Środkami z dotacji można sfinansować naukę nauczycieli

Niepubliczna szkoła podstawowa może pokryć z dotacji koszty specjalnych kursów i szkoleń dla nauczycieli jako formę doskonalenia zawodowego, gdy jest to związane z pracą z uczniami.

Publikacja: 26.06.2024 04:30

Środkami z dotacji można sfinansować naukę nauczycieli

Foto: Adobe Stock

Sposób wydatkowania środków dotacji od wielu lat jest jedną z bardziej problematycznych kwestii w kontekście finansowania oświaty. Ocena prawna tego zagadnienia wymaga odniesienia się zarówno do przepisów ustawy z 27 października 2017 r. o  finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 754), jak i pomocniczo do stanowiska przedstawionego przez jedną z regionalnych izb obrachunkowych.

Jeżeli chodzi o przepisy regulujące przeznaczenie środków dotacji, to zasadnicze znaczenie należy przypisać art. 35 przywołanej ustawy. Choć jest on obszerny, to nie rozstrzyga wielu wątpliwości zarówno po stronie podmiotów dotujących, jak i beneficjentów dotacji. Z jego treści – ust. 1, który dzieli się na pkt 1 i 2 – wynika zaś rozdział na dwie podstawowe grupy wydatków: bieżące i majątkowe.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?