fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Dania: Czy norki w kraju zostaną wybite? Jest porozumienie

Norka
stock.adobe.com
Mniejszościowy rząd duński porozumiał się z większością parlamentarną do stworzenia podstawy prawnej dla rozporządzenia pozwalającego wybić hodowane w kraju norki, aby nie dopuścić do transmisji koronawirusa SARS-CoV-2 przez te zwierzęta, po wykryciu zakażeń koronawirusem wśród norek na fermach.

Prawo, które będzie działać wstecz, to skutek przyznania przez socjaldemokratyczny rząd, że w Danii nie ma podstawy prawnej do wybicia norek w związku z zagrożeniem epidemicznym.

Hodowcy norek protestowali, że decyzja rządu zrujnuje ostatecznie prowadzoną przez nich działalność gospodarczą.

- Był bałagan - przyznał minister żywności i rolnictwa Mogens Jensen w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem, dwa tygodnie po tym jak pierwsze rozporządzenie ws. wybicia norek zostało wydane.

- Jestem szczęśliwy, że to porozumienie zapewni więcej spokoju wokół bardzo dużej operacji wybijania zwierząt, która odbędzie się na fermach norek - dodał Jensen.

Porozumienie, które wejdzie w życie w przyszłym miesiącu, zakaże hodowli norek do 2022 roku i stworzy podstawę prawną do nakazania hodowcom wybicia norek (na fermach w Danii znajduje się obecnie ok. 17 mln zwierząt).

Wybicie zakażonych norek odbyło się już zgodnie z obowiązującym prawem.

Rząd nadal rozmawia z parlamentem na temat rekompensat dla ok. 1 100 hodowców norek.Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA