Jak zaksięgować cesję przedmiotu umowy leasingu
W praktyce gospodarczej zdarza się, że dotychczasowy leasingobiorca nie ma wystarczających środków finansowych pozwalających uregulować pozostałe do spłaty raty leasingowe. Czasami przedmiot leasingu okazuje się niepotrzebny w prowadzonej działalności. W takiej sytuacji dotychczasowy leasingobiorca może skorzystać z instytucji cesji umowy leasingu na osobę trzecią, który nabywa w ten sposób przysługujące mu prawa i obowiązki względem leasingodawcy.
Jak zaksięgować wadliwy środek trwały w leasingu
Środki trwałe oddawane w leasing mogą posiadać wady. Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze sprzedawcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy. Wiąże się to z określonymi zapisami w księgach rachunkowych.
Jak rozliczyć uproszczenia przy określaniu kosztu wytworzenia produktów
Przedsiębiorstwo może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelnego i jasnego przedstawienia jego sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego. Uproszczenia takie mogą dotyczyć m.in. określania kosztu wytworzenia produktów.
Jak rozliczać transakcje dokonywane przez grupę VAT
Podmioty gospodarcze mogą tworzyć do celów podatku od towarów i usług tzw. grupę VAT. Możliwość taka uzależniona jest od spełnienia przez członków takiej grupy określonych warunków. Grupa VAT podlega także określonym rozliczeniom na gruncie prawa bilansowego.