Ruszyły wypłaty za błędy medyczne. Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.

Publikacja: 07.07.2024 17:14

Ruszyły wypłaty za błędy medyczne. Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Foto: Adobe Stock

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał dwadzieścia dwie decyzje przyznające świadczenia na łączną kwotę 1 mln 376 tys. zł.

Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Najwyższe przyznane świadczenie wynosi 154 tys. 600 zł, a dotyczy pacjenta z cukrzycą i miażdżycą, któremu z powodu złamania kostki założono opatrunek gipsowy. Pacjent po kilku dniach trafił do szpitala z powodu martwicy stopy i krytycznego niedokrwienia nogi. Tam nie przeprowadzono mu badania obrazowego tętnic, wdrożono nieprawidłowe leczenie farmakologiczne, nie skierowano do specjalistycznego ośrodka, w którym mógłby mieć wykonany zabiegu zapewniający odpowiedni napływ krwi do naczyń, co w konsekwencji doprowadziło do amputacji nogi.

Czytaj więcej

Ofiary błędów medycznych dostaną pieniądze. Ruszą pierwsze wypłaty z funduszu

Błąd chirurga

Kolejna pozytywnie rozpatrzona przez RPP sprawa dotyczy pacjentki chorującej na raka odbytnicy.  Kobiecie przeprowadzono operację usunięcia zmian nowotworowych, podczas której doszło do zamknięcia moczowodu, czego chirurg nie zauważył. Spowodowało to zablokowanie odpływu moczu z jednej z nerek, co doprowadziło do utraty funkcji nerki i konieczne okazało się jej usunięcie. Pacjentka otrzymała świadczenie kompensacyjne w wysokości ponad 104 tys. zł.

Z kolei 50 tys. zł RPP przyznał pacjentowi, który poddał się planowej operacji w związku z silnym uciskiem na korzenie nerwowe kręgosłupa. Operacja nie doprowadziła jednak do prawidłowego odbarczenia korzeni, w efekcie czego dolegliwości bólowe nie ustąpiły. Ponadto podpisana przez pacjenta niedokładna zgoda na zabieg wskazywała na inny zakres operacji, niż w rzeczywistości został wykonany.

Pozostałe kwoty świadczeń przyznanych przez RPP Bartłomieja Chmielowca wynoszą od 5 tys. zł do 104 tys. zł.

Trzeba było czekać na rozporządzenie

Uzyskanie świadczenia zostało umożliwione wraz z wejściem w życie 6 września 2023 r. nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Jednak dopiero 18 czerwca weszło w życie rozporządzenie wykonawcze ustalające kwoty należnych świadczeń, czyli rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości świadczenia kompensacyjnego z tytułu zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci pacjenta. Świadczenia w ciągu zaledwie trzech miesięcy od złożenia kompletnego wniosku mogą otrzymać pacjenci, którzy przebywając w szpitalu, doznali uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zakażenia biologicznym czynnikiem chorobotwórczym. Świadczenie należy się także członkom rodziny pacjenta, który wskutek udzielenia lub nieudzielenia świadczenia zmarł.

Dotychczas złożono 571 wniosków o przyznanie świadczenia kompensacyjnego za błędy medyczne. Wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 150 tys. zł, a w zakresie pogorszenia jakości życia nie może być wyższa niż 75 tys. zł. Z kolei wysokość świadczenia w przypadku śmierci pacjenta wynosi od 20 tys. zł do 100 tys. zł dla każdej uprawnionej osoby.

Wypłata świadczenia następuje po uprawomocnieniu się decyzji oraz otrzymaniu od pacjenta lub wnioskodawcy informacji, że świadczenie przyjmuje.

Czytaj więcej

Czy dyrektor szpitala poniesie odpowiedzialność karną?

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał dwadzieścia dwie decyzje przyznające świadczenia na łączną kwotę 1 mln 376 tys. zł.

Najwięcej dla pacjenta z cukrzycą

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?