Ministerstwo dało lekarzom komputery, skarbówka chce od nich podatek Podatki

Ministerstwo dało lekarzom komputery, skarbówka chce od nich podatek

Przedsiębiorca, który dostał w darowiźnie sprzęt komputerowy, musi rozliczyć się z fiskusem.

Podatki

Przedłużanie terminu zwrot VAT to nie pałka na podatników. Ważny wyrok NSA

Czy 31 maja trzeba pracować, jeśli nie bierzemy urlopu? To zależy

31 maja jest w tym roku dniem pracującym. Istnieją jednak różne sposoby, aby zatrudniony nie musiał wracać w ten dzień do pracy po wolnym Bożym Ciele. Może dostać wolne od pracodawcy albo wziąć urlop.

Nowa usługa w aplikacji mObywatel 2.0. Ministerstwo: to przełom

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadza do aplikacji mObywatel 2.0 nową usługę dla przedsiębiorców. Jak podkreśla, to przełom w dostępie do informacji. Od poniedziałku 27 maja jest ona dostępna dla wszystkich przedsiębiorców.

Nowy projekt rządu: polski pracownik bez pierwszeństwa przed cudzoziemcami

Konieczność sprawdzania, czy Polacy nie chcą pracować na stanowiskach obcokrajowców, to niepotrzebna biurokracja.

Identyfikacja i ocena korzyści płynących z wdrożenia systemu Business Intelligence dla zarządzania efektywnością

Analityka biznesowa jest dziś kluczowa dla podnoszenia efektywności działań marketingowych i sprzedażowych.

Czy dobrowolne umorzenie udziałów jest transakcją kontrolowaną

Zdaniem NSA umorzenie udziałów następujące w sposób nieodpłatny nie wynika z samej konstrukcji tej instytucji, lecz ze zgody wspólnika oraz spółki. Warunki tej transakcji są zatem ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

Julita Karaś-Gasparska: Do zmiany nie tylko definicja budowli

Na reformę podatku od nieruchomości zostało niewiele czasu, bo na wprowadzenie zmian w przepisach Trybunał Konstytucyjny wyznaczył ustawodawcy termin do końca 2024 r.

Firma ze stratą niekoniecznie zapłaci podatek minimalny

Pomimo obowiązywania przepisów o podatku minimalnym nie każdy stratny biznes podatnika CIT będzie powodować konieczność zapłaty tej daniny.

Zawyżenie stawki VAT w sprzedaży konsumenckiej i co dalej

W wyniku niedopatrzenia lub błędnie rozpoznanej podstawy prawnej podatnikom zdarza się zastosować zawyżoną stawkę VAT. Większość sądów zgadza się, że w takim przypadku mają oni prawo skorygować stawkę i kwotę podatku, a w konsekwencji także deklarację podatkową.

Skorzystanie z ulgi na sponsoring zależy od przeznaczenia zysku

W odniesieniu do ulgi na sponsoring istotne jest to, aby zysk wypracowany ewentualnie przez klub sportowy został przeznaczony na działalność statutową klubu, związaną ze sportem, nie zaś podlegał podziałowi pomiędzy wspólników.

Dystrybutory paliw i gazu nie są budowlami

Dystrybutory paliw i gazu są urządzeniami technicznymi, a więc jedynie ich elementy budowlane stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Fundacja rodzinna jest z nami już rok

Katalog czynności, dopuszczalnych w ramach działalności gospodarczej fundacji rodzinnych, jest uregulowany w sposób dość ogólny. Prowadzi to do sporów między fundatorami a fiskusem, który nowe przepisy stara się interpretować na swoją korzyść.

Opłata przyłączeniowa nie zwiększa wartości początkowej inwestycji w OZE

Zdaniem organów podatkowych koszt opłaty przyłączeniowej przy inwestycjach związanych z budową farm wiatrowych i fotowoltaicznych (OZE) jest kosztem uzyskania przychodów na zasadach ogólnych.

Koszty uzyskania przychodów są potrącane w roku ich poniesienia

Dokument potwierdzający poniesienie kosztu uzyskania przychodu nie musi być ujęty w pkpir w miesiącu, w którym został wystawiony. Może być zaksięgowany dopiero po otrzymaniu go przez przedsiębiorcę bądź przekazaniu do biura rachunkowego.

Fiskus wciąż uważnie przygląda się transakcjom w grupach firm

Kontrole cen transferowych kończą się nieco mniejszym doszacowaniem dochodu niż przed kilku laty, ale wciąż są to milionowe kwoty.

Jak rozliczyć paczki na Dzień Dziecka? Darowizna czy może podatek PIT?

Jeśli prezenty dla dzieci pracownika są darowiznami, pracodawca nie musi naliczać mu przychodu i potrącać zaliczki na PIT.

Płaca minimalna mocno w górę? Tusk odniósł się do słów Dziemianowicz-Bąk

Premier Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami Białegostoku odniósł się do wypowiedzi minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o planowanej zmianie zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ekonomiści wyliczyli, że zmiana doprowadziłaby do radykalnego wzrostu kosztów zatrudnienia.

Platformy przekażą fiskusowi dane swoich użytkowników. Sejm uchwalił ustawę

W czwartek Sejm uchwalił ustawę, która nałoży na operatorów platform internetowych obowiązek raportowania do fiskusa o dużej części ich użytkowników, m.in. o handlujących w sieci.

Sąd: fiskus nie może odmawiać odpowiedzi podatnikowi, który padł ofiarą e-ataku

Fiskus nie może odmawiać interpretacji podatnikowi, który padł ofiarą cyberprzestępcy i chce się upewnić, czy taką stratę może rozliczyć w kosztach podatkowych.