Dyrektor szkoły może określić wysokość pensji

Osoba niebędąca nauczycielem może otrzymać wyższe wynagrodzenie. Przepisy nie wskazują jasno, w jakiej formie ma być wydane upoważnienie do przyznania takiego uposażenia.

Publikacja: 20.03.2024 02:00

Dyrektor szkoły może określić wysokość pensji

Foto: Adobe Stock

Brak nauczycieli w szkołach staje się globalnym problemem. W Polsce największy problem jest w szkołach branżowych, w których brakuje nauczycieli mogących nauczać przedmiotów zawodowych. Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w art. 15 wprowadza możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem, mającej przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Przepis ten umożliwia też przyznanie takiej osobie wynagrodzenia w wysokości wyższej, ponad 184 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. W takiej sytuacji to organy prowadzące szkoły mogą upoważniać dyrektorów szkół, w indywidualnych przypadkach, do przyznawania takiego wynagrodzenia. Prawo oświatowe nie wskazuje jednak, w jakiej formie powinno się udzielić stosownego upoważnienia. Co więcej, okazuje się, że prawo to jest rzadko stosowane w praktyce.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona