Sąd Najwyższy: Zdrowie wymaga prawnej ochrony

SN uchylił wyrok z bardzo niskim zadośćuczynieniem za naruszenia praw uczestników badań klinicznych. Wydawano im leki, naruszając przepisy.

Na decyzję lekarza dyżurnego SOR można czekać nawet trzy dni

Na decyzję lekarza dyżurnego SOR o skierowaniu pacjenta na leczenie na innym oddziale można czekać nawet 72 godziny.

Farmaceuta przeszkoli się ze szczepień

W aptece można wykonać podstawowe badania i się zaszczepić. Farmaceuta na kursie dowie się, jak udzielać tych świadczeń.

Rząd chce pełnej refundacji szczepień przeciw HPV od 2023 r.

Chcemy, żeby szczepionka przeciw HPV była refundowana od nowego roku. Będziemy zachęcali do szczepień - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jego resort będzie zachęcał do szczepień.

40 godzin lekcyjnych pomocy medycznej

Po doświadczeniach z Covid-19 i katastrofie na Odrze resort spraw wewnętrznych i administracji ma obszerny projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Na nowo opisuje on zasady zarządzania kryzysowego, uwzględniając także możliwy „pełnoskalowy konflikt zbrojny”.

ZUS musi wiedzieć gdzie chorujesz

W czasie wystawiania zwolnienia lekarskiego warto poprosić lekarza o wpisanie tego adresu, pod którym będziemy się kurować. Nie musi to być adres zameldowania.

Niedzielski: ruszymy ze szczepieniami 4. dawką wszystkich dorosłych

Dopuściliśmy już szczepienia przeciwko COVID-19 dla grup w wieku 60+ oraz osób z obniżoną odpornością. Teraz, po decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), ruszymy ze szczepieniami 4. dawką całej populacji, poza dziećmi oczywiście - powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

NFZ wesprze upadające placówki. Proponuje wyższe stawki za przyjęcia na SOR

Lecznicom grozi upadłość. NFZ ma więc płacić więcej za leczenie na SOR.

NFZ sfinansuje walkę z e-papierosem

Można uzależnić się nie tylko od tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dlatego wśród świadczeń gwarantowanych znalazła się pomoc w rzuceniu palenia papierosów elektronicznych

NSA: leczenie za granicą refundowane tylko częściowo

Zwrot kosztów transgranicznej opieki zdrowotnej odbywa się na zasadach określonych w Polsce, do wartości świadczenia gwarantowanego w kraju.

Szpitalny depozyt na wartościowe rzeczy pacjentów - dla kogo obowiązkowy?

Czy szpital może nałożyć na pacjentów obowiązek składania rzeczy wartościowych, w tym środków pieniężnych, do depozytu szpitalnego? Czy ma prawo ograniczać im dostęp do tych rzeczy w trakcie hospitalizacji?

Anna Nowacka-Isaksson: Ma być łatwiej osobom transpłciowym

Rząd Szwecji zamierza obniżyć granicę wieku dla osób, które chcą zmienić płeć ,a widnieją w ewidencji ludności jako inna.

Rząd PiS ma nowy pomysł na nocną i świąteczną pomoc medyczną

Rząd ma nowy pomysł na nocną i świąteczną pomoc medyczną, która od lat kuleje. Chce, żeby porad udzielano przez telefon - informuje telewizja TVN.

Zaległości płatnicze prywatnej służby zdrowia poszybowały w górę

Medycy poważnie ucierpieli na pandemii. Wyraźnie to widać w danych, jakie można znaleźć w bazie Krajowego Rejestru Długów. Choć wraz z początkiem roku zaległości płatnicze medyków zaczęły się zmniejszać, to w drugim kwartale poszybowały w górę. Obecnie wynoszą 162 mln zł.

Co sześć lat dostawcy wody ocenią ryzyko

Rozpoczęły się konsultacje nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Potrwają do końca sierpnia.

Łatwiejszy kontakt szkoły z lekarzem POZ

Szkolna dokumentacja medyczna będzie miała formę elektroniczną. Informacje o uczniu pielęgniarka prześle zdalnie.

Środki przymusu w szpitalach psychiatrycznych stosowane niezgodnie z prawem

Przy przedłużaniu w szpitalach psychiatrycznych stosowania przymusu bezpośredniego w postaci unieruchomienia lub izolacji wymagana jest opinia innego lekarza psychiatry. Tymczasem na wielu oddziałach psychiatrycznych nocą dyżuruje tylko jeden taki lekarz.

Ustne zawiadomienie wystarczy

Objęcie kwarantanną następuje w formie decyzji, ale nie trzeba jej przesłać listem.