Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 08:30 Publikacja: 21.07.2024 09:46
Foto: Adobe Stock
Mówiąc o prawie medycznym w polskim systemie prawa należy zaznaczyć, że nie jest to oddzielna dziedzina prawa jak np. prawo karne czy prawo cywilne. Prawo medyczne to spójne połączenie prawa prywatnego i publicznego. Prawo prywatne chroni interes jednostki i opiera się na zasadzie równorzędności natomiast prawo publiczne służy ochronie interesów państwa, zbiorowości, dobra wspólnego i opiera się na zasadzie podporządkowania jednego podmiotu drugiemu. Prawo medyczne obejmuje swoim zakresem przepisy przede wszystkim dotyczące wykonywania zawodów medycznych na czele których stoi m. in. ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jak również przepisy prawa karnego, prawa pracy, prawa cywilnego czy prawa gospodarczego, które w sposób pośredni bądź bezpośredni odnoszą się do udzielania świadczeń zdrowotnych. Za „błąd w sztuce” wystąpienie niepożądanych zdarzeń medycznych regulacji prawnych należy szukać w prawie karnym oraz cywilnym. Nadrzędnym aktem prawnym będzie jednak Konstytucja zgodnie, z którą Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawna ochronę życia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła zaproponowane przez Polskę ko...
Nowe przepisy mają zwiększyć dostępność leków i wzmocnić konkurencyjność unijnego przemysłu farmaceutycznego.
Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 25 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 200 przeszczepów serca. -...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas