fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rosja: Pojawiła się "syberyjska" wersja koronawirusa?

Pracownik ochrony zdrowia z Rosji w odzieży ochronnej
AFP
Na Syberii pojawiają się mutacje koronawirusa - poinformowała Anna Popowa, stojąca na czele Rospotrebnadzoru (Federalny Urząd do spraw Nadzoru w zakresie Ochrony Praw Konsumentów i Dobrobytu Ludności) we wtorek. Resort zdrowia Rosji poinformował tego dnia o rekordowej, dobowej liczbie zgonów chorych na COVID-19 w Rosji - 442.

- Obserwujemy określone zmiany na Syberii, co pozwala nam twierdzić, że w tym regionie powstaje jego własna wersja (koronawirusa) z określonymi mutacjami - powiedziała Popowa.

Popowa nie przedstawiła żadnych dalszych szczegółów - w tym tego czy syberyjskie mutacje są bardziej zjadliwe lub czy śmiertelność wywołanego przez mutacje koronawirusa COVID-19 jest wyższa.

Popowa informowała też, że trwają obecnie porejestracyjne próby drugiej rosyjskiej szczepionki na COVID-19 - opracowanej przez syberyjskie centrum badań nad wirusologią i biotechnologią (Vector Institute).

Dyrektor generalny Vector Institute, Rinat Maksiutow zapewnił, że mutacje koronawirusa nie wpłyną na skuteczność opracowywanych szczepionek na COVID-19.

Szczepionka z Syberii, określona jako EpiVacCorona, ma być obecnie testowana przy udziale ochotników mających powyżej 60 lat. W grudniu w testach szczepionki mają wziąć udział dzieci.

Tymczasem w Moskwie mer Siergiej Sobianin przedłużył okres zdalnej nauki w klasach 6-11 szkół średnich o dwa tygodnie, do 6 grudnia. Jak dodał zdalna nauka w tych klasach skutecznie broni przed rozprzestrzenianiem koronawirusa przez młodych ludzi, którzy zakażali starszych krewnych.

Rosja - z 1 971 013 zakażeniami koronawirusem od początku epidemii, jest piątym krajem świata z największą liczbą wykrytych zakażeń. W Rosji zmarło 33 931 osób chorych na COVID-19.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA