Kapitały w prostej spółce akcyjnej
Prosta spółka akcyjna stanowi nowy typ spółki kapitałowej, której funkcjonowanie uregulowane zostało w Kodeksie spółek handlowych. Stanowi ona rozwiązanie cechujące się prostszymi procedurami i zasadami w zakresie struktur zarządczych w porównaniu z dotychczas istniejącymi spółkami kapitałowymi, tj. spółką z o.o. oraz spółką akcyjną.
Krajowy System e-Faktur – co warto wiedzieć
Od stycznia 2022 r. faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji – przedsiębiorcy mogą je stosować dobrowolnie, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Jednak na podstawie decyzji wykonawczej Rady UE od stycznia 2024 r. fakturowanie przy pomocy KSeF stanie się w Polsce rozwiązaniem obowiązkowym.
Czy można skorygować brak NIP na fakturze lub paragonie
Podatnik nie jest uprawniony do ujęcia w rejestrze „oczywistych omyłek” paragonów bez NIP nabywcy, co w konsekwencji nie daje możliwości ponownego udokumentowania przedmiotowych transakcji paragonami zawierającymi takie numery.
Nowe zasady nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych
Można już odliczać dni do wielkiej zmiany przepisów akcyzowych. Od 13 lutego 2023 r. nabycia wewnątrzwspólnotowe większości wyrobów akcyzowych przemieszczanych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy odbywać się będą na nowych zasadach.
Korygowanie błędów w sprawozdaniu finansowym
Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdania finansowego zdarzają się błędy. Wówczas nasuwają się pytania jak je poprawić? Jeśli dodatkowo stwierdzony błąd dotyczy poprzednich okresów sprawozdawczych pojawiają się kolejne wątpliwości.
Wycena instrumentów finansowych
Metoda wyceny instrumentów finansowych zależy przede wszystkim od ich klasyfikacji zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9. Podejściem wyjściowym wskazanym w Standardzie, które można wybrać w każdym przypadku, jest wycena do wartości godziwej przez wynik finansowy.
Pierwsza oferta publiczna – nowy etap w życiu spółki akcyjnej
Przeprowadzenie pierwszej oferty publicznej (IPO – Initial Public Offer) ma niebagatelne znaczenie dla strategii rozwoju spółki. Proces ten oznacza bowiem zwiększenie grona właścicieli jednostki gospodarczej, a co za tym idzie również podział zysku oraz prawa do decydowania o jej losach.