Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia

W związku z niejasnościami Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia. Chociaż interpretacja nie ma mocy prawnej, ratownicy medyczni mogą się na nią powoływać podczas negocjacji z pracodawcą.

Publikacja: 23.05.2024 07:04

Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Zgodnie z art. 74 ustawy o zawodzie ratownika medycznego mają oni prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na podstawie art. 78 tej ustawy ratownikowi na ten cel, na jego wniosek, przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze do sześciu dni roboczych rocznie. Przepisy dotyczą pracowników etatowych, a nie na kontrakcie, którzy negocjują warunki pracy z pracodawcą. Oni jednak także są zobowiązani do ustawicznego rozwoju zawodowego.

Pracodawcy różnie interpretują przepisy o urlopie szkoleniowym

Piotr Dymon, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, mówi „Rzeczpospolitej”, że pracodawcy różnie interpretują te przepisy. Zdarzają się sytuacje, gdy urlop szkoleniowy przyznawany jest w wymiarze 7,35 godziny, podczas gdy ratownicy pracują przez 12 godzin. Na pozostałe godziny w dniu szkolenia muszą wówczas skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Zdarza się też, że pracodawcy za dzień roboczy wpisany w ustawie nie uznają soboty czy niedzieli, podczas gdy dla ratowników jest to dzień pracy.

W związku z wątpliwościami intepretacyjnymi osoba prywatna skierowała do Ministerstwa Zdrowia zapytanie w tej kwestii. W połowie maja Ministerstwo Zdrowia skierowało odpowiedź przygotowaną przez Departament Dialogu Społecznego. Zgodnie z zapisami tej interpretacji pracodawca nie może zakazać ratownikowi udziału w szkoleniach, a wręcz powinien tak dopasować grafik, aby wziął udział w szkoleniu. Poza tym w opinii departamentu brak podstaw do uznania, że urlop szkoleniowy należy się jedynie od poniedziałku do piątku, a dzień szkoleniowy dotyczy całego dnia, w tym 12-godzinnego, a nie 7,35 godziny pracy. Termin urlopu szkoleniowego musi każdorazowo zostać ustalony z pracodawcą. Prezes Piotr Dymon przyznaje, że taki urlop często trzeba zaplanować z pracodawcą z trzytygodniowym wyprzedzeniem, a odpowiednie regulacje bywają zawarte w zarządzeniach szpitala.

O ile jednak pismo wyjaśnia wiele kwestii, to wątpliwości budzi zapis: „Minister Zdrowia nie jest organem uprawnionym do wydawania wiążących opinii prawnych”. Adwokat Marcin Haśko specjalizujący się w prawie medycznym podkreśla jednak, że interpretacje przepisów z MZ od lat służą m.in. lekarzom i pielęgniarkom do negocjacji z pracodawcami. – Nie jest to wiążące, ale na pewno jest brane pod uwagę przy analizie prawnej – podkreśla adwokat Marcin Haśko.

Ratownik medyczny: warto próbować powołać się na taką interpretację

Kacper Mazurkiewicz, ratownik medyczny, nauczyciel akademicki, założyciel i prowadzący bloga „Medycyna Karetkowa – czyli moim zdaniem o systemie”, tłumaczy, że nawet jeśli te pisma nie są wiążące, to bardzo często są punktem wyjścia do dyskusji zarówno w środowisku pracodawców, jak i pracowników. Chociaż dyrektorzy podmiotów leczniczych, mając do dyspozycji dział prawny w ich zakładach, są w uprzywilejowanej pozycji, to Kacper Mazurkiewicz spotyka się z sytuacjami, gdy pisma, które udostępnia na swoim blogu, przynoszą oczekiwany skutek. A co ciekawe, niektóre osoby przez lata nie zdają sobie sprawy z tego, że w ich miejscu pracy są nieprawidłowości.

– Warto próbować powołać się na taką interpretację w trudnościach w porozumieniu się z pracodawcą. Jeśli nie jest to skuteczne, to można się z tym zwrócić do związków zawodowych, a potem do inspekcji pracy czy sądu pracy – podkreśla.

Z kolei adwokat Marcin Haśko dodaje, że pracownik, którego pracodawca nie stosuje się do zapisów interpretacji przygotowanej przez MZ, może dochodzić swoich praw za pośrednictwem związków zawodowych (w formie dialogu lub sporu zbiorowego), przy pomocy negocjacji czy w postępowaniu sporno-sądowym. Możliwe jest także zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy.

– Pracodawca organizuje miejsce pracy. Brak kierowania na urlopy szkoleniowe może być potraktowany przez Państwową Inspekcję Pracy jako naruszenie praw pracowniczych – podkreśla adwokat Marcin Haśko. Gdy pracodawca nie honoruje prawa pracownika do urlopu szkoleniowego, możliwe jest także rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Czytaj więcej

Nowe wymogi dla zespołów ratownictwa. "Będzie trudniej o chętnych do pracy"

Zgodnie z art. 74 ustawy o zawodzie ratownika medycznego mają oni prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na podstawie art. 78 tej ustawy ratownikowi na ten cel, na jego wniosek, przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze do sześciu dni roboczych rocznie. Przepisy dotyczą pracowników etatowych, a nie na kontrakcie, którzy negocjują warunki pracy z pracodawcą. Oni jednak także są zobowiązani do ustawicznego rozwoju zawodowego.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja