Minister zapowiada powrót starego obowiązku w szkołach. Już od września

Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Z psem do restauracji? Jest stanowisko sanepidu

Obiad czy deser w towarzystwie pupila to dla jednych pożądany standard, dla innych kontrowersyjna fanaberia. Pies w lokalu gastronomicznym nadal budzi zaskoczenie, a bywa że i sprzeciw klientów. Sanepid przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach

W zeszłym roku w trakcie polowania natknęliśmy się w lesie na grzybiarzy. Widziałem kobietę z dzieckiem w wózku, która mijała tabliczkę „Uwaga, polowanie“ i szła dalej. Brak odpowiedzialności tych ludzi jest naprawdę zdumiewający - mówi dr Witold Daniłowicz, radca prawny, wiceprezes Klubu św. Huberta.

Adwokat: Post z instrukcją dokonania aborcji nie był przestępstwem

Post Katarzyny Kotuli z instrukcją wykonania aborcji nie był przestępstwem, nie doszło do nawoływania do popełnienia przestępstwa, ani do pochwały dla czynu zabronionego – uważa adwokat Radosław Baszuk.

Prokuratorzy zajmą się odmowami aborcji. Bodnar powołuje specjalny zespół

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej zespół prokuratorów do opracowania wskazówek metodycznych w zakresie prowadzenia spraw dotyczących odmowy dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcji farmakologicznej.

Lepiej zadzwonić na numer 999 niż 112. Szybciej dostaniesz pomoc

Rząd rezygnuje z planów przełączania połączeń z numeru 999 do centrów powiadamiania ratunkowego, tj. tam, gdzie łączy nas numer 112. Pomoc będzie można otrzymać szybciej.

Po 8 latach wraca finansowanie in vitro w Polsce. Resort przedstawił szczegóły

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło szczegóły programu finansowania zabiegów in vitro. Ma ruszyć od 1 czerwca 2024 roku.

Biegły musi być powściągliwy i wyważony

Do zadań biegłego należy określenie stanu zdrowia psychicznego sprawcy czynu zabronionego i  prawdopodobieństwa popełnienia przez niego kolejnego czynu zabronionego.

Marek Balicki: Reforma w trzech aktach

Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.

Kodeks Etyki Aptekarza – ważne zmiany dla pacjentów i farmaceutów

13 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Etyki Aptekarza RP. Farmaceuta będzie mógł wykonywać swój zawód tylko pod własnym imieniem i nazwiskiem. Rekomendując pacjentowi lek, musi kierować się jego dobrem, uwzględniając aktualną wiedzę, skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania produktu.

Tabletka "dzień po" dla nastolatek tylko po uzyskaniu zgody rodzica? Aptekarze ostrzegają

Farmaceuci są gotowi na wydanie recepty i sprzedaż leku piętnastolatkom jedynie na zasadach wynikających z obowiązujących przepisów. - Skoro lekarz wystawiający receptę na ten sam lek potrzebuje zgody rodziców, to trudno sobie wyobrazić, żeby nie potrzebował jej farmaceuta - uważa prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków.

Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Pacjentka od 15. roku życia będzie mogła wykupić maksymalnie jedną tabletkę "dzień po" w miesiącu.

Od 1 kwietnia ceny leków w dół. Minister: pobiliśmy rekord

Od 1 kwietnia obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Znajdą się na niej 33 nowe terapie. Ceny leków wyprodukowanych w Polsce mają spaść o 10 lub 15 procent.

Będzie zakaz sprzedaży kosmetyków przeciwzmarszczkowych dzieciom?

Wprowadzenie zakazu sprzedaży dzieciom i młodszym nastolatkom kosmetyków przeciwzmarszkowych w Polsce jest - zdaniem ekspertów - możliwe i zasadne. Potrzebne byłyby jednak takie zmiany w prawie, aby regulacje objęły nie tylko apteki, ale też drogerie.

Minister Leszczyna: prezydent Duda po raz kolejny rozczarował

Prezydent zachował się w sposób obłudny i rozczarował nie tylko mnie - powiedziała w TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna komentując piątkowe weto prezydenta Andrzeja Dudy ws. pigułki "dzień po". Zapowiedziała, że zaraz po Świętach do konsultacji społecznych ma trafić rozporządzenie, na podstawie którego pigułka będzie przepisywana w ramach recepty aptecznej.

MZ ma plan awaryjny na prezydenckie weto. Recepty mają przepisywać farmaceuci

Prezydent Duda zawetował pigułkę "dzień po". Rozwiązaniem ma być wydanie odpowiedniego rozporządzenia.

Tabletka „dzień po” bez recepty: jest weto prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek zmiany w prawie farmaceutycznym umożliwiające osobom powyżej 15 roku życia kupowanie bez recepty tzw. tabletki „dzień po”.

Nowe obowiązki dla firm z branży hotelarskiej, medycznej, edukacyjnej

Przepisy, które weszły w życie 15 lutego, mają zapobiegać przestępstwom popełnianym na szkodę małoletnich m.in. w obiektach hotelowych, placówkach medycznych, ośrodkach sportowych.