Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Jeżeli podmioty zdecydują się na utworzenie grupy VAT, wówczas koniecznym stanie się prowadzenie elektronicznej ewidencji czynności wewnątrzgrupowych przez każdego z jej członków oraz obowiązek comiesięcznego raportowania ewidencji w postaci JPK GV do organów podatkowych.

Publikacja: 22.04.2024 04:30

Czy członkowie grup VAT muszą przesyłać organom podatkowym dodatkową ewidencję?

Foto: Adobe Stock

Grupy VAT zostały wprowadzone do systemu podatkowego w ramach tzw. Polskiego Ładu z odroczonym terminem 1 stycznia 2023 r.

Ważnym aspektem wynikającym z wprowadzonych przepisów w zakresie grup VAT jest neutralność transakcji przeprowadzanych wśród jej członków, tj. brak obowiązku naliczania podatku należnego z tytułu wewnątrzgrupowych transakcji pomiędzy jej członkami. Kolejnym pozytywnym aspektem przy przeprowadzaniu transakcji wewnątrzgrupowych pomiędzy jej członkami jest brak obowiązku dokumentowania ich za pomocą faktur, co będzie również miało niebagatelny wpływ przy rejestrowaniu faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Podkreślić również należy, iż w ramach funkcjonującej grupy VAT nie istnieje obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności czy weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników (tzw. białej liście podatników). Natomiast podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT jest cała grupa VAT jako suma wszystkich jej członków, co za tym idzie składany jest jeden zbiorczy JPK do organu podatkowego przez jej przedstawiciela. Jednakże członkowie grupy VAT zachowują swoją odrębność i osobowość prawną, prowadząc działalność gospodarczą na własną odpowiedzialność ze swoimi kontrahentami.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności