Konsola do gier w kosztach firmy

Przedsiębiorca, który chce poszerzyć zakres działalności, musi zainwestować w nowe urządzenia. Fiskus to rozumie.

Projekt wspierany środkami unijnymi? Uważaj na płatności gotówkowe

Limit płatności gotówką obowiązuje przedsiębiorców oraz podatników VAT. Czy beneficjenci środków unijnych mają dodatkowe ograniczenia przy realizacji płatności za wydatki w projekcie?

Fundusze europejskie dla regionów: jakie korzyści i możliwości?

W perspektywie finansowej 2021-2027 polskie województwa skorzystają z alokacji środków europejskich, której łączna wartość sięga 155,4 mld zł. Fundusze te przeznaczone zostaną na wsparcie 16 programów regionalnych.

Polskie firmy wypromują się w Japonii na EXPO 2025

Przy okazji międzynarodowej wystawy EXPO 2025 przedsiębiorcy będą mogli prezentować swoje towary lub usługi, biorąc udział w targach i misjach gospodarczych. Część wydarzeń będzie dofinansowana.

Kurator dla dłużnika spółki z o.o. w postępowaniu egzekucyjnym

Braki w składzie jednostki organizacyjnej nie wstrzymają już postępowania egzekucyjnego. Sąd może dla spółki ustanowić kuratora. Koszty ustanowienia kuratora obciążają dłużnika i zwraca się je sądowi po ich wyegzekwowaniu.

Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT

Pod koniec trwania umowy leasingu operacyjnego, wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej wykupić samochód do majątku firmowego, czy do prywatnego. Aby podjąć dobrą decyzję, trzeba wcześniej przeanalizować jej konsekwencje podatkowe.

Transakcje M&A – specyfika transakcji joint venture

Proces tworzenia wspólnego przedsięwzięcia i przebieg inwestycji składa się z kilka etapów, z których każdy ma istotne znaczenie dla pomyślnego ustanowienia i funkcjonowania partnerstwa. Na co należy zwrócić uwagę, jak się przygotować do transakcji joint venture?

Odpowiedzialność antymonopolowa zarządu spółki w transakcjach M&A

Transakcje fuzji i przejęć (M&A) stanowią złożony proces, który wiąże się z wieloma ryzykami prawnymi i regulacyjnymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie antymonopolowe, które mogą mieć istotny wpływ na powodzenie transakcji oraz odpowiedzialność członków zarządu.

Wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymywania środków z Unii Europejskiej

Beneficjent, wobec którego zastosowano sankcję wykluczenia, wpisywany jest do rejestru podmiotów wykluczonych prowadzonego przez ministra finansów.

Trzydzieści milionów złotych na wprowadzanie nowych produktów lub procesów w firmach

Łódzkie przedsiębiorstwa, które dysponują wynikami prac badawczo-rozwojowych (B+R), mogą starać się o pieniądze na wdrożenie ich wyników. Liczy się innowacyjność, troska o środowisko i zrównoważony rozwój.

Świętokrzyskie konsorcja będą wspierać rozwój inteligentnych specjalizacji

Zwiększenie potencjału MŚP i rozwój regionalnego ekosystemu innowacji – pod takim hasłem prowadzony jest konkurs o dotacje. Jego adresatami są ośrodki innowacji oraz instytucje otoczenia biznesu.

Należyta staranność i lojalność członków zarządu fundacji rodzinnej

Zarząd jest kluczowym organem fundacji rodzinnej. Jednym z jego podstawowych zadań jest dbanie o wykonywanie woli fundatora, zarówno w perspektywie krótko jak i długoterminowej, zwłaszcza po śmierci fundatora.

PPK: instytucja finansowa zwróci nienależne wpłaty

Jeżeli pracodawca „zapisał” do PPK osobę, która nie mogła zostać uczestnikiem PPK lub naliczał wpłaty do PPK od świadczenia, które im nie podlega, musi powiadomić o tym instytucję finansową.

Prof. Jerzy Pisuliński: TSUE zakwestionował złą praktykę

Art. 5 kodeksu cywilnego to nie jest supernorma, pozwalająca zmieniać treść innych przepisów – mówi prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego.

Wierzyciel publicznoprawny w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Rola wierzycieli publicznoprawnych w postępowaniu restrukturyzacyjnym ma odmienny charakter niż innych wierzycieli. Roszczenia wierzycieli publicznoprawnych mają charakter szczególny i wynikają bezpośrednio z odrębnych ustaw.

Wierzytelności sporne w likwidacji spółki akcyjnej

Ocena, czy wierzytelność ma charakter sporny i czy suma odpowiadająca tym wierzytelnościom powinna być złożona do depozytu likwidacyjnego, należy do likwidatora spółki akcyjnej.

Inwestycje w start-upy trzeba dobrze zaplanować

W przypadku pożyczki konwertowalnej na udziały przy inwestowaniu w start-upy ulga dla inwestujących w alternatywne spółki inwestycyjne przysługuje dopiero przy objęciu udziałów.

Które wierzytelności rozliczeniowe są objęte układem

Zagadnienie dotyczące objęcia układem wierzytelności rozliczeniowych z terminowej operacji finansowej budzi w praktyce duże wątpliwości. Ma to związek z nieprecyzyjną regulacją prawną w tym zakresie.