fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemcy nie boją się zadłużyć bardziej. Rząd broni biznesu

Olaf Scholz
AFP
Niemiecki minister finansów Olaf Scholz nie wykluczył skorzystania z dodatkowych kredytów, jeśli na walkę z kryzysem koronawirusowym rządowi jednak zabraknie pieniędzy. Niemiecki budżet w 2020 i 2021 roku zostanie obciążony pożyczkami w wysokości ponad 300 mld euro.

Podczas konferencji zorganizowanej przez dziennik "Suddeutsche Zeitung" Scholz powiedział, że zwiększenie zadłużenia, by ratować niemiecki biznes "byłoby dla nas możliwe".

Minister powiedział też, że ważne jest, by pieniądze te mądrze zagospodarowano i wsparto nimi realizację inwestycji o przyszłościowym znaczeniu. Scholz, który w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu będzie się ubiegał o fotel kanclerza jako kandydat Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), podkreślił, że Niemcy muszą zadbać o przyszły rozwój, ponieważ tylko wtedy uda się ponownie zmniejszyć poziom zadłużenia i spłacić zaciągnięte kredyty.

Czytaj także: Niemcom zabraknie 36 mld euro z podatków

Minister Scholz skrytykował też pomysł ulg podatkowych dla osób o najwyższych dochodach. Sam pomysł nazwał "bezczelnym" i nie na miejscu w obliczu miliardowego wsparcia gospodarki z państwowego budżetu - informuje Reuters.

Dortmund
AFP

Niemiecki rządowy pakiet pomocy rekompensującej firmom straty poniesione z powodu lockdownu w listopadzie wyniesie ok. 14 mld euro. Niemieckie firmy mogą dostać nawet do 200 tys. euro miesięcznie na pokrycie stałych kosztów, takich ja na przykład wynajem nieruchomości. Firmy jednoosobowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 5 tys. euro - informuje agencja Reutera. To ma wspomóc głównie artystów i ludzi kultury, których zawieszenie działalności dotknęło równie mocno jak biznes.

Wielu ekspertów uważa, że lockdown w Niemczech nie skończy się zbyt prędko i pomoc dla firm będzie konieczna także w grudniu. Zwłaszcza handel oczekuje większej pomocy z kasy państwa. Ostatni miesiąc roku to dla sklepów i centrów handlowych jeden z najważniejszych w roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA