Zbyt mało miejsc w placówkach i pieniędzy dla umierających pacjentów

W medycynie paliatywnej obowiązują limity świadczeń. Nawet dla ludzi chorych na raka.

Reklamy leków będą przejrzystsze dla konsumentów

Nowy komunikat w sprawie leków trudniej będzie zignorować.

Opłata klimatyczna obecna w wielu polskich gminach może łamać prawo

Zgodnie z raportem przygotowanym przez Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi żaden z 35 małopolskich oraz dolnośląskich kurortów górskich nie spełnia standardów czystego powietrza, oznacza to, że naliczana przez nie tzw. "opłata klimatyczna", pobierana jest niezgodnie z prawem - o sprawie donosi rmf24.pl.

Adwokaci bronią Pawlikowskiej. "Nikt nie ma wyłączności na wiedzę"

Beata Pawlikowska nie ma zamiaru składać broni w publicznym sporze o swoją wypowiedź na temat leków na depresję. Zapowiedziała, że podejmie kroki prawne w celu oczyszczenia swojego imienia i nazwiska oraz w obronie prawdy i prawa do wypowiedzi w ramach konstytucyjnego zapisu o wolności słowa. Po swojej stronie ma prawników.

RPO przeciwny różnym stawkom podatku VAT na artykuły menstruacyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister Magdaleny Rzeczkowskiej w sprawie korekty podatku VAT od kubeczków menstruacyjnych. Produkt ten jest objęty 23 proc. stawką, mimo iż wiele z jednorazowych produktów takich jak podpaski czy tampony objęte są dużo niższą, 5 proc. podatkiem.

"Choć nadchodzi nowa fala zakażeń, nie musimy się jej bać"

Jeśli do końca kwietnia nie pojawi się groźny wariant wirusa, będzie można znieść stan zagrożenia epidemicznego – mówi dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Psychiatra zbiera na pozew przeciwko Pawlikowskiej. Chodzi o antydepresanty

Psychiatra Maja Herman uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pozew przeciwko podróżniczce, pisarce i dziennikarce Beacie Pawlikowskiej. Chodzi o wypowiedź celebrytki na temat leków antydepresyjnych. Sama Beata Pawlikowska wydała oświadczenia w tej sprawie.

NFZ: szpitalom opłaci się szybszy wypis

Od lutego 2023 r. za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, lecznica otrzyma z NFZ ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację, w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc. - tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

Lekarze: Rekompensata dla pacjenta źle pomyślana

System kompensacji szkód medycznych nie odciąży sądów ani prokuratur – alarmują organizacje zrzeszające lekarzy.

Szczepionka na receptę od farmaceuty będzie płatna

Sejmowa komisja zdrowia odrzuciła poprawkę, która dawałaby farmaceutom możliwość wystawienia refundowanej recepty na szczepionkę przeciwko grypie.

Szybkie szczepienia na grypę i badania kliniczne

Pacjent nie będzie musiał iść do lekarza po receptę na szczepionkę przeciw grypie. Otrzyma ją w aptece – postuluje sejmowa Komisja Zdrowia.

17 nowych zawodów medycznych. Koniec rocznych konsultacji

Ponad 700 uwag zgłoszono podczas konsultacji publicznych do projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Ma ona regulować warunki i zasady wykonywania 17 nowych zawodów medycznych, w tym m.in. logopedy, opiekuna medycznego, optometrysty, dietetyka czy technika farmacji.

Więcej osób trafi do szpitala psychiatrycznego bez swojej zgody

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, który według uzasadnienia ma mieć charakter „techniczny". Tymczasem zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przyjęcie nowych przepisów będzie oznaczało największą i najważniejszą zmianę w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego w jej 30-letniej historii.

Jakub Groszkowski: Kodeks pomoże chronić dane pacjentów małych placówek medycznych

Nietrudno sobie wyobrazić, że ktoś dostanie gorsze ubezpieczenie, gdyż jego dane wyciekły.

Krajowa Sieć Onkologiczna: Z rakiem będziemy walczyć tylko w sieci

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za onkologiczne leczenie tylko w sieci.

Ruszą zdalne kontrole rozruszników serc. Nowe świadczenie finansowane z NFZ

Zamiast przyjmować pacjentów, kardiolog przeanalizuje dane z wszczepionych urządzeń.

Prawo do opieki medycznej ograniczone czasowo

Ubezpieczenie zdrowotne na wniosek ma przysługiwać przez 180 dni. Po tym okresie konieczne będzie ponowne wystąpienie do ZUS.

Suplement to nie lek - nowe przepisy zmienią reklamy tych produktów

Prezentacja suplementu diety nie będzie mogła wprowadzać w błąd. W reklamie nie zagra też aktor w fartuchu lekarskim.