Sejm uchwalił 24 lipca nowelizację ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Za ustawą opowiedziało się 423 posłów, nikt nie był przeciw, a osiemnastu wstrzymało się od głosu.
Nowe przepisy mają usprawnić proces dochodzenia roszczeń przez konsumentów i wyeliminować patologie w takich postępowaniach. Ustawa wdraża europejską dyrektywę 2020/1828 z 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów.
Czytaj więcej
Powództwo przedstawicielskie znacząco ułatwi konsumentom dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, jeśli są poszkodowani praktykami przedsiębiorców naruszającymi ich zbiorowe interesy.
Koniec z postępowaniami, które w praktyce mają zaszkodzić konkurentom
Wprawdzie już dziś obowiązuje ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, ale ma ona wiele wad. Nie zawsze bowiem organizacje reprezentujące konsumentów w sporach z przedsiębiorcami mają za główny cel walkę o prawa tych konsumentów. Zdarza się, że są finansowane przez przedsiębiorcę, który za pomocą sporów konsumenckich chce zaszkodzić swojemu bezpośredniemu konkurentowi.
Dlatego właśnie według dyrektywy i nowej ustawy tak zwane powództwa przedstawicielskie będą mogły być wytaczane tylko przez organizacje, które zostaną uznane za wiarygodne przez władze państwowe. Rejestr takich organizacji będzie prowadził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.