3 miliardy zł na onkologię i psychiatrię. Ale czy wyłącznie?

Kwota rzędu 3 miliardów złotych trafić ma do NFZ w celu dofinansowania psychiatrii dziecięcej i onkologii. Zdaniem praktyków pieniądze mogą trafić także na nadwykonania, a nie tylko dodatkowe świadczenia.

Usługi digital health. Czy tajemnica lekarska jest chroniona?

Medycyna w XXI przeniosła się także do internetu i różnego rodzaju aplikacji mobilnych. Z jednej strony, jest to duże ułatwienie dla pacjentów, z drugiej niejednokrotnie wiąże się z obawą o bezpieczeństwo ich danych medycznych.

Opioidy zbierają śmiertelne żniwo. Będą nowe przepisy

Receptę na fentanyl, morfinę, oksykodon i inne wybrane opioidy będzie można uzyskać tylko w czasie osobistego spotkania z lekarzem - wprowadzenie takiego rozwiązania ma rozważać resort zdrowia.

Prawo medyczne w praktyce - pytania i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Ratowanie życia czy decyzja w jaki sposób to życia ma być ratowane? Na to pytanie nie ma złej odpowiedzi. Zapewne większość z nas wybierze ratowanie życia. I ma do tego prawo. Należy jednak pamiętać, że lekarz pozostaje w obowiązku ratowania życia pacjenta nie zależnie od wszystkiego bowiem złożył przysięgę Hipokratesa. Od nas jako od pacjenta zależy w jaki sposób nasze życie może być ratowane. Prawo medyczne to przede wszystkim świadoma zgoda lub sprzeciw. Od nich wszystko się zaczyna i na nich wszystko się kończy. Świadomy pacjent to taki, który zna swoje prawa i wie jak z nich skorzystać.

Od soboty nowe zasady realizacji recept w aptece

Od soboty 20 lipca aptekarze mogą wydawać dwukrotnie większą niż dotychczas liczbę opakowań leków, jeśli lekarz nie wskazał na recepcie sposobu dawkowania albo zrobił to z błędami.

Komisja Europejska naruszyła unijne zasady. W tle umowy na szczepionki

Sąd Unii Europejskiej orzekł w środę, że Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen naruszyła unijną zasadę przejrzystości, nie ujawniając informacji dotyczących umów na szczepionki przeciw COVID-19. Komisja może odwołać się od tego orzeczenia do TSUE.

Iluzja ochrony zdrowia

Ochrona zdrowia jawi się jako wysoko usytuowana wartość konstytucyjna.

Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania

Pacjent, który w szpitalu np. doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne - odszkodowanie za błąd medyczny. Na pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.

Rząd na wojnie z e-papierosami. Jednorazówki bez nikotyny dozwolone od 18 lat

Przepisy zakazujące sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim są już gotowe. Jeśli wejdą w życie to nastolatki nie kupią nawet beznikotynowych jednorazówek. Takie propozycje popierają eksperci, choć to praktyka pokaże, czy zakaz będzie przestrzegany.

Ruszyły wypłaty za błędy medyczne. Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.

Rząd wprowadza nowe ograniczenia w sprzedaży e-papierosów

Ministerstwo Zdrowia rozpocznie prace nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Będzie ona zwierała m.in. zakaz sprzedaży elektronicznych papierów bez nikotyny osobom do 18. roku życia.

Program Profilaktyka 40+ wydłużony do grudnia 2024 r.

Program Profilaktyka 40+ zostanie przedłużony do 31 grudnia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia chce wprowadzić nocną prohibicję na stacjach benzynowych

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach nocnych - podaje radio RMF FM.

Karina Knorps-Tuszyńska: Aborcja, rejestr i klauzula sumienia

Nie będzie wykazu szpitali, w których nie unika się aborcji. Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia.

Będzie łatwiej o receptę na darmowe leki. Jest projekt resortu zdrowia

Receptę taką wystawi lekarz przyjmujący prywatnie. Obecnie jego pacjenci płacą za leki, które pacjentom na NFZ są refundowane.

Ratownik medyczny przyjedzie na motorze. To niejedyna zmiana

Szykuje się wiele zmian. Ratownik medyczny dojedzie do pacjenta na motorze, a transport do szpitalnego oddziału ratunkowego ma zająć maksymalnie 45 minut.

Będą zmiany w receptach. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat

Od 1 sierpnia 2024 r. system P1 wymagać będzie wprowadzenia informacji o okresie stosowania i ilości leku do podania przy wystawianiu recept rocznych - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Wizyta u lekarza w oku kamery. RPO interweniuje w Ministerstwie Zdrowia

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister zdrowia w sprawie nowych przepisów, dotyczących stosowania monitoringu w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne.