Dyrektor szkoły może określić wysokość pensji

Osoba niebędąca nauczycielem może otrzymać wyższe wynagrodzenie. Przepisy nie wskazują jasno, w jakiej formie ma być wydane upoważnienie do przyznania takiego uposażenia.

Rozporządzenie podpisane. MEN: Rekordowe podwyżki dla nauczycieli

Wynagrodzenie nauczycieli początkujących ma wzrosnąć o 33 proc., a nauczycieli mianowanych i dyplomowanych o 30 proc. - tak zakłada podpisane we wtorek rozporządzenie płacowe.

Do pracy z dziećmi po bardziej szczegółowej weryfikacji

Wszystkie placówki, w których prowadzona jest praca z dziećmi, muszą dokładnie sprawdzać pedagogów. Także obcokrajowców.

Nauczyciele nie chcą, by o ich płacach decydowali politycy

Obywatelski projekt ustawy przewiduje wyższe podwyżki dla nauczycieli niż te zapowiedziane przez rząd.

Nauczyciele nie powinni chorować. Długa nieobecność wpływa na zatrudnienie

Mniejsza dyspozycyjność spowodowana długotrwałą chorobą może stanowić jedno z kryteriów doboru do zwolnienia nauczyciela - uznał we wtorek SN. SN: Wielomiesięczna nieobecność może wpłynąć na zatrudnienie nauczycieli

Minister odwoła pierwszego rektora

Naruszenie prawa zdyskwalifikuje rektora nowej uczelni publicznej.

Szkoły muszą inaczej liczyć odpis na fundusz socjalny

Od 1 stycznia 2024 r. zmienia się sposób naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych za nauczycieli będących emerytami lub rencistami oraz pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne. Szkoły muszą zmienić regulamin funduszu zfśs.

Nauka przez praktykę i wsparcie psychologa

Zmiany w oświacie to bardzo szeroki temat. Reforma systemu jest nieunikniona, jeśli chcemy zadbać o przyszłość naszych dzieci – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

Dotacja nie pokrywa wszystkich kosztów szkoły

Szkoły niepubliczne mogą być finansowane przez władze publiczne, ale dofinansowanie takie nigdy nie może być pełne, ale jedynie częściowe.

W budżetach nie ma pieniędzy na obiecane podwyżki dla nauczycieli

Za obietnicą podwyżek dla nauczycieli musi iść wzrost subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy terytorialne.

Jacek Popiel: Kopernik na maturze dostałby zero punktów

W dzisiejszym systemie uprawiania edukacji i nauki z osobami takimi jak Mikołaj Kopernik mielibyśmy same kłopoty. Bo do jakiego kierunku studiów go przypisać? Jak ująć jego publikacje na ministerialnej liście czasopism i wydawnictw?

Jak opodatkować korepetycje grupowe? Sąd przed wyrokiem gramatycznym

Przed NSA toczy się spór o opodatkowanie korepetycji grupowych. A także o to, czym jest w języku liczba pojedyncza.

Na podwyżki dla nauczycieli samorządy chcą dostać pieniądze

W bieżącym roku dokładam ponad 50 proc. do utrzymania oświaty. Subwencja oświatowa powinna pokrywać wydatki na podwyżki dla nauczycieli – mówi Elżbieta Grunt, wójt gminy Jarosław.

Korepetycje z matematyki zwolnione z VAT

Fiskus zgadza się, że korepetycje są zwolnione z podatku VAT. Nauczyciel nie musi pracować w szkole, powinien jednak mieć kierunkowe wykształcenie.

Nauczyciel bez ochrony z kodeksu pracy

Wypłata wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy z powodu wygaśnięcia umowy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania jest niedopuszczalna – uznał SN.

Dodatki w dużym stopniu różnicują wynagrodzenia nauczycieli

Wysokość świadczeń przyznawanych do wynagrodzenia zasadniczego nauczycielom zależy m.in. od zasobności portfela organu prowadzącego. Z tego powodu w ich zarobkach występują znaczące różnice.

Prof. Marek Jerzy Konopczyński: Młodzi ludzie już nie chcą być nauczycielami

Po raz pierwszy w moim uniwersytecie nie ma pełnego naboru na studia nauczycielskie na nauczanie wczesnoszkolne. Musimy organizować nabór wrześniowy - mówi prof. Marek Jerzy Konopczyński z Uniwersytetu w Białymstoku. I dodaje, że od zawodu odstraszają niskie zarobki i „opresyjny” klimat panujący wokół oświaty.

Samorządowiec: nauczycielom trzeba podnieść płace i pensum

Państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela, jest państwem totalitarnym – podkreśla Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.