Rzeczpospolita
22:50
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji, na kolejne doniesienia, dotyczące walki z koronawirusem, zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
Aktualizacja: 23.05.2021 08:03 Publikacja: 17.11.2020 02:55
Foto: AFP
Rzeczpospolita
22:50
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji, na kolejne doniesienia, dotyczące walki z koronawirusem, zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
22:32
Francuscy kibice w tym roku już nie wrócą na trybuny stadionów – zapowiedział we wtorek prezydent Emmanuel Macron. Powrót będzie możliwy najwcześniej w styczniu, przy ograniczeniach, dotyczących liczby widzów, i przy rygorystycznym reżimie sanitarnym.
22:08
– Jeśli zachorowalność wzrośnie, należy ograniczać relacje osobiste, a nie zamykać firmy – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Podkreśla, że „pracownicy są już dobrze chronieni przed zakażeniami w miejscu pracy”.
21:46
W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii potwierdzono 20 051 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zanotowano też 598 kolejnych zgonów, spowodowanych przez Covid-19. To najwięcej od początku maja.
21:27
Tymczasem naukowcy z amerykańskiej agencji zdrowotnej CDC potwierdzili możliwość transmisji z człowieka na człowieka rzadkiego wirusa Chapare, należącego do rodziny mogącej wywoływać gorączkę krwotoczną. W 2019 roku dwóch pacjentów przekazało wirusa trzem pracownikom służby zdrowia w La Paz w Boliwii. Z powodu zakażenia jeden z pacjentów oraz dwóch pracowników medycznych zmarło.
Chapare należy do rodziny arenawirusów, które są zwykle przenoszone na ludzi poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi gryzoniami lub pośrednio przez mocz lub odchody zakażonego gryzonia.
21:00
20:56
Senatorowie są przeciwni różnicowaniu wynagrodzeń lekarzy walczących z epidemią. Obradująca we wtorek senacka Komisja Zdrowia zaproponowała odrzucenie w całości ustawy, która miałaby odbierać lekarzom walczącym z koronawirusem prawo do 100-proc. dodatku do pensji. Senatorzy uznali ją za niekonstytucyjną i poniżającą lekarzy.
20:34
Chcąc uniknąć izolacji, pacjenci coraz częściej odmawiają wykonania testów na koronawirusa. Niektórzy posuwają się nawet do gróźb pod adresem medyków.
20:14
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych i nie wyklucza strajku generalnego. Domaga się publikacji tzw. ustawy covidowej.
19:34
19:07
Andrzej Sośnierz z Porozumienia, w latach 2006-2007 prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, będzie jutro o 9.00 gościem Jacka Nizinkiewicza w programie #RZECZoPOLITYCE na www.rp.pl.
Andrzej Sośnierz. fot. tv.rp.pl
18:52
Kilkaset autobusów turystycznych wyjechało dzisiaj na ulice dużych miast. W ten sposób przedsiębiorcy zaprotestowali przeciwko brakowi wystarczającego wsparcia dla nich w czasie pandemii ze strony rządu.
18:33
18:03
17 listopada 2019 roku koronawirusem SARS-CoV-2 zakaził się 55-letni mieszkaniec prowincji Hubei. Choć nie został on uznany za „pacjenta zero”, chińscy naukowcy nie dotarli w swoich badaniach do żadnego wcześniejszego przypadku.
17:35
17:00
16:45
Komisja Europejska zatwierdziła umowę z europejską firmą farmaceutyczną CureVac, w której przewidziano wstępnie zakup 225 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi – informuje Polskie Radio.
16:24
– Zwykle od wynalezienia do zarejestrowania szczepionki mija 8-10 lat. W przypadku szczepionek na koronawirusa będziemy mieli produkty, które są w rekordowym czasie wypracowane, w rekordowym czasie rejestrowane. Może być dylemat natury etycznej, czy możemy kogokolwiek zmuszać do wzięcia tej szczepionki – powiedział epidemiolog prof. Jacek Wysocki, pytany w Polsat News, czy szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa.
16:03
Sytuacja epidemiczna w Stanach Zjednoczonych:
15:52
W imieniu producentów napojów proszę pana o doprowadzenie do odroczenia wprowadzenia w życie tzw. ustawy cukrowej – napisał w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego Jan Kolański, prezes zarządu Colian sp. z o.o. Pretekstem jest pandemia.
15:30
Wszyscy bezobjawowi powinni pamiętać o zasadzie: maski, dystans, mycie się, zwłaszcza rąk. Testowanie nic nie da.
Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19
15:23
Jesteśmy na etapie przygotowywania się do masowego szczepienia na COVID-19. Nie będzie przymusu szczepienia, ale będziemy namawiali.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
15:16
Do 29 listopada nie będzie żadnych decyzji w sprawie luzowania obostrzeń. Ostatnia tura regulacji obostrzających, mam nadzieję, spowoduje, że liczba zachorowań zdecydowanie spadnie. Tu nie ma przestrzeni na poluzowanie.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
15:09
Możemy na razie rekomendować panu ministrowi, panu premierowi spokojne wdrażanie planu tworzenia szpitali I-II etapu, tworzenia infrastruktury, która będzie ewentualnie potrzebna na danym terenie.
Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19
15:04
Mamy do czynienia ze stabilizacją dziennej liczby zachorowań, ale nie jest to jedyny wskaźnik, który mówiłby o trendzie, że pandemia zwolniła.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
14:59
Malejąca liczba badań to też sygnał, że sytuacja się poprawia.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
14:56
Na szczęście okazało się, że przebieg pandemii w ostatnich 2-3 tygodniach nie rozwijał się wykładniczo. Mieliśmy okres stopniowej stabilizacji liczby zachorowań. Powoli chyba możemy troszeczkę się uśmiechnąć i stwierdzić, że to co najgorsze mamy już za nami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
14:55
Sytuacja się co najmniej stabilizuje.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
14:54
Kolejnych 200 łóżek trafi do Szpitala Narodowego.
14:52
Za dyscyplinę, za poważne traktowanie pandemii, chcielibyśmy jako rząd podziękować.
14:51
Te obostrzenia, które były trudne, uciążliwe, okazuje się, że one działają. Żadne decyzje rządu nie zadziałałyby, gdyby nie odpowiedzialna postawa społeczeństwa.
Michał Dworczyk, szef KPRM
14:48
Osoby zakażone COVID-19, które nie wymagają hospitalizacji, ale są niesamodzielne, zyskają całodobową opiekę w izolatoriach. Ma to odciążyć personel medyczny zakładów opiekuńczo-leczniczych czy hospicjów.
14:45
Mecz Ligi Narodów między Szwajcarią a Ukrainą może nie odbyć się ze względu na wykrycie zakażenia koronawirusem u sześciu ukraińskich piłkarzy. Ukraina twierdzi, że dwóch z sześciu piłkarzy powinno uzyskać zgodę na grę, ponieważ przeszli COVID-19 już wcześniej. Wynik meczu Szwajcarii z Ukrainą zdecyduje o tym, która z tych drużyn spadnie do Dywizji B Ligi Narodów.
14:33
14:30
We Włoszech przeprowadzono inspekcje w ponad 230 domach opieki w ramach prowadzonych przez resort zdrowia kontroli antykoronawirusowych. W 37 stwierdzono nieprawidłowości, przeciwko 11 osobom może zostać wszczęte śledztwo.
14:28
13:56
W Austrii od wtorku obowiązuje lockdown – mieszkańcy kraju mogą opuszczać domy tylko w celu udania się do pracy (dotyczy to tylko osób, które muszą wykonywać pracę stacjonarnie), na zakupy, by poćwiczyć lub by pomóc osobom wymagającym pomocy. Zamknięto sklepy (z wyjątkiem spożywczych), restauracje i salony fryzjerskie, a także inne zakłady usługowe. Szkoły prowadzą naukę zdalnie. Lockdown ma obowiązywać do 6 grudnia.
13:47
Z najnowszych danych europejskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że w ciągu 14 dni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła 890,9 – to więcej o 13,8 niż wczoraj. Liczba zgonów w ciągu 14 dni na 100 tys. mieszkańców w Polsce wyniosła – 12,2 (wzrost o 0,2). W UE i EOG jest obecnie pięć państw, w których liczba zgonów na COVID-19 na 100 tysięcy pacjentów jest wyższa niż w Polsce (Czechy, Węgry, Belgia, Słowenia, Bułgaria).
13:18
Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzyża i Półksiężyca (IFRC) opublikowała raport, w którym podkreśla, że zmiany klimatyczne stanowią większe zagrożenie dla Ziemi niż pandemia COVID-19. W dokumencie zaapelowano, aby rządy poświęciły więcej uwagi i środków na walkę z tym problemem.
12:57
Władze Katalonii chcą od poniedziałku zezwolić na działalność barów i restauracji. Plan przewiduje, że w lokalu lub na zewnątrz zajętych mogłoby być do 30 proc. miejsc, a lokale gastronomiczne musiałyby być zamykane o godz. 17. Być może otworzone w ograniczonym zakresie będą też mogły zostać kina oraz siłownie. Ostateczna decyzja w sprawie łagodzenia obostrzeń nie została jeszcze podjęta.
12:38
Wielka Brytania może zmniejszyć wysokość środków przekazywanych na pomoc międzynarodową z 0,7 do 0,5 proc. PKB – informuje Sky News. Zaoszczędzone pieniądze miałyby zostać przeznaczone na finansowanie kosztów kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.
12:18
Prawnicy uważają, że najemcy zamkniętych sklepów w centrach handlowych nie muszą płacić czynszu. To nie wystarczy.
12:15
Liczba zgonów chorych na COVID-19 w Iranie wzrosła o 482 – do poziomu 42 461.
12:13
Sytuacja epidemiczna w Niemczech jest poważna, a nawet bardzo poważna. Rok 2021 będzie wymagający. Droga wyjścia z kryzysu jest żmudna i zależy od nas wszystkich
Kanclerz Angela Merkel na forum ekonomicznym zorganizowanym przez Sueddeutsche Zeitung
12:12
11:59
W pandemii władze miast pomagają przedsiębiorcom nie tylko finansowo, ale zachęcając mieszkańców do zakupów od lokalnych podmiotów. Od kondycji biznesu zależy przyszły rozwój samorządów – piszemy w serwisie regiony.rp.pl.
11:57
W USA w ciągu doby wykryto 166 045 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i 995 zgonów chorych na COVID-19 – podaje CNN.
11:54
Na Syberii pojawiają się mutacje koronawirusa – poinformowała Anna Popowa, stojąca na czele Rospotrebnadzoru (Federalny Urząd do spraw Nadzoru w zakresie Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludności) we wtorek. Resort zdrowia Rosji poinformował tego dnia o rekordowej, dobowej liczbie zgonów chorych na COVID-19 w Rosji – 442.
NATALIA KOLESNIKOVA / AFP
11:34
Joe Biden mówił o tragicznych konsekwencjach, do których może dojść, jeśli administracja Donalda Trumpa nadal będzie odmawiać koordynacji z jego zespołem w sprawie pandemii koronawirusa. Prezydent elekt zwrócił także uwagę na blokowanie spotkań informacyjnych dotyczących bezpieczeństwa narodowego, kwestii politycznych oraz planów szczepień.
11:23
Koncern Pfizer ogłosił przełom i udane testy, zaraz po nim startup Moderna, ale inne firmy nie zaprzestają prac nad szczepionkami i lekami na Covid-19. Wśród nich jest polski Biomed.
11:21
11:01
Po raz pierwszy od 24 października w Polsce siedmiodniowa średnia krocząca liczby próbek przebadanych pod kątem koronawirusa spadła poniżej 50 tys. dziennie.
11:00
Mniejszościowy rząd duński porozumiał się z większością parlamentarną do stworzenia podstawy prawnej dla rozporządzenia pozwalającego wybić hodowane w kraju norki, aby nie dopuścić do transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przez te zwierzęta, po wykryciu zakażeń koronawirusem wśród norek na fermach.
Stock Adobe
10:52
41,9 tys. testów na obecność koronawirusa w ciągu doby dało 19 152 wyników pozytywnych. Oznacza to odsetek testów pozytywnych na poziomie 45,7 proc.
10:37
Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców z ostatnich 7 dni spadła do 59,35. Gdyby wskaźnik ten przekroczył 70-75 w kraju wprowadzona zostałaby narodowa kwarantanna. Poniżej 50 dojdzie do łagodzenia obostrzeń.
10:35
Średnia dobowa liczba zakażeń z ostatnich 7 dni w Polsce spadła do 22 764.
10:30
Najniższa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce od 2 listopada.
10:24
W Rosji wykryto w ciągu doby 22 410 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie od początku epidemii koronawirusa w Rosji wykryto 1 971 013 zakażeń. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu doby o 442.
10:11
W ciągu doby na Ukrainie wykryto 11 968 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 159 kolejnych osób chorych na COVID-19. Łącznie, od początku epidemii, na Ukrainie wykryto 557 657 zakażeń koronawirusem i 9856 zgonów chorych na COVID-19.
10:10
10:00
9:30
Kanclerz Angela Merkel zadeklarowała, że szczepienia na koronawirusa nie będą w Niemczech obowiązkowe.
8:59
W Indiach w ciągu doby wykryto 29 164 zakażeń koronawirusem i 449 zgonów chorych na COVID-19. To kolejna doba ze stopniowym spadkiem liczby zakażeń wykrywanych w Indiach, w których na przełomie sierpnia i września liczba dobowych zakażeń zbliżała się do 100 tysięcy.
8:55
8:41
Prezydent-elekt USA, Joe Biden, zapowiedział, że w czasie nadchodzącego Święta Dziękczynienia (w tym roku przypada 26 listopada) będzie przestrzegał wytycznych amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).
ROBERTO SCHMIDT / AFP
8:21
Nie będziemy zachęcali do poruszania się (w czasie świąt Bożego Narodzenia) między miastami, ale nie będziemy też tego zakazywać
Piotr Müller, rzecznik rządu w rozmowie z Polskim Radiem
7:20
W Czechach w ciągu doby stwierdzono 5 406 nowych przypadków koronawirusa. To o 642 mniej niż przed tygodniem. Zmarło 85 osób zakażonych SARS-CoV-2. Liczba aktywnych przypadków koronawirusa wynosi 117 858. W szpitalach przebywa 6 592 pacjentów z COVID-19.
7:03
Zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono w Brazylii u kolejnych 13 371 osób. W ciągu ostatniej doby w kraju tym zmarło 216 osób zakażonych koronawirusem.
6:46
W stanie Iowa, w związku z coraz mniejszą liczbą wolnych miejsc w szpitalach, gubernator Kim Reynolds (z Partii Republikańskiej), wprowadziła obowiązujący w całym stanie obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych znajdujących się pod dachem.
Stock Adobe
6:29
W ciągu doby w Korei Południowej wykryto 230 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – w tym 202 zakażenia lokalne. To dziewiąty dzień z trzycyfrowym wzrostem liczby zakażonych, a jednocześnie doba z największą liczbą zakażeń od początku września. Władze Korei Południowej od północy we wtorek wprowadzają zakaz organizowania zgromadzeń publicznych liczących ponad 100 osób oraz ograniczają liczbę uczestników uroczystości religijnych oraz widzów na stadionach do 30 proc. pojemności obiektu.
6:20
6:16
Średnie ceny ubezpieczeń na świecie wzrosły o 20 proc. w trzecim kwartale 2020 r. – wynika z raportu Marsh Global Insurance Market Index. Polscy ubezpieczyciele takich zwyżek nie widzą – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
6:14
We wtorek mogą zapaść decyzje w sprawie gigantycznych dotacji dla celebrytów. Chodzi o ratowanie instytucji – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
6:02
Skarbówka nie ukarze tych, którzy z powodu choroby albo izolacji zaniedbali podatkowe obowiązki – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
6:01
5:52
W Niemczech w ciągu ostatniej doby wykryto 14 419 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 267 osób chorych na COVID-19. Od początku epidemii w Niemczech wykryto 815 746 zakażeń koronawirusem i 12 814 zgonów chorych na COVID-19.
5:36
Pfizer uruchomił pilotażowy program dostarczania swojej eksperymentalnej szczepionki przeciwko COVID-19 do czterech stanów USA – informuje Reuters. W ten sposób firma, jak czytamy, chce podjąć próbę zmierzenia się z wyzwaniami logistycznymi związanymi z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w -70 stopniach Celsjusza.
Kena Betancur / AFP
4:54
Stojący na czele amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych dr Anthony Fauci, główny epidemiolog USA, zwrócił się z apelem do kolejnego pokolenia specjalistów ds. ochrony zdrowia, by przygotowywali się na kolejną pandemię.
Kena Betancur / AFP
4:40
Liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w USA przekroczyła 16 listopada próg 70 tysięcy – po raz pierwszy od początku epidemii. Obecnie w amerykańskich szpitalach przebywa 73 014 osób zakażonych koronawirusem. To o ok. 10 tysięcy więcej chorych na COVID-19 w szpitalach niż w szczytowym okresie wiosenno-letniej fali epidemii w USA.
4:37
Eric Garcetti, burmistrz Los Angeles, wezwał mieszkańców tego miasta, by pozostawali w domach kiedy tylko jest to możliwe przez najbliższych kilka tygodni w związku ze wzrostem liczby dobowych zakażeń w hrabstwie.
Apu GOMES / AFP
4:24
Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Cleveland Clinic wynika, że melatonina, czyli hormon, który reguluje cykl snu i czuwania, może być pomocna w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19 – piszemy w „Rzeczpospolitej”.
4:23
Gdy analizujemy wskaźniki epidemiologiczne zauważamy odmienny przebieg epidemii w Europie Zachodniej i w Środkowej. Na Zachodzie obserwowaliśmy w marcu duży pik zachorowań ze znaczącą śmiertelnością, która w niektórych krajach przekroczyła 10 proc. wszystkich zachorowań. Po znaczącym spadku liczby nowych zachorowań podczas wakacji, w krajach tych doszło ponownie do wzrostu liczby zachorowań, których liczba jest nawet większa niż na wiosnę – piszemy w serwisie zdrowie.rp.pl.
4:12
Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się w poniedziałek na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.
4:05
W Polsce wykryto jak dotąd 733 788 zakażeń koronawirusem, zmarło 10 491 chorych na COVID-19.
4:02
W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 323 093 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło 247 116 osób, w Brazylii – 165 798, w Indiach – 130 070, w Meksyku – 98 542, w Wielkiej Brytanii – 52 239, we Włoszech – 45 733, we Francji – 42 606, w Iranie – 41 979, w Hiszpanii – 41 253, w Argentynie – 35 727, w Peru – 35 231, w Kolumbii – 34 223, w Rosji – 33 184, w RPA – 20 314.
4:00
Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 54 826 773. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 11 190 611. W Indiach wykryto 8 845 127 zakażeń, w Brazylii – 5 863 093, w Rosji – 1 932 711, we Francji – 1 916 462, w Hiszpanii – 1 496 864, w Wielkiej Brytanii – 1 394 295, w Argentynie – 1 318 384, we Włoszech – 1 205 881, w Kolumbii – 1 205 217, w Meksyku – 1 006 522, w Peru – 937 011, w Niemczech – 817 526, w Iranie – 775 121, w RPA – 752 269, w Polsce – 733 788, na Ukrainie – 561 581, w Belgii – 535 939, w Chile – 532 604, w Iraku – 521 542.
Philippe DESMAZES / POOL / AFP
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji, na kolejne doniesienia, dotyczące walki z koronawirusem, zapraszamy w środę od wczesnego poranka.
Francuscy kibice w tym roku już nie wrócą na trybuny stadionów – zapowiedział we wtorek prezydent Emmanuel Macron. Powrót będzie możliwy najwcześniej w styczniu, przy ograniczeniach, dotyczących liczby widzów, i przy rygorystycznym reżimie sanitarnym.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Choroba o nieznanym pochodzeniu, która pojawiła się w Demokratycznej Republice Konga, szerzy się głównie między dziećmi i jest szczególnie groźna dla osób, które są poważnie niedożywione - informuje WHO.
Wystarczy tylko kilka minut intensywnego wysiłku fizycznego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. W przypadku kobiet to ryzyko spada nawet o prawie połowę. Taki efekt zapewni m.in. szybkie wchodzenie po schodach i noszenie zakupów.
Jean Kaseya, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób poinformował, że w ciągu 48 godzin powinniśmy wiedzieć więcej o tajemniczej chorobie, która pojawia się w Afryce. Będzie to możliwe dzięki analizie laboratoryjnej materiału biologicznego, pobranego od chorych.
Od 1 stycznia do 30 listopada 2024 r. w Polsce odnotowano 28 490 przypadków krztuśca. W analogicznym okresie 2023 r. były to 792 zachorowania. Około połowy rozpoznań kokluszu nie ma potwierdzenia laboratoryjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas