Audyty otwarcia – czym są i jakie przynoszą korzyści dla firm?

Nowe kierownictwo może nie wiedzieć, jakie decyzje, których skutki mogą objawić się w przyszłości, podejmowali jego poprzednicy. Informacje dostępne w sprawozdaniach finansowych lub innych sformalizowanych dokumentach często nie wystarczają do pełnego zrozumienia sytuacji. Przeprowadzenie audytu otwarcia staje się zatem kluczowym elementem w takich sytuacjach.

Publikacja: 21.06.2024 04:30

Audyty otwarcia – czym są i jakie przynoszą korzyści dla firm?

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszym dynamicznym świecie organizacje muszą stawić czoła nieustannym wyzwaniom wynikającym z zawirowań makroekonomicznych, zmieniającej się sytuacji geopolitycznej oraz ciągłych modyfikacji otoczenia legislacyjnego. Adaptacja do szybko zmieniającego się środowiska stanowi kluczowe zadanie dla zarządzających zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Planowanie strategiczne oraz systematyczne zarządzanie ryzykiem stają się nieodzownymi elementami skutecznego działania. W kontekście zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, świadomość zagrożeń oraz działań prewencyjnych stanowi kluczową przewagę dla organizacji. Narzędziem, które może wesprzeć zarządzających w identyfikacji i zarządzaniu ryzykiem, są audyty otwarcia. Czym dokładnie są i jakie korzyści przynoszą? O tym w dalszej części artykułu.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?