Uwaga na wakacje składkowe. Są pułapki

Przedsiębiorca, który opłaca mały ZUS plus lub korzysta z preferencji, powinien mocno zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi w postaci wakacji składkowych.

Aktualizacja: 09.07.2024 11:30 Publikacja: 09.07.2024 04:30

Uwaga na wakacje składkowe. Są pułapki

Foto: Adobe Stock

Wakacje składkowe polegają na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą przez jeden miesiąc w roku nie będą musiały płacić składek do ZUS.

To efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863), która wejdzie w życie 1 listopada 2024 r. W grudniu przedsiębiorcy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z przerwy w opłacaniu składek.

Czytaj więcej

Była prezes ZUS: z wakacji składkowych będzie można skorzystać najwcześniej w listopadzie

Wakacje składkowe. Są wątpliwości

Problem w tym, że niektóre regulacje budzą praktyczne wątpliwości. Zgodnie z przepisami z miesięcznych wakacji składkowych będzie mógł skorzystać płatnik, który w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych.

Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2, zwraca uwagę na praktyczny problem z ustalaniem tej liczby.

– Nie wiadomo bowiem, czy osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym wlicza się do tego limitu. Jest też kwestia, jak go liczyć przy rotacji umów. Weźmy przykład, w którym w październiku płatnik zawiera 15 zleceń – kilkudniowe umowy z pięcioma osobami, a następne z dziesięcioma itd. Średnio statystycznie w każdym dniu jest ważnych pięć. Jednak w całym miesiącu płatnik zgłosił 15 ubezpieczonych, czyli powyżej limitu. Wydaje się zatem, że z wakacji składkowych nie skorzysta – mówi ekspertka.

Ale to nie koniec praktycznych problemów.

– Płatnik, który opłaca składki na preferencyjnych zasadach albo mały ZUS plus i jest osobą samotną, nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z wakacji składkowych i świadczeń w ramach nowego rządowego programu „Aktywny rodzic”, czyli tzw. babciowego. Mógłby skorzystać w danym miesiącu tylko z jednego z nich. Powód? Zgodnie z przepisami osoba samotna musi podlegać ubezpieczeniom społecznym od minimalnej kwoty wynagrodzenia. I o ile przy preferencyjnym ZUS i małym ZUS plus można podwyższyć podstawę wymiaru, to przy wakacjach składkowych już nie – dodaje Izabela Leśniewska.

Czytaj więcej

Wakacje składkowe: Sejm uchwalił wolne od ZUS

Uwaga na limity

Ekspertka zwraca też uwagę na kwestie dotyczące składki zdrowotnej w kontekście ulgi.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy opłacający składkę zdrowotną na ryczałcie odprowadzają ją miesięcznie w wysokości 9 proc. wartości podstawy. Podstawą składki jest roczny przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne. Istnieją trzy progi podstawy wymiaru składki:

- do 60 000 zł przychodu – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

- od 60 000 zł do 300 000 zł – 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,

- powyżej 300 000 zł – 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

– Osoby na tej formie opodatkowania obniżają te progi poprzez zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Zatem ci, którzy znajdują się na granicy, muszą uważać, żeby ulga nie spowodowała, że zapłacą więcej z tytułu składki zdrowotnej – mówi.

Ekspertka zwraca też uwagę, że warto przemyśleć, co się płatnikowi finansowo najbardziej opłaca.

– Jeżeli przedsiębiorca opłaca mały ZUS plus lub korzysta z preferencji, to uważam, że powinien mocno zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi. Musi wykonać bowiem szereg czynności z tym związanych. Trzeba złożyć wniosek. Następnie przekazać go do księgowości, która będzie musiała inaczej wypełnić deklarację rozliczeniową. Z kolei inna deklaracja będzie miała wpływ na rozliczenia podatkowe. Za te czynności będziemy musieli zapłacić księgowej. Może się to finansowo po prostu nie zbilansować – podsumowuje Izabela Leśniewska.

Podstawa prawna: Ustawa z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863)

Zasady wakacji składkowych
Dla kogo ulga?

Jednomiesięczna przerwa w opłacaniu składek obejmie mikroprzedsiębiorców, którzy ubezpieczają do dziesięciu osób (tj. siebie i maksymalnie dziewięć innych osób), a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro (w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat).
Będą mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis.
Wakacje składkowe nie będą dotyczyć osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Wymóg taki ma zapobiegać tzw. wypychaniu pracowników na samozatrudnienie.

Wakacje składkowe polegają na tym, że osoby prowadzące działalność gospodarczą przez jeden miesiąc w roku nie będą musiały płacić składek do ZUS.

To efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863), która wejdzie w życie 1 listopada 2024 r. W grudniu przedsiębiorcy będą mogli po raz pierwszy skorzystać z przerwy w opłacaniu składek.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?