Raporty ESG będą digitalizowane, znakowane i audytowane

Nowe wymagania w zakresie sprawozdawczości ESG stawiają wysoko poprzeczkę przedsiębiorcom i całemu rynkowi, oczekując, że raporty ESG poza zwiększonym zakresem ujawnień będą digitalizowane, znakowane znacznikami XBRL i audytowane – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń Consolia ESG.

Wewnętrzne zapewnienie, czyli linie raportowania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju

Linie(struktury) raportowania działają w każdej spółce, są elementem ładu organizacyjnego, a informacje przekazywane w ramach poszczególnych linii zapewnienia są podstawą podejmowania decyzji i sprawowania nadzoru. Teraz w te ramy należy dodatkowo włożyć system informowania zarządu i rady/komitetu audytu na temat kwestii w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym ocen i wyników funkcjonowania systemów i funkcji (ESRS 2 GOV-1, GOV-2 i GOV-5).

Czy raportowanie ESG to już priorytet biznesowy?

Przedsiębiorcy mierzą się z coraz większym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG. Okazuje się, że ESG nie jest już tylko trendem, a integralną częścią strategii biznesowej. Ignorowanie aspektów związanych z tym zagadnieniem może mieć negatywne konsekwencje dla organizacji.

Czy równość musi być prawnie regulowana?

Trzecie wydanie dodatku „ESG w praktyce” publikujemy w marcu, a więc miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca, zapewne każdy, kto w praktyce zajmuje się ESG, miał moment refleksji i przeszło mu przez myśl słowo: „równość”. Dlaczego? Chodzi o równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w spółkach oraz o równy procent pań i panów we władzach firm. W obu tych obszarach przedsiębiorstwa mają nadal dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chcą być postrzegane jako te zrównoważone.

Czy rynek i przedsiębiorstwa są gotowe na dyrektywę CSRD?

Raportowanie zgodne z dyrektywą CSRD oraz ze standardami ESRS może stanowić wyzwanie dla wielu podmiotów. Tłumaczyłoby to rosnące zainteresowanie uzyskaniem dostępu do wiedzy i kompetencji związanych z ESG poprzez poszukiwanie wsparcia ze strony wyspecjalizowanych podmiotów i doradców zewnętrznych.

ESRS E1: raportowanie w zakresie zmiany klimatu

ESRS E1 pozwala zrozumieć, jak firma wpływa na klimat. Chodzi o wpływ pozytywny, jak i negatywny oraz ten potencjalny, który przyczynia się do zmian klimatu. Kluczowa jest też identyfikacja ryzyk oraz działań, które przedsiębiorstwo podejmuje w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Międzynarodowe Standardy Zrównoważonego Rozwoju są odpowiedzią na oczekiwania rynku

Standardy MSSF S1 i MSSF 2 powstały, aby zwiększyć zaufanie interesariuszy do publikowanych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nowe standardy mają pozwolić na uzyskanie wiedzy, czy raportujące przedsiębiorstwo działa w sposób zrównoważony i na tej podstawie podjąć racjonalne decyzje inwestycyjne.

Sygnaliści jako strażnicy społecznej odpowiedzialności

Sygnaliści odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu nieprawidłowości w organizacjach, co ma bezpośredni wpływ na społeczną stronę zrównoważonego rozwoju (Social w ESG).

Przedsiębiorcy muszą aktywnie działać w obszarze zrównoważonego rozwoju

Postrzeganie kwestii zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorców a ich realne działania nie są ze sobą zintegrowane. Badanie GlobeScan wskazuje na luki pomiędzy postrzeganiem ESG a rzeczywistymi działaniami, które przekładałyby się na realne rezultaty – mówi Maria Biela, biegły rewident, Dział Wdrożeń Consolia ESG.

Ujawnienia ogólne – obowiązkowe i nie takie łatwe w raportowaniu

Duże przedsiębiorstwa i jednostki dominujące dużych grup kapitałowych będą obowiązkowo musiały stosować ujawnienia na podstawie ESRS 2 w swoich raportach ESG. Dla nich zakazane będą uproszczone standardy.

Analiza istotności będzie kluczowa dla procesu raportowania

Prawidłowo sporządzone sprawozdanie ESG będzie musiało zawierać wszystko, co istotne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, i nie powinno zawierać tego, co nieistotne.

Dualizm zależności i wyzwań strategicznych banków

Zarówno dla banków, jak i ich klientów postrzeganie zrównoważonego rozwoju staje się kompasem w kierunku odpowiedzialności i poprawy efektywności działania, co prowadzić ma do konkurencyjności i wzrostu wartości marki.

Raport ESG to nie broszura sprzedażowa

Ustalenie strategii i zakresu raportowania ESG, wytypowanie zespołu, zbieranie danych, ich analiza i wyciagnięcie wniosków to kluczowe elementy procesu raportowania. Nie mniej ważne jest też samo napisanie raportu.

Raportowanie ESG: trampolina czy kamień młyński?

Przedsiębiorstwa, które zostaną objęte obowiązkiem raportowania ESG już od 2024 roku, będą musiały część informacji pozyskać od swoich kontrahentów, którymi często są małe i średnie przedsiębiorstwa. To dla tych ostatnich oznacza dodatkowe obowiązki i koszty.

Można nie zapłacić estońskiego CIT od darowizn

Darowizny podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek, choć są od tej zasady wyjątki. Będzie tak wówczas, gdy przekładają się one na zwiększenie rozpoznawalności firmy, wzmocnienie jej pozytywnego wizerunku i budowanie więzi z interesariuszami, czyli spełnią warunki działalności CSR.

Tylko holistyczne podejście do ESG zapewni sukces raportowania

Każda firma, wdrażając raportowanie ESG w swojej organizacji, musi spojrzeć na ten proces całościowo, obejmując wszystkie ważne elementy, takie jak ład organizacyjny, zarządzanie w obszarach ESG czy ustalanie strategii, celów i całego systemu kontroli – mówi Adam Dobek, szef Działu Rozwoju Produktów firmy AppTrend (system Consolia ESG).

Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD

Dyrektywa CSRD zmieni zupełnie obraz przedsiębiorstw. Wymusi ona raportowanie danych, które precyzyjnie pokażą, jak działalność firmy wpływa na klimat, społeczeństwo, a także jak w jej ramach działa ład korporacyjny. Co ważne, dzięki odpowiednim standardom raportowania dane te będą porównywalne.

Po co firmie strategia zrównoważonego rozwoju?

Wdrożenie i realizacja strategii zrównoważonego rozwoju pozwala m.in. na ciągły rozwój przedsiębiorstwa. Właściwie opracowana i skutecznie wdrażana strategia biznesowa pozostaje niewątpliwie kluczem do długofalowego sukcesu i rozwoju firmy. Jej znaczenie dla prowadzenia przedsiębiorstwa jest nieocenione, gdyż pozwala na efektywne zarządzanie zasobami, podejmowanie właściwych decyzji oraz dostosowywanie się organizacji do zmieniających się uwarunkowań rynkowych.