Czternasta emerytura - rząd proponuje termin

Ogłoszony w poniedziałek projekt rozporządzenia Rady Ministrów zawiera termin wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia
pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r., czyli tzw. czternastej emerytury.

Publikacja: 20.05.2024 20:07

Czternasta emerytura - rząd proponuje termin

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z projektem, który ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji,  w 2024 r. tzw. czternastka ma być wypłacona we wrześniu, a więc podobnie jak w 2023 r.

Ile wyniesie czternasta emerytura

Czternasta emerytura to drugie po „trzynastce” dodatkowe świadczenie, które emeryci i renciści otrzymują raz w roku. Po raz pierwszy zostało wypłacone w 2021 roku i początkowo miało mieć charakter jednorazowy. Ustawa z 26 maja 2023 r. wprowadziła je na stałe.  

Wiadomo, że czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca 2024 r. tj. 1780,96 zł. Nie wiadomo jednak, jaką dokładnie kwotę otrzymają emeryci i renciści, bo ustawa zakłada możliwość podwyższenia czternastej emerytury, lecz nadal nie ma projektu rozporządzenia w tej sprawie.

Wiadomo jednak, że nie wszyscy „załapią się” na dodatkowe świadczenie, ale jeśli nawet to niekoniecznie w pełnej wysokości. Emeryci, których świadczenie podstawowe przekraczać będzie 2900 zł brutto, dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".  Dlatego nic nie dostaną  osoby, których emerytury lub renty są wyższe od 5,5 tys. zł. Grono takich świadczeniobiorców poszerzyło się przez rok ze względu na wysoką waloryzację świadczeń w marcu 2024 r. Z danych ZUS wynika, że może to być nawet 1,5 miliona emerytów.

W 2023 r. dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto czternasta emerytura wynosiła znacznie więcej niż najniższe świadczenie z marca 2023. Rząd podwyższył czternastkę do 2650 zł brutto. 

Zgodnie z projektem, który ukazał się na stronie Rządowego Centrum Legislacji,  w 2024 r. tzw. czternastka ma być wypłacona we wrześniu, a więc podobnie jak w 2023 r.

Ile wyniesie czternasta emerytura

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży