Dobro firmy uzasadni czasowy zakaz pracy Prawo pracy

Dobro firmy uzasadni czasowy zakaz pracy

Prowadzenie postępowania wyjaśniającego dotyczącego pracownika stanowi podstawę zwolnienia go na ten okres z obowiązku świadczenia pracy w celu ochrony interesów pracodawcy.

Prawo pracy

Czy tożsamość zadań pozwala wliczyć do stażu pracy okres działalności?

Czy za niewdrożenie pracowniczego ESG grożą sankcje?

Brak wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju (ESG) w zakresie pracowniczym, w tym brak raportowania, może się negatywnie odbić na działalności firmy. Jakie mogą być tego niekorzystne skutki?

Odwołanie z urlopu. Kiedy jest możliwe i z czym się wiąże?

Czy pracodawca ma prawo swobodnie zdecydować o przerwaniu wypoczynku pracownika? Co ma zrobić, jeżeli nie może nawiązać z nim kontaktu? Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec osoby, która ignoruje wezwanie szefa?

Umowa o wspólnych zasadach obsługi zgłoszeń pozostanie teorią

Podmiot zatrudniający od 50 do 249 osób będzie mógł ustalić z innymi takimi podmiotami wspólne zasady obsługi zgłoszeń wewnętrznych. Przepis o zawieraniu tego rodzaju umów będzie jednak martwym rozwiązaniem.

Czy w czasie wolnym pracownik ma prawo robić, co chce?

Pracodawca nie ma prawa ingerować w zachowanie pracownika poza miejscem i czasem pracy. Czy to jednak oznacza, że musi znosić negatywne skutki zachowań, które przekładają się na interesy firmy?

PPK: instytucja finansowa zwróci nienależne wpłaty

Jeżeli pracodawca „zapisał” do PPK osobę, która nie mogła zostać uczestnikiem PPK lub naliczał wpłaty do PPK od świadczenia, które im nie podlega, musi powiadomić o tym instytucję finansową.

Turnus rehabilitacyjny zmniejsza dodatkowy urlop

Wymiar dodatkowych dni wypoczynku dla pracownika niepełnosprawnego nie może przekraczać łącznie ze zwolnieniem z pracy w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym 21 dni w roku.

Prawo do odprawy przedawnia się na ogólnych zasadach

Jeżeli pracodawca nie wypłacił odprawy emerytalnej czy z tytułu zwolnień z przyczyn dotyczących firmy, pracownik ma trzy lata na wystąpienie z pozwem o ich zasądzenie licząc od dnia rozwiązania umowy.

Refundacja składek ZUS: jakie zmiany od 1 lipca 2024 r.?

W związku z nowymi zasadami udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcy począwszy od 1 lipca 2024 r. muszą składać wniosek o refundację opłaconych składek z nowym załącznikiem na druku INF-O-PdM. Czy PFRON dokona wypłaty, jeśli nie otrzyma właściwego dokumentu?

Jak określić miejsce pracy pracownika mobilnego?

Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.

Z kwalifikacją pracy nadliczbowej nie należy się spieszyć

Nadgodziny średniotygodniowe można ustalić dopiero po zakończeniu okresu rozliczeniowego, gdyż dopiero wówczas można określić liczbę faktycznie przeciętnie przepracowanych godzin w tygodniu.

Płaca minimalna. Podwyżka od lipca i jej wpływ na inne świadczenia

Czy wypłata w lipcu za czerwiec należy się już w nowej stawce wynagrodzenia minimalnego? Jak obliczyć kwotę wolną od potrąceń, gdy wypłata za czerwiec następuje w lipcu? Czy trzeba podpisać aneksy po podwyżce minimalnego wynagrodzenia? Jak i od kiedy nastąpią zmiany przy ustalaniu płacy minimalnej?

Jak obniżyć wpłaty na PFRON za Ukraińców, którzy poszli na wojnę?

Za okres od marca do grudnia 2024 r. polskie firmy mogą pomijać w stanie zatrudnienia obywateli Ukrainy, którzy biorą udział w działaniach wojennych. Wskutek tego mogą mieć nadwyżkę wpłat na Fundusz.

Czy sąd może zamienić praktykanta w pracownika?

Osoba, który uważa, że choć podpisała umowę o praktyki absolwenckie, faktycznie była pracownikiem, może złożyć pozew o ustalenie stosunku pracy. Kiedy sąd przychyli się do takiego pozwu?

Joanna Kalinowska: Płaca minimalna: skończą się negocjacje

Być może już w 2026 r. to nie rząd będzie ustalał minimalną pensję. A jej składnikiem będzie wyłącznie płaca zasadnicza.

Szkalujący wpis w internecie uzasadni zwolnienie

Aktywność w mediach społecznościowych należy do sfery prywatności. Jeśli jednak pracownik pomawia pracodawcę lub współpracowników, naraża się na utratę zatrudnienia.

Joanna Kalinowska: Gdy drogi się rozchodzą, lepiej nie iść na skróty

Pracownik pozostający w okresie wypowiedzenia to nadal pracownik. Ma takie same prawa, jak reszta.

Dobry stan psychiczny pracowników leży w interesie firm

Brak zainteresowania dobrostanem zatrudnionych osób negatywnie odbija się na wynikach finansowych przedsiębiorstw. Pracodawcy nie są jednak bezsilni wobec takiego stanu rzeczy.

Brak szczegółów przy zwolnieniu z obowiązków to ryzyko dla pracodawcy

Jeśli pracodawca chce, aby pracownik w okresie wypowiedzenia umowy najpierw wykorzystał urlop wypoczynkowy, a potem nie przychodził do pracy, musi wskazać konkretne daty.