Nabycie wierzytelności trudnych i uzyskanie odszkodowania bez VAT Podatki

Nabycie wierzytelności trudnych i uzyskanie odszkodowania bez VAT

Nabycie tzw. wierzytelności trudnych powstałych ze szkód komunikacyjnych, jak również otrzymanie odszkodowania z tytułu tych wierzytelności od zakładu ubezpieczeń nie podlega opodatkowaniu VAT.

Podatki

Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT

Fundacje rodzinne – sześć ważnych interpretacji fiskusa

Stosowanie preferencji dla fundacji rodzinnej w CIT, jak również dla ich beneficjentów w PIT w niektórych przypadkach budzi wątpliwości. W związku z tym interpretacje indywidualne wydane przez dyrektora KIS nabierają szczególnego

Rachunkowość fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna musi prowadzić ewidencję rachunkową na potrzeby ustalenia wyniku finansowego, a także w celu określenia wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku na podstawie ustawy

Zakup robota przemysłowego daje prawo do ulgi

W ramach ulgi na robotyzację podatnik może odliczyć od dochodu 50 proc. odpisów amortyzacyjnych od fabrycznie nowego robota przemysłowego.

Które przychody fundacji rodzinnej są zwolnione z CIT

Przychody fundacji z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółki maltańskiej będą zwolnione z podatku dochodowego (CIT). Takie przysporzenie powinno bowiem być traktowane jako przychód fundacji z dozwolonej działalności gospodarczej określonej w ustawie o fundacji rodzinnej.

Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi

Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody z tytułu wyżywienia tych osób.

Kiedy należy potrącać koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi

Moment potrącalności kosztów podatkowych z tytułu wynagrodzeń pracowniczych oraz finansowanych przez pracodawcę składek ZUS co do zasady nie budzi wątpliwości. Niestety w odniesieniu do wynagrodzeń z tytułu umów zlecenia i o dzieło jest inaczej.

Czy za węzeł betoniarski trzeba płacić podatek

Węzeł betoniarski stanowi jeden przedmiot materialny, samoistny pod względem technicznym (jedną rzecz), a w konsekwencji wolnostojącą instalację przemysłową podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla.

Współpraca i inwestycje w Ukrainie: możliwości dla polskiego biznesu

Współpraca z ukraińskimi firmami oznacza dla polskich przedsiębiorców możliwość rozwoju i zbudowania związków gospodarczych, które po zakończeniu wojny będzie można rozwijać z korzyścią dla obu stron tej współpracy.

Julita Karaś-Gasparska: Współpraca trwa mimo wojny

Po prawie dwóch i pół roku wojny gospodarka Ukrainy nadal funkcjonuje, a polscy przedsiębiorcy są obecni na ukraińskim rynku i dobrze sobie na nim radzą.

Zgromadzenie obligatariuszy – kompetencje, przebieg, głosowanie

Emitent obligacji może w warunkach emisji zdecydować o ustanowieniu zgromadzenia obligatariuszy. Stanowi ono reprezentację ogółu obligatariuszy uprawnionych z obligacji danej serii lub objętych tym samym kodem.

Kiedy zagraniczne fundusze inwestycyjne są zwolnione z CIT

Jeśli instytucje wspólnego inwestowania z zagranicy podlegają właściwemu organowi nadzorującemu rynek finansowy, poprzez bezpośredni nadzór sprawowany przez organ nad spółką zarządzającą tą instytucją, to przy spełnieniu pozostałych ustawowych warunków, ich dochody mogą podlegać zwolnieniu z podatku dochodowego (CIT).

Mechanizm CBAM: nadchodzące zmiany i kolejne ważne terminy

Lipiec to ostatni miesiąc, w którym raportujące spółki mogą z własnej inicjatywy skorygować sprawozdania CBAM złożone w styczniu (za IV kwartał 2023 r.) oraz kwietniu (za I kwartał 2024 r.).

Przepisy podatkowe są przeszkodą w rozwoju najmu instytucjonalnego

Planując inwestycje w najem instytucjonalny, trzeba już na etapie planowania przeanalizować kwestie podatkowe. W zależności od przyjętego modelu działania i rodzaju oferowanego najmu, obciążenia fiskalne mogą się bowiem znacząco różnić.

Emisja obligacji – obowiązki emitenta i zasady księgowania

Emisja obligacji polega na przekazaniu kapitału podmiotom gospodarczym przez inwestorów (obligatariuszy). Jest to popularny sposób uzyskiwania dodatkowego finansowania na działalność tych podmiotów i na konkretne projekty.

Czy od budki z goframi trzeba płacić podatek od nieruchomości

Z początkiem wakacji przedsiębiorcy stawiają w miejscowościach letniskowych nowe tymczasowe obiekty z pamiątkami i gastronomią. Powraca jednocześnie temat ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Wynajem lokalu przez fundację rodzinną – czy zawsze bez podatku

Przychody (dochody) uzyskiwane przez fundację rodzinną z najmu nieruchomości lub lokali wchodzących w jej skład co do zasady nie są opodatkowane. W pewnych przypadkach fundacja zapłaci jednak CIT według stawki 19 proc. lub 25 proc.

Sprzedaż przedsiębiorstwa w restrukturyzacji nie podlega VAT

Zarządca, który zbywa przedsiębiorstwo na mocy postanowienia sądu powszechnego, które zostało wydane w toku postępowania sanacyjnego, dokonuje czynności pozostającej poza zakresem opodatkowania podatkiem towarów i usług (VAT).

Jak rozliczyć VAT od usług chmurowych

Nabycie usług chmury obliczeniowej zazwyczaj będzie się opodatkowane na zasadach odwrotnego obciążenia. Na usługobiorcy będą więc ciążyć obowiązki podatkowe, w szczególności obliczenia i zapłaty należnego VAT.