Pomoc Ukrainie daje podatkowe korzyści
Podatnicy przekazujący wsparcie finansowe i rzeczowe na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych za naszą wschodnią granicą, mają prawo do korzystania ze specjalnych odliczeń i preferencji w PIT, CIT i VAT.
Nieodpłatne umorzenie udziałów – sądy swoje, fiskus swoje
Organy podatkowe uważają nieodpłatne dobrowolne umorzenie udziałów w spółkach za transakcję kontrolowaną i nakładają na podatników obowiązki wynikające z przepisów o cenach transferowych. Inny pogląd jest wyrażany w orzecznictwie.
Jaką część wartości auta można ująć w kosztach
Przedsiębiorca rozliczy w kosztach opłaty (także cenę wykupu) wynikające z umowy leasingu w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej według proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości leasingowanego pojazdu.
Przeciwdziałanie zatorom płatniczym – najnowsze propozycje zmian
Za sprawą nowelizacji ustawy o zatorach płatniczych, ochrona firm z sektora MŚP przed opóźnieniami w płatnościach ma stać się skuteczniejsza, postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów efektywniejsze, a kary za opóźnienia surowsze.
Rezygnacja albo utrata zwolnienia
Podatnik, spełniający warunki do zwolnienia, może z niego zrezygnować i wybrać status czynnego podatnika VAT, składając naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Przy rezygnacji zgłoszenie, z zasady, należy złożyć przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje się ze zwolnienia.
Preferencje podatkowe związane z pomocą Ukrainie
W związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy duża część polskich przedsiębiorców włączyła się w pomoc poszkodowanym. Ustawodawca dostosował zatem przepisy podatków dochodowych do zaistniałej sytuacji. Podatnicy mają możliwość korzystania z preferencji w tym podatku, jeżeli przekazywane przez nich świadczenia wspomagają cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.