Rozrachunki z kontrahentami (cz. 1)

Na rozrachunki z kontrahentami składają się należności i zobowiązania handlowe powstałe wskutek zawarcia transakcji kupna-sprzedaży. Wymagają one odpowiedniego zaksięgowania.

Publikacja: 06.05.2024 04:30

Rozrachunki z kontrahentami (cz. 1)

Foto: Adobe Stock

Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie rozrachunków z kontrahentami, tego typu rozrachunki obejmują należności i zobowiązania przedsiębiorstwa powstałe w wyniku zawarcia przez niego transakcji handlowych zakupu-sprzedaży, których przedmiotem jest odpłatna dostawa dobra lub odpłatne świadczenie usługi. Obejmują one długo- i krótkoterminowe bezsporne należności i zobowiązania z tytułu:

- dostaw materiałów, towarów, wyrobów gotowych, półproduktów i usług (określane często w praktyce jako rozrachunki z dostawcami i odbiorcami; Wn konto „Rozliczenie zakupu”; Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne-VAT”; Ma konto „Rozrachunki z dostawcami” oraz w księgach sprzedawcy: Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne-VAT”; Ma konto „Sprzedaż produktów i usług” lub konto „Sprzedaż towarów” lub konto „Sprzedaż materiałów”),

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt