Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w poniedziałek ukraińska armia, prowadząca kontrofensywę, "nacierała we wszystkich kierunkach".
Koniec poniedziałkowej relacji
Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.
Poziom wody w Chersoniu wrócił do normy
Trzy tygodnie po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce na południu Ukrainy poziom wody w Chersoniu częściowo wrócił do normy. W pobliżu stolicy regionu poziom rzeki Dniepr wynosił w poniedziałek rano 33 centymetry - poinformował ukraiński zespół zarządzania kryzysowego na Telegramie. Odpowiada to wartościom sprzed zniszczenia tamy.
Coraz większe załamanie rosyjskiego handlu zagranicznego
Od początku roku dochody budżetu Rosji z wymiany handlowej zmniejszyły się o połowę w ujęciu rocznym. Jeszcze gorzej jest z wpływami z ceł: tu spadek wpływów wyniósł aż 70 proc.
Czytaj więcej
Załamanie rosyjskiego handlu zagranicznego jest coraz bardziej widoczne. Od początku roku dochody budżetu Rosji z wymiany handlowej zmniejszyły się o połowę w ujęciu rocznym. Jeszcze gorzej jest z wpływami z ceł: tu spadek wpływów wyniósł aż 70 proc.
Rosjanie masowo wybierają gotówkę z banków przez Prigożyna
Równowartość 5,1 miliarda złotych gotówki wybrali Rosjanie ze swoich kont w jeden dzień - piątek, 23 czerwca, kiedy najemnicy Prigożyna maszerowali na Moskwę. Najszybciej opróżnili swoje konta mieszkańcy Rostowa nad Donem i Woroneża.
Czytaj więcej
Równowartość 5,1 miliarda złotych gotówki wybrali Rosjanie ze swoich kont w jeden dzień - piątek, 23 czerwca, kiedy najemnicy Prigożyna maszerowali na Moskwę. Najszybciej opróżnili swoje konta mieszkańcy Rostowa nad Donem i Woroneża.
USA nie widzą oznak „bezpośredniego zagrożenia” w elektrowni w Zaporożu
Na obecnym etapie Stany Zjednoczone nie uważają, by zagrożenie wysadzeniem przez wojska rosyjskie elektrowni jądrowej w Zaporożu było „nieuchronne”, pomimo informacji o rozmieszczeniu ładunków wybuchowych na terenie stacji - powiedział koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. - Nie będę wchodził w szczegóły - powiedziałbym, że śledzimy to bardzo uważnie, widzimy te doniesienia – zaznaczył przedstawiciel Białego Domu w odpowiedzi na prośbę o skomentowanie wypowiedzi strony ukraińskiej na temat działalności wojsk rosyjskich w elektrowni. Przypomniał też, że Amerykanie mają możliwość monitorowania poziomu promieniowania wokół elektrowni jądrowej. - Nie widzieliśmy żadnych oznak zbliżającego się zagrożenia, ale obserwujemy je bardzo, bardzo uważnie - zaznaczył Kirby.
Bułgaria zatwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Władze bułgarskie zatwierdziły decyzję o udzieleniu Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej. „Zatwierdzona lista jest proporcjonalna pod względem wielkości do pomocy z pierwszego pakietu, udzielonego przez rząd tymczasowy decyzją z dnia 22 grudnia 2022 r. Po udzieleniu tej pomocy nie zostaną naruszone normy dotyczące rezerwy działań sił zbrojnych Republiki Bułgarii oraz ich szkolenia i treningu bojowego” - podkreślił w wydanym komunikacie bułgarski rząd.
Zełenski odwiedził wysunięte pozycje ukraińskie na kierunku Berdiańska
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje wojsk ukraińskich w kierunku Berdiańska. „To bardzo ważne, aby być tutaj dzisiaj” - napisał w mediach społecznościowych.
„Dziękujemy za obronę Ukrainy, walkę o naszą niepodległość i wolność – wolność dla każdego z nas. Trzymajcie się. Jeśli uratujecie swoje życie, uratujecie Ukrainę” - dodał prezydent Ukrainy, udostępniając nagranie z wizyty.
Eksplozja samochodu pod Ługańskiem
Marionetkowe władze tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej poinformowały, że jedna osoba zginęła a trzy kolejne zostały ranne po eksplozji „nieznanego urządzenia wybuchowego” pod samochodem w pobliżu wsi Trochizbenka, około 25 km na północny zachód od centrum miasta Ługańska. Według miejscowego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych mężczyźni wybrali się na ryby.
Orędzia Łukaszenki jednak nie będzie
Przemówienie Aleksandra Łukaszenki, które miało być wygłoszone - według związanego z jego biurem prasowym kanału na Telegramie - tuż po wystąpieniu Władimira Putina, nie dojdzie do skutku. Zamiast tego otoczenie białoruskiego dyktatora poinformowało, że we wtorek „odpowie on na pytania dziennikarzy”. Nie wskazano, czy chodzi o przedstawicieli zachodnich mediów, czy białoruskich propagandystów.
Narada Putina z szefami organów ścigania
Władimir Putin odbywa robocze spotkanie z udziałem szefów organów ścigania. W spotkaniu uczestniczy m.in. minister obrony Siergiej Szojgu, prokurator generalny Igor Krasnow czy dyrektor FSB Aleksander Bortnikow - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Spotkanie rozpoczęło się od razu po zakończeniu przemówienia Putina do narodu.
Putin: Wagnerowcy nie będą ścigani. Dotrzymam słowa
Władimir Putin wystąpił w państwowej telewizji z przesłaniem do Rosjan po tzw. puczu Jewgienija Prigożyna.
Czytaj więcej
Władimir Putin w poniedziałkowy wieczór zwrócił się do rodaków, wygłaszając przemówienie na temat tzw. buntu Jewgienija Prigożyna. Wystąpienie, zapowiadane jako ważne i historyczne, okazało się patetyczną mową o jedności Rosjan w obliczu zagrożenia i przyszłości wagnerowców.
Wystąpienie Władimira Putina
Przemówienie Władimira Putina transmituje stacja Sky News.
Łukaszenko również wygłosi dziś orędzie
Kanał na Telegramie „Puł Pierwogo”, związany z biurem prasowym Aleksandra Łukaszenki, zapowiedział „oświadczenie” białoruskiego dyktatora „w szeregu aktualnych kwestii”.
Jeszcze w poniedziałek przemówienie Putina
- Władimir Putin zamierza wieczorem ogłosić szereg ważnych komunikatów - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie ujawnił żadnych szczegółów.
Podolak: Kto naprawdę rządzi teraz Rosją
„Kluczowym dziś pytaniem jest, kto naprawdę rządzi Rosją? Kto podejmuje najważniejsze decyzje? A jaka jest nowa funkcja Putina?” - zapytał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, komentując próbę tzw. puczu Jewgienija Prigożyna.
Dania jako pierwsza przekaże Ukrainie myśliwce F-16?
Ze swoich Sił Powietrznych chce wycofać te maszyny szybciej, niż pierwotnie planowała.
Czytaj więcej
Należąca do NATO Dania chce wycofać z użytku swoje myśliwce F-16 dwa lata wcześniej niż planowano, prawdopodobnie torując drogę do przekazania ich Ukrainie.
Biden: Bunt Prigożyna to część walki wewnątrz rosyjskiego systemu
Prezydent USA Joe Biden stwierdził, że sojusznicy USA i NATO „nie byli zaangażowani” i „nie mieli nic wspólnego” z tzw. buntem Jewgienija Prigożyna i jego Grupy Wagnera. W pierwszym komentarzu, po wydarzeniach w Rosji, Biden podkreślił, że „było to częścią walki w ramach rosyjskiego systemu”.
Amerykański dziennik „The Washington Post” informował wcześniej, że wywiad USA dowiedział o planowanym przez Prigożyna rokoszu wiedział już w połowie czerwca.
MSZ Kazachstanu: Rosja nie zwróciła się o pomoc do krajów ODKB
Rosja nie zwróciła się o pomoc do krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w związku z próbą buntu w tym kraju - powiedział rzecznik kazachskiego MSZ Aibek Smadijarow. - Nie zwrócono się o pomoc ze strony rosyjskiej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie zwrócono się o nią oficjalnie - mówił na konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie dziennikarzy w tej sprawie.
Ławrow: Rosja chce wysadzić elektrownię w Zaporożu? Nonsens
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow nazwał „nonsensownym” twierdzenie Kijowa, jakoby Moskwa przygotowywała się do wysadzenia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że otrzymał raport od wywiadu i służb bezpieczeństwa Ukrainy, z którego wynika, że Rosja rzekomo przygotowywała i rozważa scenariusz ataku terrorystycznego z uwolnieniem promieniowania w elektrowni. - To nonsens, komentowaliśmy to już nie raz - przekonywał Ławrow.
Premier Rosji apeluje do rodaków o jedność
Premier Rosji Michaił Miszustin zaapelował w poniedziałek do obywateli swojego kraju, aby „pracowali razem jako jeden zespół”, po tzw. buncie, zorganizowanym przez Jewgienija Prigożyna. - Podjęto próbę destabilizacji Rosji od wewnątrz - przekonywał szef rosyjskiego rządu, cytowany przez agencję Interfax. - Musimy pracować razem jako jeden zespół, zachować jedność wszystkich sił i zjednoczyć się wokół prezydenta - wezwał.
Miszustin przekonywał, że urzędnicy państwowi w Moskwie nie opuszczali swoich miejsc, podczas godzin chaosu w sobotę.
Spotkanie szefów MSW Polski i Ukrainy w Rzeszowie
W Rzeszowie odbyło się spotkanie ministrów Mariusza Kamińskiego oraz Ihora Kłymenki. „Szefowie resortów spraw wewnętrznych Polski i Ukrainy rozmawiali m.in. o wsparciu sprzętowym dla ukraińskich służb mundurowych. W spotkaniu wzięli także udział wiceminister Bartosz Grodecki oraz komendanci Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej” - poinformowało na swojej stronie internetowej polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jest pierwsza wiadomość od Prigożyna od przerwania marszu na Moskwę
Przywódcę tzw. puczu, Jewgienija Prigożyna, właściciela Grupy Wagnera ostatni raz widziano w sobotę wieczorem, gdy wyjeżdżał samochodem z Rostowa.
Czytaj więcej
Grupa Wagnera od 1 lipca przestanie istnieć - zapowiada Jewgienij Prigożyn w najnowszym nagraniu, opublikowanym w serwisie Telegram.
Drone Hackathone. Ukraińcy w konkursie szukają sposobu na irańskie drony
Mychajło Fedorow, ukraiński wicepremier ds. innowacji, rozwoju edukacji, nauki i technologii oraz minister transformacji cyfrowej poinformował o rozstrzygnięciu drugiego konkursu na rozwiązanie, chroniące ukraińskie niebo przed używanymi przez Rosję irańskimi dronami Shahed. Spośród 50 projektów wybrano trzy. Zwycięzcy na wdrożenie produkcji otrzymają milion dolarów. Był to drugi taki konkurs (Drone Hackathone - red.). Postęp zespołów jest niesamowity - podkreślił Fedorow.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli magazyn z zachodnią amunicją
Rosyjska armia uderzyła wczoraj wieczorem w ukraińskie magazyny z amunicją artyleryjską, w tym dostarczaną przez kraje zachodnie - przekazało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. „Cele uderzenia zostały osiągnięte. Wszystkie wyznaczone cele zostały osiągnięte” - przekonywał jak zwykle resort w codziennym komunikacie, w którym zapewniono też, że wszystkie ataki w ramach ukraińskiej kontrofensywy zostały w ciągu ostatniej doby odparte.
Grupa Wagnera pozostanie w Afryce
Grupa Wagnera będzie kontynuować działalność w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej - zapowiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Zapewnił jednocześnie, że bunt Jewgienija Prigożyna nie zmieni relacji Rosji z „partnerami i przyjaciółmi”.
Czy Jewgienij Prigożyn na Białorusi stanowić będzie zagrożenie?
Rozmieszczenie na terenie Białorusi choćby kilkunastu tysięcy uzbrojonych po zęby najemników Prigożyna, którzy w ciągu kilku godzin zajęli ponad milionowy Rostów nad Donem, byłoby złą wiadomością. Gorszą od rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej. Białoruski dyktator otrzymałby siłę, którą będzie mógł wykorzystać do tłumienia ewentualnych protestów czy zamieszek, nie angażując w to własnych służb. Poza tym byłby to nowy argument reżimu w relacjach z „wrogimi” sąsiadami - przekonuje Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Ściągając lidera rosyjskich "psów wojny" na Białoruś Aleksandr Łukaszenko sprowadza do kraju zagrożenie większe niż taktyczna broń nuklearna.
Putin zabrał głos. O sobotniej próbie zamachu nie wspomniał
Kreml chwali się, że prezydent Rosji odbył rozmowy telefoniczne z zagranicznymi przywódcami.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin wydał swoje pierwsze oświadczenie od czasu sobotniego buntu Grupy Wagnera.
Służby rosyjskie sprawdzają czy zachodnie wywiady były zaangażowane w rebelię Jewgienija Prigożyna
Informację taką przekazał szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Igor Girkin, były pułkownik FSB uważa, że Jewgienij Prigożyn był tylko narzędziem dla nieznanych uczestników spisku w Rosji
Zdaniem byłego pułkownika FSB Prigożyn zdecydował się na negocjacje "prawdopodobnie z kilku przyczyn". Pierwszą miało być to, że na drodze najemników stanęłaby 45. Brygada Specjalnego Przeznaczenia Wojsk Powietrzno-Desantowych, której zdolności bojowe są porównywalne, według Girkina, ze zdolnościami bojowymi jednostek Grupy Wagnera. Po drugie - co było zdaniem Girkina ważniejsze - "sponsorzy i inspiratorzy rebelii" prawdopodobnie przekazali Prigożynowi, aby się zatrzymał ponieważ "wszystko zostało ustalone". Po trzecie Prigożyn, według Girkina, mógł czuć się zagrożony bezpośrednim atakiem rosyjskiej armii na Rostów, w kierunku którego zmierzał czeczeński batalion "Achmat".
Czytaj więcej
Igor Girkin, były pułkownik FSB, były uczestnik walk w Donbasie, a obecnie wpływowy, związany ze środowiskiem ultranacjonalistów bloger wojskowy, zastanawia się co skłoniło Jewgienija Prigożyna do podjęcia negocjacji, które zakończyły marsz najemników z Grupy Wagnera na Moskwę.
Rosja twierdzi, że zaatakowała w nocy pociskami woda-ziemia ukraińskie magazyny z amunicją artyleryjską
Informacje takie przekazuje rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Wcześniej strona ukraińska informowała, że w nocy nad Ukrainą zestrzelono dwa pociski Kalibr, wystrzelone przez rosyjskie okręty na Morzu Czarnym.
Polscy rolnicy dostana rekompensaty za ukraińskie zboże
UE przeznaczy na pomoc dla unijnych rolników 100 mln euro.
Czytaj więcej
Przedstawiciele państw UE zgodzili się na wart 100 mln euro pakiet pomocowy dla rolników dotkniętych importem z Ukrainy, z czego 39,3 mln euro przypada Polsce, a reszta Słowacji, Bułgarii, Węgrom i Rumunii. Szczegółowy sposób podziału tych pieniędzy zależy od władz krajowych, które będą mogły potroić – zatwierdzoną przez Brukselę – kwotę za pomocą budżetu krajowego.
Berlin gotów rozmieścić na stałe na Litwie niemiecką brygadę
- Niemcy dotrzymują swojego zobowiązania jako członek NATO, największa gospodarka Europy, do obrony wschodniej flanki - powiedział minister obrony Niemiec, Boris Pistorius w casie wizyty w Wilnie deklarując gotowość do rozmieszczenia na Litwie na stałe niemieckiej brygady.
Czytaj więcej
Niemcy są gotowe umieścić na stałe na Litwie liczącą ok. 4 tys. żołnierzy brygadę - oświadczył minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, w czasie wizyty w Wilnie.
Nowy szef ukraińskiego koncernu zbrojeniowego ma walczyć z korupcją
Herman Smietanin od środy będzie kierował państwowym koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom.
Czytaj więcej
Herman Smietanin, który od środy będzie kierował państwowym koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom, dostał trudne zadanie. Ma wyplenić korupcję i o jedną piątą zmniejszyć koszty administracyjne, a tym samym liczbę urzędników w podległych firmach.
Prigożyn ma "oddalić się na Białoruś", ale nie wiadomo jak miałby się tam dostać
By dostać się do Aleksandra Łukaszenki, Jewgienij Prigożyn musiałby przelatywać nad południowo-zachodnią Rosją, w zasięgu samolotów bojowych. Wszyscy eksperci są zaś przekonani, że Kreml spróbuje zabić Prigożyna. Żywy stanowiłby nadal zagrożenie. Ponadto Putin jest mściwy i nie przebacza nikomu. Dodatkowo rosyjscy piloci nienawidzą go za śmierć swoich kolegów, których maszyny strącili rebelianci w sobotę. Z tego powodu piloci-najemnicy, służący w Grupie Wagnera, mieli zerwać swe kontrakty.
Czytaj więcej
Po puczu Jewgienija Prigożyna zniknęli wszyscy bohaterowie dramatu - Władimir Putin, Siergiej Szojgu i sam Prigożyn.
Aby przerwać bunt, rosyjskie służby groziły rodzinom liderów Grupy Wagnera
Groźby kierowane pod adresem rodzin członków Grupy Wagnera miały być jednym z powodoem odwołania marszu na Moskwę
Czytaj więcej
Według brytyjskich źródeł bezpieczeństwa, rosyjskie służby wywiadowcze groziły rodzinom przywódców Grupy Wagnera, zanim Jewgienij Prigożyn odwołał marsz na Moskwę.
W Danii rozpoczęło się szkolenie pilotów na myśliwcach F-16
P.o. minister obrony Danii, Troels Lund Poulsen poinformował, że w Danii rozpoczęło się szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Poulsen podkreślił, że nim dojdzie do ewentualnego przekazania myśliwców F-16 Ukrainie, ukraińscy piloci muszą szkolić się sześć do ośmiu miesięcy.
Klienci Deutsche Bank nie mają dostępu do rosyjskich akcji
Największy niemiecki bank przyznał, że jego klienci mogą już nie odzyskać zainwestowanych pieniędzy.
Czytaj więcej
Deutsche Bank poinformował swoich klientów, że nie może już gwarantować pełnego dostępu do należących do nich rosyjskich akcji – informuje agencja Reutera.
UE: Będzie więcej pieniędzy na wsparcie Ukrainy
Jak podaje agencja Reutera, Rada Unii Europejskiej zdecydowała w poniedziałek o podniesieniu ogólnego pułapu finansowego na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) o 3,5 mld euro. Oznacza to, że wynosi on obecnie ponad 12 miliardów euro. Środki zostaną przeznaczone między innymi na wsparcie Ukrainy.
Czytaj więcej
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła w poniedziałek dodatkowe 3,5 mld euro na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) – podaje agencja Reutera.
Ukraińska armia wyzwoliła miejscowość Riwnopil
Informację na ten temat przekazała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar. To pierwsza miejscowość wyzwolona przez ukraińską armię w ciągu ostatniego tygodnia. Miejscowość znajduje się w obwodzie donieckim.
Szef MSZ Ukrainy spotyka się w rzeczowie z Mariuszem Kamińskim
W spotkaniu Ihora Kłymenki z Mariuszem Błaszczakiem uczestniczą komendanci Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej.
Pucz Prigożyna wystraszył Rosjan. Kto może ucieka za granicę
Bilety lotnicze do Turcji, Gruzji, Armenii i innych bezpiecznych dla Rosjan krajów na kilka najbliższych dni są wyprzedane.
Czytaj więcej
Nieudany pucz Jewgienija Prigożyna znów zaalarmował Rosjan. Ci, których na to stać, próbują uciec z kraju - pisze portal „Ważnyje Istorii ”. Ten nowy exodus podbił ceny biletów lotniczych.
Grupa Wagnera nie będzie już mogła rekrutować więźniów
Przewodniczący komisji legislacyjnej Dumy (izby niższej parlamentu), Paweł Kraszeninnikow oświadczył, że zgodnie z przepisami przyjętymi przez Dumę, prywatne organizacje wojskowe, takie jak Grupa Wagnera, nie będą mogły rekrutować rosyjskich więźniów. Więźniów rekrutować będzie mogło jedynie Ministerstwo Obrony.
Nieoficjalnie: Wielka Brytania po buncie Jewgienija Prigożyna przygotowuje się na scenariusz nagłego upadku Rosji
Niespodziewana rebelia Prigożyna, w ramach której doszło do zajęcia - bez walki - Rostowa nad Donem przez najemników i rozpoczęcia przez Grupę Wagnera marszu na Moskwę, miała skłonić brytyjski rząd do sformułowania rekomendacji, by administracja przygotowała się na scenariusz nagłego upadku Federacji Rosyjskiej, tak aby wydarzenia w tym kraju nie zaskoczyły władz w Londynie - pisze "The Times".
Czytaj więcej
Wielka Brytania musi przygotować się na nagły upadek Rosji, po tym jak w weekend na terenie Federacji Rosyjskiej doszło do jednodniowej rebelii twórcy Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna - ocenia brytyjski rząd, o czym informuje "The Times".
Władze okupacyjne obwodu chersońskiego twierdzą, że Ukraińcy próbują przekroczyć Dniepr
Grupy ukraińskich żołnierzy podjęły nieudane próby przekroczenia Dniepru w obwodzie chersońskim, ukrywając się za szczątkami Mostu Antonowskiego na lewym brzegu - poinformował szef lokalnych władz okupacyjnych, Wołodymyr Saldo. Do prób przekroczenia Dniepru miało dochodzić w ciągu ostatnich trzech dni. Ukraińcy mieli okopać się na lewym brzegu Dniepru, w rejonie zniszczonego Mostu Antonowskiego.
Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z emirem Kataru
W czasie rozmowy, do której miało dojść z inicjatywy Kataru, emir Tamim ibn Hamad Al Sani "wyraził poparcie dla działań rosyjskiego przywództwa w związku z wydarzeniami z 24 czerwca".
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Zlikwidowaliśmy przyczółek Rosjan na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego
Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, poinformował o rozbiciu przez żołnierzy 1 kompanii 1 batalionu zmechanizowanego 3 Samodzielnej Brygady Szturmowej jednostki 3 batalionu 57. Gwardyjskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej, w wyniku czego zlikwidowano przyczółek Rosjan na zachodnim brzegu Dońca Siewierskiego, w rejonie kanału Doniec-Donbas.
Kułeba: W Rosji czołgi jechały na Moskwę nie napotykając dużego oporu
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, napisał na swoim profilu na Twitterze, że fakt, iż w czasie buntu Jewgienija Prigożyna "czołgi jechały na Moskwę nie napotykając dużego oporu" jest oznaką, że Rosja może wygrać wojnę. "Wzywam UE do przyspieszenia porażki Rosji przez zintensyfikowanie wsparcia dla Ukrainy" - napisał Kułeba.
Sekretarz generalny NATO spotkał się w Wilnie z prezydentem Litwy, Gitanasem Nausedą
Spotkanie dotyczyło przygotowań do szczytu NATO w Wilnie, który odbędzie się 11-12 lipca.
Prigożyn chciał negocjować z Putinem
Lider Grupy Wagnera chciał osobiście skontaktować się z prezydentem Rosji, ale do rozmowy nie doszło.
Czytaj więcej
W dniu rozpoczęcia buntu Jewgienij Prigożyn próbował skontaktować się z Władimirem Putinem, ale prezydent Rosji odmówił. Później nie uczestniczył w negocjacjach z liderem Grupy Wagnera - informuje portal Meduza powołując się na źródła na Kremlu.
Śledztwo przeciwko Jewgienijowi Prigożynowi nadal trwa
Takie informacje przekazuje źródło rosyjskiej agencji Interfax.
Czytaj więcej
Sprawa karna przeciwko twórcy Grupy Wagnera, Jewgienijowi Prigożynowi, w związku z organizacją przez niego rebelii nie została zamknięta - informuje źródło agencji Interfax w prokuraturze generalnej Federacji Rosyjskiej.
Müller: Bunt wagnerowców stawia w niekomfortowym świetle zdolności władz rosyjskich
Piotr Müller pytany był w RMF FM między innymi o to, czy polskie władze wiedzą, czy w Rosji faktycznie doszło do puczu i próby obalenia Putina, czy była to ustawka. - Najpierw Władimir Putin mówił o "zdradzie" i "buncie". Później o "porozumieniu". Myślę, że nikt nie spodziewał się takiej dynamiki wydarzeń. Stawia ona w niekomfortowym świetle zdolności władz rosyjskich - powiedział i zaznaczył, że jest to wewnętrzna sprawa Rosji, która nie zagraża Polsce.
Czytaj więcej
Już w tej chwili na terenie Białorusi stacjonują wojska rosyjskie. Będziemy obserwować czy wojska najemne, jeżeli faktycznie pojawią się na Białorusi, nie będą przemieszczać się w stronę Polski - powiedział w rozmowie z RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller.
Nagranie ilustrujące wizytę Siergieja Szojgu na froncie miało zostać wykonane w piątek, w obwodzie biełgorodzkim
Michaił Zwinczuk, 31-letni były tłumacz wojskowy znany jako Rybar, napisał w serwisie Telegram, że nagranie ilustrujące wizytę roboczą Siergieja Szojgu w strefie działań wojennych na Ukrainie, zostało wykonane w piątek, w czasie wizyty Szojgu w obwodzie biełgorodzkim. Nie jest więc pewne kiedy Szojgu wizytował rosyjskie wojska, ani czy w ogóle był na froncie (obwód biełgorodzki leży na dalekim zapleczu frontu wschodniego na Ukrainie, w Rosji).
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Rosji podało w poniedziałek rano, że minister obrony, Siergiej Szojgu, wizytował wysunięte dowództwo Zachodniego Zgrupowania Wojsk Federacji Rosyjskiej w strefie działań wojennych na Ukrainie. Niewykluczone jednak, że ilustrujące wizytę nagranie pochodzi z piątku - wynika z wpisu rosyjskiego blogera wojskowego.
Gen. Różański: Bunt wagnerowców? To może kontrowersyjna teza, ale niewykluczone, że za tym stał Putin
Te 48 godzin – piątek i sobota – to była sytuacja, która była sprokurowana przez kogoś, komu zależy na tym, żeby pokaz rysy, ale i pęknięcia na szczytach władzy. To może kontrowersyjna teza, ale ja uważam, że niewykluczone, że za tym wszystkim nawet stał prezydent Putin - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE o buncie wagnerowców gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. - Źle się dzieje i Putin szuka winnych. Teraz nie można już sięgnąć po jakiegoś generała, trzeba wyżej – należy pokazać, że Putin jest zdecydowanym politykiem i nie zawaha się odsunąć na przykład Szojgu.
Czytaj więcej
Jak stwierdził w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, prezes fundacji Stratpoints i doradca Polski 2050, w jego przekonaniu bunt wagnerowców "to nie był nieudany pucz". - To była sytuacja wyreżyserowana. Pytanie, kto wydał takie polecenie Prigożynowi - powiedział generał.
Rosjanom na południu Ukrainy brakuje wody pitnej
Coraz więcej rosyjskich żołnierzy zgłasza problemy jelitowe. Rosjanie nie mogą wrócić na swoje pozycje nad Dnieprem z powodu rozmytych pól minowych.
Czytaj więcej
Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” ukraińskiej armii, poinformowała, że rosyjscy żołnierze próbują po ustąpieniu powodzi powrócić na swoje pozycje na lewym brzegu Dniepru. Ich ruchy utrudniają wymyte przez wodę miny.
Rubel najsłabszy wobec amerykańskiej waluty od 15 miesięcy
Indeksy giełdy moskiewskiej spadają, a ropa naftowa lekko zyskała.
Sekretarz generalny NATO komentuje bunt Jewgienija Prigożyna
Jens Stoltenberg oświadczył, że bunt twórcy Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna w Rosji świadczy, że "nielegalna aneksja Krymu i wojna przeciw Ukrainie" były strategicznym błędem Władimira Putina. Jens Stoltenberg składa w poniedziałek wizytę w Wilnie.
Alarm powietrzny w obwodzie mikołajowskim
O alarmie poinformowała mikołajowska obwodowa administracja wojskowa.
Dębski: Putin stał się de facto pełniącym obowiązki prezydenta Rosji
- To był akt, który w moim przekonaniu służył temu, żeby zmusić Putina do negocjowania warunków swojego odejścia - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Sławomir Dębski
Czytaj więcej
Władimir Putin stał się de facto pełniącym obowiązki prezydenta Rosji - uważa Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Brytyjski resort obrony: Ukraińska kontrofensywa nabiera tempa w rejonie Bachmutu
Z raportu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii wynika, że ukraińskie siły zbliżyły się do Bachmutu z północy i południa.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 12,993 mln osób
W ciągu ostatniej doby - jak wynika z informacji Straży Granicznej - do Polski z Ukrainy wjechało 30,2 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 35,5 tys. osób, a od 24 lutego - 11,145 mln osób.
FSB zatrzymała mieszkańca obwodu amurskiego za przekazywanie pieniędzy na zakup amunicji przez armię Ukrainy
Federalna Służba Bezpieczeństwa informuje, że aresztowała obywatela Rosji, wywodzącego się z obwodu lwowskiego, który dopuścił się "zdrady" w postaci "udzielania finansowego wsparcia Siłom Zbrojnym Ukrainy w działaniach wymierzonych w bezpieczeństwo Rosji". Mężczyzna miał co najmniej dziesięć razy przekazywać pieniądze ukraińskiej armii na zakup dronów-kamikadze, dronów i amunicji.
Burmistrz Moskwy znosi nadzwyczajne środki antyterrorystyczne
Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin oświadczył, że odwołuje reżim antyterrorystyczny wprowadzony w rosyjskiej stolicy w związku z buntem Grupy Wagnera.
Sobianin podziękował mieszkańcom za "spokój i zrozumienie".
Chiny skomentowały bunt Prigożyna
W ocenie władz w Pekinie wydarzenia z ostatnich dni to wewnętrzne sprawy Rosji.
Czytaj więcej
Chińscy urzędnicy opisali przerwany bunt najemników z Grupy Wagnera jako "wewnętrzne sprawy" Moskwy. Media państwowe odrzuciły podziały w Rosji jako "iluzję" wykorzystywaną przez Zachód.
Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje o przebiegu kontrofensywy
Raport opublikowała w serwisie Telegram wiceminister obrony Hanna Malar.
Czytaj więcej
W ciągu ostatniego tygodnia Siły Obronne Ukrainy przeprowadziły zarówno defensywne, jak i ofensywne operacje na wschodzie i osiągnęły sukces taktyczny - podała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Rubel osłabia się wobec dolara i juana
Interfax podaje, że rubel osłabił się wobec dolara i juana po tym jak w sobotę doszło w Rosji do zbrojnego buntu Jewgienija Prigożyna. Za jednego dolara trzeba obecnie płacić 86,63 rubla, a za juana - 11,979 rubla.
Troje cywilów zostało rannych w ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan
Informacje takie przekazuje Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego.
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W nocy zestrzeliliśmy dwa pociski manewrujące
W nocy nad Ukrainą obrona powietrzna strąciła dwa pociski manewrujące Kalibr, siedem dronów-kamikadze Shahed i cztery drony rozpoznawcze - podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Resort obrony Rosji podał, że Siergiej Szojgu pojawił się na wysuniętym stanowisku dowodzenia na froncie
Informacja o pojawieniu się Szojgu na froncie na Ukrainie to pierwsza informacja o publicznym pojawieniu się ministra obrony Rosji od czasu jednodniowej zbrojnej rebelii Jewgienija Prigożyna, którego najemnicy zajęli 24 czerwca Rostów i ruszyli na Moskwę.
Czytaj więcej
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wizytował wysunięte stanowisko dowodzenia Zgrupowania Wojsk "Zachód" w strefie działań wojennych na Ukrainie - podaje Ministerstwo Obrony Rosji.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 225 580 żołnierzy, 4 031 czołgów, 7 820 pojazdów opancerzonych, 4 055 zestawów artyleryjskich, 624 wyrzutnie rakiet, 385 zestawów przeciwlotniczych, 314 samolotów, 308 śmigłowców, 3 482 bezzałogowe statki powietrzne, 1 259 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 751 pojazdów (w tym cystern), 557 jednostek sprzętu specjalnego.
