem uznane za zrównane z wypadkiem przy pracy.

W czasie wojny Polakom łatwiej podjąć pracę w Ukrainie

Aby zatrudnić się na terenie Ukrainy obywatele polscy nie muszą obecnie starać się o zezwolenie na pracę. A podejmując działalność gospodarczą, mogą ją prowadzić na warunkach obowiązujących Ukraińców.

Praca zdalna po roku od wdrożenia przepisów wciąż rodzi pytania

Największym wyzwaniem przy organizacji pracy zdalnej jest odpowiednie zaangażowanie pracowników w pracę, właściwe rozliczenie kosztów, a także zapewnienie poufności danych.

Różne wezwania do wojska to różne obowiązki i uprawnienia

Prawa i obowiązki pracownika i jego pracodawcy zależą od rodzaju pełnionej służby wojskowej. Inne są dla żołnierzy Obrony Terytorialnej, a inne dla osób pozostających w rezerwie.

Nad bezpieczeństwem w firmie powinna czuwać komisja BHP

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników ma obowiązek powołać organ doradczy i opiniodawczy w kwestii warunków wykonywania pracy. Nie zwalnia go z tego funkcjonująca w firmie służba BHP.

Rekrutacja po zwolnieniach grupowych nie gwarantuje powrotu do firmy

Pracodawca nie musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika, jeśli na stanowisku, które chce obsadzić, konieczne są szczególne umiejętności, których uprzednio od niego nie wymagano.

Łukasz Guza: Oby sygnaliści się przyjęli

Nowy projekt ustawy o zgłaszaniu naruszeń prawa ułatwi m.in. walkę z mobbingiem. Wywoła też jednak ryzyka dla samej procedury sygnalizowania.

Przedsiębiorcy zaczęli na poważnie wspierać pracujące matki

Aż 48 proc. firm deklaruje, że jest przygotowanych na zatrudnienie lub kontynuowanie współpracy z mamą, która po długiej przerwie wraca do pracy.

Nie każdy pracodawca musi ustalić plan urlopów

Pracodawca powinien każdorazowo wyrazić zgodę na rozpoczęcie urlopu przez osobę zatrudnioną, nawet jeśli przerwa w pracy wynika z ustalonego w danej firmie planu urlopów.

Praca przez aplikacje internetowe. Lepsza ochrona kurierów i kierowców

Rada UE ds. Zatrudnienia wypracowała porozumienie ws. dyrektywy, która zapewni ochronę kurierów, kierowców i innych osób zatrudnionych za pośrednictwem platform cyfrowych – poinformowała na portalu X Agnieszka Dziemanowicz-Bąk, minister pracy.

Ułatwienie dla działów kadr w sprawie sygnalistów

Rząd doprecyzował sposób ustalenia liczby osób wymaganej do utworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych.