ZUS ogłosił minimalną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w 2023 r.

ZUS podał, ile wyniesie w 2023 roku minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych lub w formie karty podatkowej.

ZUS: Karty przedpłacone na posiłki bez składek

Pracodawca może odliczyć od podstawy wymiaru wartość kart prepaid umożliwiających zakupy gotowych dań np. w sieciach handlowych.

Składki dla firm w górę. Koniec małego ZUS Plus

W lutym ci, którzy korzystali z tzw. małego ZUS plus, zapłacą wyższe należności nawet o kilkaset złotych. Policzyliśmy, jak pójdą w górę ich składki.

Wzrasta składka zdrowotna, ryczałtowiec może zapłacić 13,5 tys. zł rocznie

Przedsiębiorca rozliczający się w uproszczonej formie zapłaci więcej na ubezpieczenie zdrowotne.

Ryczałtowcy dopłacają składkę, a ZUS kręci z terminami

Firmy muszą dołożyć kilka tys. zł na ubezpieczenie zdrowotne, zwłaszcza gdy wzrosły im przychody.

Składki ZUS za odpuszczenie roszczeń wobec firmy

Wartość rekompensaty za zrzeczenie się żądań przez pracownika wlicza się do podstawy wymiaru należności – uznał ZUS.

Mały ZUS plus sposobem na oszczędności

Przedsiębiorca, którego przychód w 2022 r. nie przekroczył 120 tys. zł, może w tym roku opłacać składki od podstawy niższej niż standardowa. Taki zamiar musi zgłosić w ZUS do 31 stycznia br.

Ministerstwo proponuje stałą składkę zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwości uproszczenia obliczania podstawy wymiaru składki zdrowotnej. Jedną z propozycji jest wprowadzenie od 1 stycznia 2024 r. instytucji składki stałej.

Firmy mają problem ze składką zdrowotną od różnicy remanentów

Zmiana stanowiska urzędników w sprawie rocznych rozliczeń może spowodować, że przedsiębiorcy zapłacą większe kwoty do ZUS.

Chcesz płacić niższy ZUS w 2023 roku? Zostały tylko dwa tygodnie

Przedsiębiorca, który w ubiegłym roku nie korzystał z małego ZUS plus, a chciałby w tym roku do niego przystąpić, na zgłoszenie do ulgi ma czas tylko do końca stycznia 2023 r. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2022 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Adam Abramowicz: Dobrowolna składka na ZUS to przyszłość

Obecny system ubezpieczeń społecznych jest niespójny i niesprawiedliwy. A wysoka ryczałtowana składka w 2023 r. będzie dobijać mały i średni biznes – uważa Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zwrot zasiłku nawet za podpisy na fakturze

Niedopuszczalne jest pobieranie świadczeń chorobowych, połączone z brakiem obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia, przez osobę, która uzyskuje dochody z kontynuowanej działalności. Nawet gdyby w istotny sposób nie obciążały jej organizmu.

Wymiar składek to skutek ustalenia ubezpieczeń

Jeśli przedsiębiorca nie odwoła się od decyzji ZUS ustalającej okres, w jakim objęty był ubezpieczeniami, nie będzie mógł skutecznie podważyć decyzji wymierzającej za ten czas składki.

3,1 mln płatników dostanie z ZUS ważne informacje

Przedsiębiorcy mogą sprawdzić saldo swoich kont oraz rozliczenia wpłat dokonanych w ubiegłym roku na rachunek składkowy.

Rozliczenie składki zdrowotnej – kto będzie musiał dopłacać

Przepisy umożliwiają niektórym przedsiębiorcom preferencyjne rozliczenie składek na własne ubezpieczenie zdrowotne oraz osób z nimi współpracujących.

Więcej przedsiębiorców zapłaci składki ZUS

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego objął również komplementariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej.

Prawie miliard długu więcej w ZUS, choć liczba dłużników zmalała

Ponad 1,3 mln firm miało w 2022 r. problemy z płaceniem składek. To mniej niż w 2021 r., jednak wartość ich długu wzrosła.

Ewa Szadkowska: Cieszmy się, dopóki jest z czego

Liczba dłużników ZUS w ciągu ostatniego roku spadła. To jednak koniec dobrych wiadomości.