Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych

Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.

Publikacja: 15.04.2024 04:30

Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych

Foto: Adobe Stock

Podatnicy nie są zobligowani do wykorzystania wyłącznie wymienionych w przepisach metod. W przypadku, gdy nie jest możliwe lub odpowiednie zastosowanie żadnej z nich, w celu weryfikacji rynkowości realizowanych rozliczeń, podatnik może wybrać inną metodę, najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach. Przykładem mogą być tutaj techniki wyceny.

Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy podmiot przygotowuje wyceny – na przykład w celach rachunkowych. Po dokładnej weryfikacji może okazać się, że sporządzona wycena będzie również przydatna w kontekście obowiązków związanych z cenami transferowymi. Pozwoli to uniknąć podatnikowi poniesienia podwójnych kosztów związanych z przygotowywaniem dwóch odrębnych dokumentów.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt