Będą podwyżki dla lekarzy rezydentów. Ale nie takie, jakich oczekuje środowisko

Naczelna Izba Lekarska apeluje, aby rezydenci otrzymywali wynagrodzenie zasadnicze w wysokości dwóch średnich krajowych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia

W związku z niejasnościami Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia. Chociaż interpretacja nie ma mocy prawnej, ratownicy medyczni mogą się na nią powoływać podczas negocjacji z pracodawcą.

Psychologowie z własnym samorządem i karami. Resort proponuje zmiany

Kontrola środowiska to szansa na wyeliminowanie osób, które nie powinny pracować z pacjentami.

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski. Będzie wymóg w ustawie

Lekarze z Ukrainy mają znać język polski na poziomie B1. Eksperci są podzieleni co do tego, czy to wystarczający wymóg.

Egzamin lekarski do zmiany. Ma być trudniej. Skutek? Może zabraknąć medyków

Naczelna Izba Lekarska apeluje, aby przywrócić poprzednie reguły, czyli aby zdający nie znali większości pytań. Ministerstwo Zdrowia analizuje te przepisy.

Naruszenie nietykalności cielesnej

Respektowanie prawa nietykalności cielesnej jest przejawem szacunku dla drugiego człowieka, gdyż każdy ma prawo oczekiwać, że nie będzie dotykany przez inne osoby wbrew swej woli.

Lekarz ukarany. Bez badania zalecił izolację dziecka od matki

Pediatra, bez przeprowadzenia badania, błędnie stwierdził podejrzenie niebezpiecznej dla córki choroby psychicznej u matki i zalecił odseparowanie jej od dziecka. Został zawieszony na rok.

Ministerstwo Zdrowia robi krok w tył. Chodzi o ujawnianie danych medyków

Ministerstwo Zdrowia robi krok w tył i rezygnuje z obowiązku publikowania informacji dotyczących utraty uprawnień do wykonywania zawodu medycznego. Na niekonstytucyjność przeforsowanego w ubiegłym roku rozwiązania zwracali uwagę prezydent i rzecznik praw obywatelskich.

Nowe wymogi dla zespołów ratownictwa. "Będzie trudniej o chętnych do pracy"

Lekarze i pielęgniarki pracujący w zespołach ratownictwa medycznego będą musieli się doszkalać z zasad postępowania w stanach nagłych. Środowisko ma obiekcje.

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach dot. ratowników medycznych

Ministerstwo Zdrowia chce załatać lukę w przepisach, która uniemożliwia podjęcie pracy ratownikom powracającym po dłuższej przerwie oraz absolwentom. Projekt nowelizacji właśnie trafił do konsultacji.

Ratownicy medyczni nie będą już mieli problemu z transportem zwłok

Gdy ratownik medyczny stwierdzi zgon pacjenta w karetce, jego zwłoki zostaną przewiezione do zakładu medycyny sądowej lub do prosektorium.

Czy lekarz na L4 może wystawiać recepty? ZUS zabrał głos

Lekarz będący na zwolnieniu lekarskim może wystawiać recepty pro auctore i pro familiae - wynika z odpowiedzi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Naczelnej Izby Lekarskiej.

Sąd Najwyższy: młody medyk może liczyć na ulgi w składkach ZUS

Lekarz, który w ramach działalności współpracuje z podmiotem medycznym, gdzie odbywał staż, może korzystać z preferencji w należnościach do ZUS – uznał skład siedmiu sędziów SN w uchwale.

Nowa droga finansowania innowacji w medycynie

Wdrożenie nowych przepisów ustawy o badaniach klinicznych to szanse dla administracji, pacjentów oraz zielone światło dla innowacji.

Nowe dokumenty w aplikacji mObywatel. Skorzysta z nich ponad 360 tys. osób

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w piątek o dwóch nowych dokumentach, które pojawiły się w aplikacji mObywatel 2.0. Skorzysta z nich ponad 360 tysięcy osób.

Lekarze karani za przepisywanie leków. Resort zdrowia zapowiada zmiany

Obecnie ukaranym przez Narodowy Fundusz Zdrowia lekarzom pomagają Okregowe Izby Lekarskie.

Pielęgniarki zrobią USG. Takie uprawnienie uzyskali już ratownicy medyczni

USG w wykonaniu pielęgniarek? Do pomysłu krytycznie odnoszą się lekarze, zwracając uwagę, że krótkie przeszkolenie to za mało.

Lekarz powoła się na klauzulę sumienia przy aborcji. Ucierpi też szpital

Szpitale posiadające umowę z NFZ będą zobowiązane do przeprowadzania aborcji nawet wtedy, gdy lekarze pracujący w nim powołają się na klauzulę sumienia.