Estoński CIT coraz atrakcyjniejszy dla podatników Podatki

Estoński CIT coraz atrakcyjniejszy dla podatników

Ryczałt od dochodów spółek cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podatników. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany dotyczące tego sposobu opodatkowania wprowadzone w ubiegłym roku, które miały znaczący wpływ na zwiększenie zainteresowania estońskim CIT wśród podatników.

Podatki

Korekta VAT w obrocie detalicznym możliwa nie tylko poprzez „ewidencję korekt”

Od zakupów związanych z jubileuszem spółki przysługuje prawo do odliczenia VAT

Wydatki poniesione przez spółkę na organizację jubileuszu jej powstania dają prawo do odliczenia VAT od zakupionych w tym celu towarów i usług, ze względu na np. koncepcje społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

Połączenia w rachunkowości – metoda nabycia oraz ustalenie wartości firmy

Celem łączenia spółek jest zwiększenie efektywności łączących się podmiotów. To zdarzenie gospodarcze musi mieć odzwierciedlenie również w księgach rachunkowych. Jaką metodę mogą zastosować spółki i kiedy to zdarzenie ująć w księgach?

Kogo można zaprosić na imprezę firmową i odliczyć VAT

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu wydatków poczynionych na organizację imprezy dla danej grupy osób jest jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście VAT. Podsumujmy krótko przepisy odnoszące się do tego tematu oraz podejście organów podatkowych.

Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.

Noclegi dla oddelegowanych pracowników bez PIT

Korzystanie przez pracowników delegowanych z kwater przekazanych do użytkowania przez pracodawcę, w trakcie świadczenia pracy delegowanej, nie stanowi przychodu podatkowego PIT.

Wszystko o KSeF dla przedsiębiorców

Narasta liczba pytań wokół Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i związanych z nim wątpliwości. Wzmogła je decyzja Ministerstwa Finansów o odroczeniu terminu jego wdrożenia. Zrozumienie nowych przepisów i procedur stanowi klucz do właściwego przygotowania się do wprowadzenia tego innowacyjnego rozwiązania, które – jak zapowiedział minister finansów Andrzej Domański – jest projektem o wysokim priorytecie.

Korekta cen transferowych – czym różni się od pozostałych korekt rozliczeń?

Korekty cen są nieodłączną częścią biznesu prowadzonego przez przedsiębiorców. Ich poprawna identyfikacja oraz rozliczenie są kluczowe dla zapewnienia rzetelności i zgodności z przepisami podatkowymi oraz standardami rachunkowości. Dotyczy to także obszaru cen transferowych.

Jak opodatkować usługi fotograficzne

Jubileusz firmy, konferencja branżowa czy prezentacja nowego produktu, to tylko kilka zdarzeń z życia przedsiębiorstwa, w których nieodzownym będzie skorzystanie z usług profesjonalnego fotografa. Warto wiedzieć, jak takie świadczenie jest opodatkowane na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, zwłaszcza, że sprawa ulega lekkiemu zniuansowaniu w odniesieniu do stawek VAT.

Zwolnienie bonów żywnościowych z PIT

Warunki zwolnienia z PIT otrzymywanych przez pracowników bonów żywnościowych na posiłki profilaktyczne.

Opodatkowanie VAT cesji praw z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości

Cesja praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych sprzedaży działek stanowić będzie świadczenie usług na gruncie VAT podlegające opodatkowaniu i niepodlegające zwolnieniu z VAT.

Czynniki wpływające na jakość sprawozdawczości finansowej

Sprawozdanie finansowe to formalny dokument, zawierający zbiór informacji dotyczących sytuacji finansowej oraz wyników działalności gospodarczej jednostki w określonym okresie.

Problemy praktyczne związane z powstaniem zakładu podatkowego zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce (cz. 2)

Powstanie zakładu podatkowego implikuje obowiązek rozliczenia podatku dochodowego przez zagranicznego przedsiębiorcę w Polsce. Kontrowersje dotyczą m.in. rocznego rozliczenia przychodu.

Ulga na innowacyjnych pracowników jako uzupełnienie ulgi B+R

Poszukiwanie i zatrudnianie wykwalifikowanej kadry pracowniczej, zajmującej się pracami badawczo-rozwojowymi (B+R), stanowi nie lada wyzwanie dla agencji rekrutacyjnych i pracodawców.

Zakres stosowania obligatoryjnego KSeF

Choć termin wprowadzenia obligatoryjnego KSeF został przesunięty, warto ten dodatkowy czas wykorzystać na przygotowania. W artykule omówimy planowany zakres stosowania obligatoryjnego KSeF.

Kiedy programista skorzysta z 5-proc. stawki PIT

Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Twórca oprogramowania może do tego dochodu zastosować ulgę IP Box.

Rozliczenie roczne PIT za 2023 rok

Rok 2023 dobiegł końca, a wraz z nim zbliża się czas na coroczne rozliczenia formularzy PIT. Już od 15 lutego 2024 r. podatnicy mogą składać swoje zeznania podatkowe do urzędów skarbowych. Przestawiamy krótkie omówienie najczęściej pojawiających się pytań związanych ze złożeniem PIT.

Zaliczenie do kosztów strat powstałych w wyniku nie w pełni zamortyzowanej stalowni

Jeśli likwidacja środka trwałego spełnia warunek uznania jej za koszty uzyskania przychodów, to strata wynikająca z tej likwidacji odpowiadająca niezamortyzowanej wartości środka trwałego uprawnia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, jeśli ta likwidacja jest racjonalne i ekonomicznie uzasadniona z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 CIT.

Treść faktury obejmującej świadczenia kompleksowe

Czasami na świadczenia wykonywane przez podatników składa się kilka czynności będących świadczeniem usług lub dostawą towarów. Rozliczenie świadczeń kompleksowych na fakturze często bywa problematyczne.