Na ryczałcie może wyjść ponad 12 tys. zł składki zdrowotnej rocznie

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w ryczałtowej formie płacą składkę zdrowotną według trzech stawek, uzależnionych od przychodu. Wiemy już, ile dokładnie wyniosą.

Kasacja w sprawie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie zależy od składek

W sprawie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dostęp do Sądu Najwyższego jest ustalany od sumy świadczeń.

Daj auto po leasingu rodzinie, a unikniesz podatku i składki

Skarbówka i ZUS nie wezmą daniny od samochodu, jeśli przed jego sprzedażą nastąpi darowizna.

Rząd wraca do pomysłu pełnego oskładkowania zleceń

Dorabiający na kilku kontraktach zarobią mniej, bo dopłacą nawet 4 mld zł za lepszą ochronę w ZUS.

Kilkaset tysięcy osób musi poczekać na wyrównanie styczniowych pensji

Część nauczycieli i mundurowych, którzy na początku stycznia otrzymali mniej niż dotychczas, dostaną wyrównanie najwcześniej w lutym albo dopiero przy rocznym rozliczeniu podatkowym.

Ostatnie odliczenie składki zdrowotnej od firmowego PIT

Przedsiębiorca, który w grudniu zapłacił szybciej do ZUS, już w styczniu skorzysta z podwójnej ulgi.

Zakład udostępni specjalny kalkulator dla firm

Ułatwi on przedsiębiorcom ustalenie właściwej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie wszelkich należności w nowej wysokości.

W lutym automatyczny zwrot nadpłaconego podatku

Emeryci i renciści pobierający świadczenie od 4920 do 12 800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego podatku. Odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków – deklaruje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

Do małego ZUS+ zgłosiło się aż 327 tys. przedsiębiorców

Właściciele firm, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z możliwości płacenia obniżonych składek, powinni zgłosić to w ZUS do końca stycznia.

Tydzień z Polskim Ładem

Od 17 stycznia na łamach „Rzeczpospolitej” prowadzimy akcję „Tydzień z Polskim Ładem”. Rządowy program nie tylko nałożył na wielu podatników dodatkowe obciążenia fiskalne, ale też skomplikował system podatkowy, powodując dużą niepewność w związku z nowym rokiem podatkowym.

Polski Ład obciąży zarząd i kadrę menedżerską

Od 1 stycznia dla członków zarządu, rad nadzorczych, ale również prokurentów zwiększyło się ryzyko związane z pełnioną funkcją i pojawiły się nowe obowiązki. Wzrosły również obciążenia fiskalne tych osób.

Mały ZUS+ trzeba zgłosić do końca stycznia

Przedsiębiorcy, którzy chcą dopiero w tym roku korzystać z tzw. małego ZUS+ powinni to zgłosić to w ZUS do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą tego zgłaszać ponownie.

Rada Przedsiębiorczości apeluje o odroczenie Polskiego Ładu

Rada Przedsiębiorczości, skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce, apeluje do Rządu o pilne przygotowanie i przedłożenie do Sejmu projektu zmian legislacyjnych, które zawieszą stosowanie przepisów podatkowych Polskiego Ładu do dnia 1 stycznia 2023 r. oraz przywrócą do tego czasu w obrocie prawnym stosowanie dotychczasowych regulacji prawa podatkowego.

Polski Ład PiS: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Miało być uproszczenie systemu podatkowego, ale wyszedł chaos. Komplikacji jest tak dużo, że wielu ze zdumieniem przeciera oczy, patrząc na swoje wypłaty. "Rzeczpospolita" stara się zaś wyjaśniać czytelnikom zawiłości i pułapki "Polskiego Ładu" i podsuwać rozwiązania rekomendowane przez ekspertów: księgowych i doradców podatkowych.

Z "Polskim Ładem" PiS przedsiębiorcy mogą tylko minimalizować straty

Po rewolucji podatkowej fiskalne koszty prowadzenia własnego biznesu radykalnie wzrosły. Niewiele pomoże ulga dla klasy średniej.

Polski Ład może mocno uderzyć przedsiębiorców po kieszeni

Od 2022 r. wybór formy opodatkowania działalności ma bardzo istotne znaczenie. Nie bez znaczenia jest też zmiana metody kalkulacji składki na ubezpieczenie zdrowotne, która przy stosunkowo wysokim poziomie przychodów wydaje się bardziej korzystna przy ryczałcie.

"Polski Ład": pensja prezesa niższa o 9 procent

Polski Ład objął obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej członków zarządu, którzy za pełnienie tej funkcji otrzymują wynagrodzenie.