Prokuratura zmieniła decyzję ws. żołnierzy zatrzymanych na granicy

Prokuratura uchyliła część środków zapobiegawczych wobec dwóch żołnierzy zatrzymanych przez Żandarmerię Wojskową za złamanie procedur posługiwania się bronią na granicy z Białorusią.

Ustawa o użyciu broni na granicy gotowa. Rząd przyjął projekt

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy regulujący użycie broni przez żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policjantów. Przepisy określają, kiedy będzie można otworzyć ogień na granicy.

Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia

Środki przymusu bezpośredniego zastosowane w marcu wobec trzech żołnierzy pełniących służbę patrolową na granicy polsko-białoruskiej, były zgodne z przesłankami ich użycia - twierdzi komendant główny Żandarmerii Wojskowej płk Tomasz Kajzer.

Kiedy pociągać za spust na granicy

W kodeksie karnym pojawią się nowe przepisy usprawiedliwiające użycie broni przez wojsko w czasie pokoju.

Armia otworzy się na "niezgodnych płciowo"?

W MON trwają prace nad zmianami kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Ich efektem ma być wprowadzenie pojęcia: "niezgodność płciowa" .

Tomasz Janeczek: Teraz szukają kozła ofiarnego

To wielki chaos i ogromny bałagan decyzyjny panujący w prokuraturze powoduje takie sytuacje – mówi „Rzeczpospolitej” prokurator Tomasz Janeczek. Premier odwołał go ze stanowiska zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych w związku z zatrzymaniem żołnierzy, którzy w marcu oddali strzały na granicy polsko-białoruskiej.

Duda wściekły na rząd Tuska. Nie widzi podstaw do odwołania prok. Janeczka

- Nie ma podstaw do odwołania prokuratora Tomasza Janeczka, zastępcy Prokuratora Generalnego odpowiedzialnego za Prokuraturę Wojskową - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent apeluje, by sprawę zatrzymania polskich żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej wyjaśnić po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Musi być jasne, co wojsko może na granicy i jakie prawa mają żołnierze

Sprawa oddanych strzałów ostrzegawczych przez żołnierzy pokazała, że trzeba dokładnie określić w przepisach zasady dla skierowanych tam wojskowych.

Prokuratura: żołnierzy z granicy zatrzymano i skuto bez udziału prokuratora

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wyjaśnia okoliczności zdarzenia na granicy polsko-białoruskiej z udziałem polskich żołnierzy, którzy potem zostali zatrzymani za użycie broni wobec napierających w ich stronę migrantów. Decyzja o zatrzymaniu żołnierzy zapadła bez udziału prokuratora.

Rząd wie, jak ujarzmić Pegasusa. "Takiego projektu w Polsce nie było"

Jasne zasady inwigilacji Pegasusem, ale przy tym możliwość niejawnego przeszukania mieszkania. Takie rozwiązania reformy pracy operacyjnej służb szykuje MSWiA.

Zarzuty dla żołnierzy z granicy z Białorusią. Bodnar chce wiedzieć, kto je postawił

Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar spotka się jutro z zastępcą PG do spraw wojskowych prokuratorem Tomaszem Janeczkiem. Chce uzyskać pełną informację o okolicznościach i działaniach prokuratury w sprawie zarzutów dla żołnierzy, którzy prowadzili interwencję wobec grupy migrantów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę państwową RP.

Członek straży to nie to samo co strażak ratownik

Rada miejska w uchwale nie może ustalać innych zasad wypłat ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczych ochotniczej straży pożarnej (OSP) niż wskazane w ustawie.

Koniec Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. Poszły wnioski do prokuratury

Szkoła Służby Więziennej zajmie miejsce utworzonej za rządów PiS Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, która według obecnego kierownictwa resortu sprawiedliwości, przestała kształcić kadry penitencjarne wskutek upolitycznienia. Do prokuratury skierowano wnioski w związku z nieprawidłowościami ws. nieruchomości przyznanych Akademii.

PiS chce przeprosin dla strażników granicznych za działania polityków. Mówi Sejmowi "sprawdzam"

To jest najlepsza okazja, by powiedzieć „sprawdzam” polskiemu Sejmowi, polskiej większości parlamentarnej - stwierdził poseł Ociepa. PiS złożyło projekt uchwały, mającej na celu przeproszenie żołnierzy na granicy z Białorusią za działania polityków i mediów.

Wakacje z wojskiem dla młodych ochotników. MON kusi sporymi pieniędzmi

Ministerstwo Obrony zachęca młodych pełnoletnich Polaków do spędzenia części wakacji na 27-dniowym szkoleniu wojskowym. Obiecuje, że każdy uczestnik otrzyma uposażenie w wysokości 6 tysięcy złotych.

Naruszenie nietykalności cielesnej

Respektowanie prawa nietykalności cielesnej jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka, gdyż każdy ma prawo oczekiwać, że nie będzie dotykany przez inne osoby wbrew swej woli.

W Polsce powstanie sześć nowych dowództw. Prezydent składa projekt ustawy

O to, aby system bezpieczeństwa Polski został wzmocniony, zadbają m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu.

Ministerstwo Sprawiedliwości: będą podwyżki w Służbie Więziennej. Ile wyniosą?

Minister Adam Bodnar podpisał w piątek 26 kwietnia 2024 r. rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz rozporządzenie w sprawie dodatków o charakterze stałym do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej - przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.