Szpitale bezprawnie ograniczają odwiedziny pacjentów

Kwadrans, w wybrane dni lub wcale – w ten sposób łamane jest prawo pacjenta do kontaktu.

Idziesz do szpitala - leki zostaw w domu

Pacjent skierowany do szpitala nie musi zabierać ze sobą stale przyjmowanych lekarstw czy wyrobów medycznych, nawet zupełnie niezwiązanych z powodem leczenia szpitalnego - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Koniec stanu epidemii, koniec z restrykcyjnymi ograniczeniami w szpitalach

Z uwagi na zmniejszenie zagrożenia epidemicznego oraz zniesienie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, utrzymywanie przez szpitale restrykcyjnych ograniczeń w korzystaniu z praw pacjenta może stanowić praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów - stwierdził Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rządowy portal: prawo do opieki zdrowotnej bez względu na to, kogo kochasz

W opiece zdrowotnej nie ma miejsca na żadną formę dyskryminacji. Prawo do opieki zdrowotnej przysługuje Ci bez względu na to, kim jesteś, kogo kochasz, jakiego jesteś wyznania czy narodowości - czytamy na rządowym portalu pacjent.gov.pl.

Odszkodowania dla pacjentów – trzeba zrobić krok naprzód

System powinien bowiem służyć poszkodowanym, a nie dawać interesujące dodatkowe zajęcie określonej grupie zawodowej. Naprawa szkód doznanych przez pacjentów następowała na preferencyjnych warunkach i w uproszczonym trybie.

Sejm uchwalił: farmaceuta pod ochroną

Farmaceucie i technikowi farmaceutycznemu w czasie pracy przysługiwać będzie ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu.

Do lekarza zapiszemy się w sieci

Dotychczas pacjenci otrzymali ponad miliard e-recept i 70 mln e-skierowań. Pora na e-rejestrację do specjalistów.

Anna Nowacka-Isaksson: Włoski chirurg przed sądem

Paolo Macchiarini był charyzmatycznym i brawurowym chirurgiem klatki piersiowej ze statusem gwiazdora. Teraz jest tylko skandalistą.

Do kardiologa, na rezonans i tomografię na NFZ zapiszemy się przez internet

Startuje pilotażowy program e-rejestracji wizyt do kardiologa oraz na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, od połowy maja mieszkańcy Mazowsza i województwa łódzkiego będą mogli zapisać się na konsultację i badania przez Internetowe Konto Pacjenta.

Nawet dwa miliony Polaków bez ubezpieczenia zdrowotnego

Z danych NFZ wynika, że w Polsce 35,9 mln osób ma ubezpieczenie zdrowotne, choć GUS szacuje, że żyje tu 38,2 mln osób.

ZUS sprawdza zwolnienia lekarskie z teleporad

Zwolnienia lekarskie wystawione przez lekarzy podczas teleporad udzielonych podczas epidemii COVID-19 znalazły się na celowniku ZUS. Lekarze są wzywania do składania wyjaśnień. Muszą się tłumaczyć m.in. z tego dlaczego nie przeprowadzili tzw. badania fizykalnego pacjenta.

Co piąty SOR może zostać zamknięty

Przez covid i inflację szpitale nie zdążyły spełnić ministerialnych wymogów. Będą miały więcej czasu.

Maseczki w aptekach i przychodniach obowiązkowe do końca maja

W budynkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz w aptekach od 1 czerwca nie trzeba już będzie zakrywać nosa i ust - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw.

Stan epidemii zostanie zniesiony. Niedzielski podał termin

W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – ujawnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wścieklizna na Mazowszu: co powinni wiedzieć właściciele zwierząt

Wojewoda mazowiecki rozszerzył teren zagrożony wścieklizną. Objęto nim cały obszar m.st. Warszawy, Radom, Płock, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek i 15 powiatów. Dla właścicieli zwierząt domowych i gospodarskich oznacza to kilka dodatkowych obowiązków. Ich zignorowanie grozi mandatem.

Niedzielski: unijny certyfikat covidowy w Polsce ważny bezterminowo

W Polsce Unijny Certyfikat Covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki, jest już bezterminowy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest skarga do Strasburga na covidowe ograniczenia w Polsce

Trybunał w Strasburgu rozpatrzy skargę obywatela Polski, który zarzucił, że ograniczenia COVID-owe w zasadach organizacji protestów naruszyły prawo do pokojowego zgromadzania - informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Pacjent covidowy jak każdy inny z chorobą zakaźną

Pacjent chory na covid będzie traktowany jak każdy inny chory na chorobę zakaźną.