fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Senatorowie: nowelizacja ustawy covidowej jest niekonstytucyjna i poniża lekarzy

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Senatorowie są przeciwni różnicowaniu wynagrodzeń lekarzy walczących z epidemią.

Obradująca we wtorek senacka Komisja Zdrowia zaproponowała odrzucenie w całości ustawy, która miałaby odbierać lekarzom walczącym z koronawirusem prawo do 100-proc. dodatku do pensji. Senatorzy uznali ją za niekonstytucyjną i poniżającą lekarzy.

Komisja zajmowała się uchwaloną 28 października ustawą, która miała „konwalidować błąd" (tak napisano w uzasadnieniu) wcześniejszej ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z Covid-19.

Czytaj także:

Pierwotnie miała ona podwajać wynagrodzenie tylko lekarzom skierowanym do zwalczania koronawirusa przez wojewodę. Ostatecznie jednak Sejm uchwalił, że takie dodatki należą się wszystkim lekarzom zmagającym się z epidemią. Ustawę podpisał prezydent. Posłowie PiS uznali jednak takie brzmienie za pomyłkę i uchwalili kolejną ustawę, która przywraca pierwotny pomysł rządu.

Senackie Biuro Legislacyjne zwróciło uwagę, że przyjęcie tej „konwalidacji" naruszałoby art. 32 Konstytucji RP, gwarantujący obywatelom równość wobec prawa.

Senat zajmie się ustawą „konwalidującą" prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu plenarnym, planowanym na 25–27 listopada. „Błędna" ustawa trafiła już do Rządowego Centrum Legislacji i czeka na publikację.

Rząd szacuje koszty dodatkowych wynagrodzeń dla lekarzy na 40 mld zł. Według wyliczeń Ludwika Koteckiego, eksperta fundacji Centrum Myśli Strategicznej i byłego ministra finansów, jest to jednak kwota znacznie zawyżona. Jego wyliczenia, przyjmujące, że przy Covid-19 pracuje ok. 18 tys. osób, zakładają, że koszt dodatków dla budżetu wyniósłby najwyżej 1 mld zł. Gdyby zaś skierowano do tych zadań cały odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny w Polsce (ok. 64 tys. osób), koszt zamknąłby się w 4 mld zł. To dziesięciokrotnie mniej, niż szacuje rząd.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA