Firmy ruszyły po fundusze z ZUS

Aż 5155 wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.

ZUS wydłuża termin na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Do 5 czerwca prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne - głosi komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Sejmowa wrzutka: posłowie chcą wydłużenia ulgi w składkach dla firm

Wydłużenie o 12 miesięcy tzw. małego ZUS plus dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą nie podoba się ekspertom.

Dziecko pomaga ojcu w firmie. Jaki ZUS trzeba zapłacić

Pomoc dziecka jedynie przy wycinku prowadzonego przez rodzica biznesu może być uznana za współpracę na gruncie ubezpieczeń społecznych.

ZUS: ważna informacja ws. zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od dziś (30 maja 2023 r.) płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie - informuje ZUS.

O zwrot składki wystąpiło 660 tys. płatników. Ostatnie dwa dni na wniosek

Tylko wysłanie wniosku do 1 czerwca gwarantuje zwrot nadpłaty składki zdrowotnej - przypomina ZUS. Wnioski złożyło już prawie 660 tys. przedsiębiorców.

Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna

Przedsiębiorcy na liniowym PIT, którzy dostaną nadpłatę z ZUS, muszą oddać prawie 1/4 tej kwoty.

Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy

Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili składkę zdrowotną, mają problemy z zatwierdzeniem wniosku o jej zwrot, bo nie ma w nim aktualnych rachunków bankowych.

Pracownicy bardziej obciążeni ZUS niż samozatrudnieni, a emerytura podobna

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą płacą z tego tytułu składki od podstawy wymiaru ponaddwukrotnie niższej aniżeli pracownicy.

Poniedziałek to ostatni dzień na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie do ZUS. Nie wszystkim udaje się to zrobić elektronicznie, pozostaje papier.

Zbliża się ważny termin dla firm. ZUS będzie otwarty w sobotę

W sobotę w kilkudziesięciu placówkach ZUS w całym kraju eksperci Zakładu będą udzielać informacji osobom prowadzącym pozarolniczą działalność, które do najbliższego poniedziałku 22 maja br. muszą dokonać rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r.

Zakończyłeś biznes, musisz dopłacić składkę zdrowotną

ZUS przyznaje, że przedsiębiorca, który w zeszłym roku zlikwidował rozliczaną na skali albo liniowym PIT działalność, powinien zapłacić dodatkową składkę zdrowotną.

Składka zdrowotna: Zapłać za kwiecień i czekaj na roczny zwrot

Przedsiębiorca nie odliczy nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. od bieżącego zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rozlicza ją osobno.

Wypełniasz ZUS DRA? Jest zmiana wytycznych ws. rocznego rozliczenia

Na kilka dnia przed terminem rocznego rozliczenia składki zdrowotnej ZUS podał nowe zasady sporządzenia tego dokumentu, jeżeli płatnik zmienił wstecz opodatkowanie z liniowego na skalę za cały 2022 rok, ale w 2023 roku jest opodatkowany liniowo.

Niedopłatę składki zdrowotnej można odroczyć lub spłacić w ratach

Roczne rozliczenie może skutkować niedopłatą nawet kilku tysięcy złotych. Jeśli ZUS przychyli się do wniosku o ulgę, przedsiębiorca ureguluje ją bez odsetek i nie będzie traktowany jak dłużnik.

Zmiana okoliczności otwiera na nowo drogę do ulgi w ZUS

Sytuacja majątkowa, rodzinna lub zdrowotna dłużnika może ulec zmianie. Stanowi to podstawę do wystąpienia z ponownym wnioskiem o umorzenie zaległych składek czy ich rozłożenie na raty.

Zasiłki przysługują rodzicom na zmienionych zasadach

W związku ze zmianami w kodeksie pracy od 26 kwietnia 2023 r., zmieniły się również przepisy dotyczące zasiłku macierzyńskiego i chorobowego.

Zawieszasz lub zamykasz swój biznes? Dopłacisz ZUS

Przedsiębiorcy na skali podatkowej oraz liniowym PIT, którzy zawiesili bądź zlikwidowali w zeszłym roku działalność, muszą dopłacić do ZUS.