Skutki podatkowe pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika Podatki

Skutki podatkowe pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika

Udzielenie spółce pożyczki przez wspólnika stanowi dobrą alternatywę jej dokapitalizowania dla pożyczek lub kredytów uzyskiwanych od różnego rodzaju instytucji finansowych. Warto zatem poznać skutki podatkowe, jakie powoduje taka transakcja, zarówno po stronie pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

Podatki

Sąd: Subiektywne odczucia klienta nie wpływają na kwalifikację

Spór o stawkę VAT od sprzedaży ciastek na wynos

Stawka podatku od towarów i usług zależy od tego, czy przedsiębiorca sprzedaje towar gotowy, czy świadczy usługę wyżywienia.

Przychody z tytułu realizacji umów wieloelementowych

Jeśli zawarta umowa może być zakwalifikowana jako wieloelementowa, to w myśl standardu istnieje konieczność odrębnej analizy każdej pozycji zawartej w umowie w celu jej odrębnego rozważenia pod kątem rozpoznania rodzaju przychodu oraz momentu ujęcia w księgach.

Konsekwencje zapłaty należności na rachunek spoza białej listy

Czy zawsze, kiedy podatnik nie zapłaci swojemu kontrahentowi na rachunek płatniczy znajdujący się na białej liście podatników VAT będzie ponosił negatywne konsekwencje? Jakie zasady mają zastosowanie w przypadku tzw. CIT estońskiego?

Kiedy fiskus wszczął kontrolę – na co uważać, o czym pamiętać

Niejasne przepisy podatkowe oraz bezmiar obowiązków o charakterze sprawozdawczym sprawiają, że myśl o kontroli podatkowej spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Tymczasem właściwe przygotowanie pozwala na spokojne przejście przez ten proces oraz minimalizuje ryzyko zakwestionowania rozliczeń.

W jaki sposób wykazać świadczenie kompleksowe na fakturze

Istnieje możliwość ujmowania poszczególnych elementów świadczenia kompleksowego w odrębnych pozycjach na dokumencie sprzedaży.

Sąd: Ograniczenia covidowe bez wpływu na podatek od nieruchomości

Okoliczność, że w pewnych okresach wskutek ograniczonej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na stan pandemii nie były uzyskiwane przychody z wynajmu pokoi czy działalności restauracyjnej nie oznacza, że te obiekty nie miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jaki kurs waluty zastosować przy korekcie cen transferowych

Dla celów ustalenia wysokości przychodów podatkowych kwota wynikająca z wystawionej faktury korygującej powinna zostać przeliczona na złote z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, przyjętego do przeliczenia faktury pierwotnej.

Bonusy do kontraktu to zysk z firmy

Bilety lotnicze, ubezpieczenia i inne dodatkowe wydatki, jakie w związku z umową o świadczenie usługi finansuje kontrahent, stanowią dla wykonawcy nieodpłatne świadczenie, które jest jego przychodem z działalności.

Jakie korzyści i ryzyka wynikają z mechanizmu safe harbour

Po spełnieniu warunków wymaganych przez przepisy organ odstępuje od kwestionowania wynagrodzenia w dwóch kategoriach transakcji kontrolowanych: pożyczek, kredytów i emisji obligacji oraz usług o niskiej wartości dodanej.

Jak korzystać z ulgi podatkowej na robotyzację

Podatnik może dokonywać odliczeń w ramach ulgi wraz z dokonywaniem w latach 2022-2026 odpisów amortyzacyjnych od zakupionych robotów oraz maszyn i urządzeń peryferyjnych.

Późniejsza zapłata komplikuje rozliczenia podatkowe

Zdarza się, że wydatki dotyczące wytworzenia środka trwałego zostają poniesione po jego przyjęciu do użytkowania. Powstaje wtedy wątpliwość, czy należy zwiększyć jego wartość początkową i czy korygować już dokonane odpisy amortyzacyjne.

Objęcie akcji nie daje przysporzenia majątkowego

Przychód powstaje dopiero w momencie sprzedaży lub zamiany przez pracownika papierów wartościowych przekazanych mu przez pracodawcę w ramach programu motywacyjnego.

Fiskus honoruje dowody zakupu z internetowej platformy

Przedsiębiorca może rozliczyć koszty na podstawie potwierdzenia zawarcia transakcji wystawionego przez portal sprzedażowy.

Polski Ład wspiera działalność innowacyjną

Przy okazji reformy podatkowej z 2022 r. zmodyfikowano ulgi na rozwój, przez co zwiększyło się wsparcie dla transformacji cyfrowej przemysłu, zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników i wprowadzania na rynek nowych produktów.

Płatnik nie pobierze podatku, jeśli dostanie oświadczenie

Jeżeli pracownik nie zgłosił pracodawcy, że spełnia warunki do stosowania ulgi dla seniorów, to zakład pracy powinien pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od świadczeń wypłaconych tej osobie.

To na co zgodzi się kontrahent ma znaczenie

Obowiązek podatkowy z realizacji planów sprzedaży oraz celów jakościowych powinien być rozpoznawany w dniu finalnego zatwierdzenia przez sprawozdania. Dotyczyć to zarówno przyjęcia częściowego wykonania usługi, jak i zakończenia jej świadczenia.

Sąd: Naprawienie błędu w rozliczeniach to nie zysk podatnika

Pracodawca, który uiszcza zaległe składki w ramach swoich publicznoprawnych obowiązków jako płatnik, nie dokonuje żadnego przysporzenia swoim zleceniobiorcom.

Kontrola fiskusa – czego się spodziewać

Do kontroli fiskusa można się przygotować. Co prawda nie można mieć stuprocentowej gwarancji co do jej przebiegu badania, ani ostatecznego wyniku, można jednak sprawić, żeby była ona „pod kontrolą”, czyli wiedzieć jak kontrola może i powinna przebiegać, a także jak reagować na poszczególne działania kontrolujących.