Skutki podatkowe umowy powiernictwa

Ustawy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dla umowy powiernictwa. Wątpliwości dotyczące skutków podatkowych czynności podejmowanych w ramach takiej umowy są przedmiotem licznych wniosków o interpretacje indywidualne kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Publikacja: 13.05.2024 04:30

Skutki podatkowe umowy powiernictwa

Foto: Adobe Stock

Część podatników nie chcąc występować osobiście jako strona stosunku prawnego korzysta z instytucji powiernictwa. Stosunek prawny powiernictwa nie został odrębnie uregulowany w polskim prawie, niemniej jednak stosownie do postanowień Kodeksu cywilnego, zawarcie tego rodzaju umowy jest dopuszczalne za sprawą tzw. zasady swobody kontraktowej. Warunkiem zawarcia prawnie skutecznej umowy jest ułożenie stosunku prawnego w taki sposób by jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem o ile umowa powiernictwa spełnia wymienione przesłanki nie ma przeszkód prawnych do jej realizowania.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?