Natalia Rutkowska

Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych

Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.

Kontekst biznesowy transakcji jest równie istotny, co analiza

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przebieg transakcji i jej skutki: zmiany zachodzące w gospodarce, poziom inflacji, konkurencja na rynku czy stopy procentowe. Należy je wziąć pod uwagę przy ocenie rynkowości transakcji.

Zadania księgowych w cenach transferowych

Księgowi odgrywają istotną rolę w identyfikacji obowiązków cen transferowych spółek działających w grupach podmiotów powiązanych. To właśnie zaangażowanie księgowych pozwala wielu podmiotom uniknąć potencjalnych sankcji, grożących za niewypełnienie obowiązków cen transferowych.

Raportowanie Country-by Country – co powinien wiedzieć księgowy

Podmioty należące do dużych, międzynarodowych grup kapitałowych mają obowiązek raportowania CbC do Krajowej Administracji Skarbowej szczegółowych informacji podatkowych związanych z działalnością grupy. Ma ono na celu dostarczenie organom podatkowym dodatkowych informacji na temat transgranicznych struktur korporacyjnych.

Jakie elementy analiz porównawczych są najczęściej kwestionowane

Dzięki analizie podmioty powiązane są w stanie udowadniać, że ich transakcje zostały zawarte na warunkach, jakie stosowałyby pomiędzy sobą podmioty niepowiązane. Dlatego muszą to być dokumenty najwyższej jakości.

Dane sprawozdania finansowego w cenach transferowych

Aby rzetelnie i jasno wykazać swoją sytuację majątkową i finansową, podmiot musi przedstawić wszelkie dodatkowe dane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Wskaźniki finansowe jako wynik transakcji

Podatnicy realizujący transakcje z podmiotami powiązanymi, muszą dokonać weryfikacji rynkowego poziomu wynagrodzenia. W zależności od wybranej metody konieczne może okazać się wykazanie w formularzu TP-R wskaźnika finansowego wybranego do weryfikacji rynkowego poziomu ceny transferowej wraz z jego poziomem na transakcji kontrolowanej i w wynikach analizy.

Ceny transferowe w grupie to nie tylko rynkowy narzut

Podczas kontroli zakupu i świadczenia usług wewnątrzgrupowych organy podatkowe często zwracają uwagę na podstawowe zasady dokumentowania takich transakcji, ich uzasadnienie biznesowe i dowody wykonywania takich świadczeń. Organy podatkowe podczas kontroli zwracają uwagę na te aspekty równie często, jak na rynkowy poziom narzutu na bazie kosztowej świadczenia usług.

Jakie korzyści i ryzyka wynikają z mechanizmu safe harbour

Po spełnieniu warunków wymaganych przez przepisy organ odstępuje od kwestionowania wynagrodzenia w dwóch kategoriach transakcji kontrolowanych: pożyczek, kredytów i emisji obligacji oraz usług o niskiej wartości dodanej.

Marża transakcyjna: metoda najpopularniejsza nie zawsze się sprawdzi

Podatnicy, którzy sporządzają analizy porównawcze, decydują się najczęściej na stosowanie metody marży transakcyjnej netto. Nie w każdym przypadku będzie to jednak najlepszy wybór.