Pracodawca może odpowiedzieć za rozstrój psychiczny pracownika Prawo pracy

Pracodawca może odpowiedzieć za rozstrój psychiczny pracownika

Przykład moderatorów niechcianych treści pokazuje, że dbanie o zdrowie psychiczne pracowników leży w interesie pracodawców. Inaczej narażają się na roszczenia o odszkodowania, zadośćuczynienia, a nawet rentę.

Prawo pracy

Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne

W czasie wojny Polakom łatwiej podjąć pracę w Ukrainie

Aby zatrudnić się na terenie Ukrainy obywatele polscy nie muszą obecnie starać się o zezwolenie na pracę. A podejmując działalność gospodarczą, mogą ją prowadzić na warunkach obowiązujących Ukraińców.

Praca zdalna po roku od wdrożenia przepisów wciąż rodzi pytania

Największym wyzwaniem przy organizacji pracy zdalnej jest odpowiednie zaangażowanie pracowników w pracę, właściwe rozliczenie kosztów, a także zapewnienie poufności danych.

Różne wezwania do wojska to różne obowiązki i uprawnienia

Prawa i obowiązki pracownika i jego pracodawcy zależą od rodzaju pełnionej służby wojskowej. Inne są dla żołnierzy Obrony Terytorialnej, a inne dla osób pozostających w rezerwie.

Nad bezpieczeństwem w firmie powinna czuwać komisja BHP

Pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników ma obowiązek powołać organ doradczy i opiniodawczy w kwestii warunków wykonywania pracy. Nie zwalnia go z tego funkcjonująca w firmie służba BHP.

Rekrutacja po zwolnieniach grupowych nie gwarantuje powrotu do firmy

Pracodawca nie musi ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika, jeśli na stanowisku, które chce obsadzić, konieczne są szczególne umiejętności, których uprzednio od niego nie wymagano.

Fiskus i ZUS łatwiej ściągną dług pracownika

Od 25 marca br. na podstawie jednego zajęcia pracodawca będzie musiał dokonywać potrąceń zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i z zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Urzędy niesłusznie żądają zwrotu pomocy z tarcz antycovidowych

Przedsiębiorcy masowo otrzymują żądanie zwrotu wsparcia, z którego skorzystali w czasie pandemii. To skutek błędnej interpretacji przepisów oraz ignorowania orzecznictwa sądów przez urzędników.

Dziecko może pracować u rodzica na zlecenie

Nie ma zakazu zatrudnienia we własnej firmie córki czy syna na umowę zlecenia. Może to się okazać korzystne z uwagi na możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania składek.

Oferty pracy bez widełek płacowych odchodzą w przeszłość

Dyrektywa o równości wynagrodzeń i jawności płac zmieni również zasady rekrutacji. Rewolucyjną zmianą dotyczącą etapu przed zatrudnieniem danej osoby ma być obowiązek podawania tzw. widełek płacowych.

Fundacja rodzinna może być pracodawcą

Do prowadzenia działalności fundacja rodzinna może zatrudniać pracowników.

Za wadliwą pracę nie ma odpowiedzialności zbiorowej

Jeżeli doszło do wadliwego wykonania produktu lub usługi, pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie konkretnemu pracownikowi, a nie grupie zatrudnionych. Pod warunkiem, że ten pracownik ponosi winę za te wady.

Łączenie pracy na pełny etat ogranicza tylko możliwość jej faktycznego wykonywania

Pozorna umowa o pracę, na podstawie której jej strony nie miały zamiaru i od początku nie realizowały konstrukcyjnych obowiązków dotyczących pracy podporządkowanej (art. 22 § 1 k.p.), nie stanowi uprawnionego tytułu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym pracowników (art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy systemowej; u.s.u.s.). (…) umowa o pracę zawarta dla pozoru nie może stanowić tytułu do objęcia pracowniczym ubezpieczeniem społecznym, jeżeli przy składaniu oświadczeń woli obie strony mają świadomość, że osoba określona w umowie jako pracownik nie będzie świadczyć pracy, a osoba określona jako pracodawca nie będzie korzystać z jej pracy, czyli gdy strony z góry zakładają, że nie będą realizowały swoich praw i obowiązków wypełniających treść stosunku pracy.

Odszkodowanie za nierówne traktowanie jak za dyskryminację

Przepis art. 183d k.p. ma zastosowanie do odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania (art. 112 k.p.). Przepis literalnie nie nawiązuje do osób „dyskryminowanych w zatrudnieniu”, wskazuje jednak na osoby, wobec których doszło do „naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu”. Formuła ta koresponduje z art. 112 k.p. Z drugiej jednak strony nie można pominąć, że art. 183d k.p. został osadzony w rozdziale IIa, zatytułowanym „Równe traktowanie w zatrudnieniu”. Analiza art. 183a § 2 k.p. nie pozostawia wątpliwości, że „równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób bezpośrednio lub pośrednio z przyczyn określonych w § 1”. Podobny przekaz płynie z art. 183d § 1 k.p. Stanowi on, że „za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w art. 183a § 1”. Oznacza to, że przepisy te z jednej strony postrzegają „równe traktowanie” jako zjawisko „przyczynowe” – co utożsamia je z dyskryminacją, z drugiej zaś wykluczają istnienie „bezprzyczynowego” nierównego traktowania.

Niższa wpłata na PPK: trzeba badać tylko firmową pensję

Jeżeli uczestnik PPK zadeklarował obniżenie swojej wpłaty podstawowej, pracodawca weryfikując, czy przysługuje mu takie prawo, uwzględnia wyłącznie wynagrodzenie, które sam wypłaca.

Na egzekucję można zabrać mniej zasiłku

Kwoty wolne od potrąceń ze świadczeń zasiłkowych są waloryzowane wraz z emeryturami. To oznacza, że są wyższe od marca. Przy potrąceniach na alimenty kwota wolna będzie wyższa o ok. 82 zł.

Sygnaliści: w grupie podmiotów jeden system zgłaszania naruszeń prawa

Podmioty powiązane mogą przyjąć wspólne zasady przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń sygnalistów i prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Ale sygnalista powinien mieć prawo dokonać zgłoszenia lokalnie, tylko do swojej organizacji.

Etat terytorialsa pod ochroną. Prawa i obowiązki firmy oraz pracownika

Terytorialna służba wojskowa trwa od roku do sześciu lat, z możliwością przedłużenia. W tym czasie pracodawca nie może, co do zasady, rozwiązać umowy o pracę z żołnierzem.

Czy zwolnienie od psychiatry można kontrolować?

ZUS podał, że w 2023 r. lekarze wystawili o 8,7 proc. więcej niż rok wcześniej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarówno podważenie zasadności wydania takiego L-4, jak i kontrola jego wykorzystywania, nie są łatwe.