Australia przekaże kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie
Premier Australii, Anthony Albanese ogłosił, że jego kraj przekaże kolejny, wart 110 mln dolarów australijskich (ok. 75 mln dolarów) pakiet pomocy wojskowej Ukrainie. W jego skład wejdzie m.in. 28 pojazdów opancerzonych M113 i 28 ciężarówek MAN 40M. Ukraina otrzyma od Australii także pociski artyleryjskie.
Jerzy Haszczyński: Prigożyn, właściciel najemników, psów wojny, urwał się z putinowskiego łańcucha
Przez lata ku zadowoleniu Kremla budował swoją armię, która podbijała i zabijała, ale z dala od Moskwy. Potem przez miesiące atakował ministra obrony i najwyższe dowództwo armii za nieudolność na wojnie w Ukrainie, ale społeczeństwo rosyjskie dostawało przekaz, że car jest dobry, tylko bojarzy źli. I to oni odpowiadają za porażki, są nieudolni. Oszukiwali cara i naród. Nagle jednak zajął duże miasta i ruszył na stolicę. Zbuntował się przeciw carowi - pisze w komentarzu szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jerzy Haszczyński.
Czytaj więcej
Wydarzenia, które rozpętał Jewgienij Prigożyn, tak gnają, że trzeba aktualizować komentarze, próbować dostrzec drugie, trzecie dno.
Światowe koncerny i polskie firmy inwestują w Ukrainie
Ostatnie tygodnie przyniosły kilka działań polskich władz w sprawie wsparcia polskich firm zainteresowanych rynkiem ukraińskim. Ogłaszane przed rokiem przez wicepremiera Jacka Sasina szumne plany wielkiej akcji odbudowy Ukrainy przez polskie firmy przez dłuższy czas pozostały na papierze. Wprawdzie Polska Agencja Inwestycji i Handlu zebrała listę około 1200 firm zainteresowanych takimi przedsięwzięciami i prowadzi akcję informacyjną, ale jak na razie nie przyniosło to konkretnych efektów.
Czytaj więcej
Mimo wojny wielkie koncerny inwestują w Ukrainie. Polski rząd po wielu miesiącach chaotycznych działań próbuje uporządkować wsparcie dla naszych firm prowadzących interesy z sąsiadem.
„Putin przegrywa wojnę z komikiem, a jego własny kucharz urządza pucz” – podsumowywali rebelię Prigożyna mieszkańcy Moskwy
Ukraiński prezydent był wcześniej aktorem i występował w komediowych show, a Prigożyn zajmował się cateringiem na Kremlu i powszechnie nazywany jest „kucharzem Putina”.
Czytaj więcej
Bunt najemników Jewgienija Prigożyna w Rosji pokazał całkowitą słabość władzy prezydenta Władimira Putina.
Stefan Meister: Wydawało się, że rosyjskie państwo straciło kontrolę nad bezpieczeństwem kraju
Wyszło na to, że kiedy pojawia się coś niespodziewanego, Moskwa nie wie, jak reagować. Prigożyn w ostatnich dniach znajdował się zaś w śmiertelnym niebezpieczeństwie: gdy Putin przestał go popierać, był wystawiony na zabicie ze strony armii. Walczył więc o przeżycie. A skoro nie miał już dostępu do Putina, musiał w inny sposób zwrócić na siebie jego uwagę. I zrobił to, uzyskując od prezydenta słowo, że nie tylko ujdzie z życiem, ale nawet ani on, ani jego ludzie, nie zostaną uwięzieni. To bardzo dużo - mówi o puczu Jewgienija Prigożyna Stefan Meister, dyrektor instytutu Europy Wschodniej i Rosji w German Council on Foreign Relations.
Czytaj więcej
Nowy zamach stanu jest możliwy, bo okazało się, że w niespodziewanych sytuacjach prezydent traci kontrolę nad krajem – uważa Stefan Meister, dyrektor instytutu Europy Wschodniej i Rosji w German Council on Foreign Relations, komentując przebieg rebelii Jewgienija Prigożyna w Rosji.
Instytut Studiów nad Wojną pisze o tym, jakimi siłami Jewgienij Prigożyn nacierał na Moskwę
"Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że kolumna zmierzająca w stronę Moskwy składała się z 4 tysięcy żołnierzy i 40-50 jednostek sprzętu, w tym pojazdów opancerzonych, czołgów podstawowych T-90M, bojowych wozów piechoty, zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1 i wyrzutni rakiet Grad" - pisze think tank ISW w swojej analizie.
Czytaj więcej
Pojawiają się nowe szczegóły dotyczące składu sił, które maszerowały na Moskwę 24 czerwca - pisze w swoim najnowszym raporcie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 33 rosyjskie ataki z powietrza w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie w ciągu ostatniej doby ostrzelali przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 obiekty cywilne w obwodzie zaporoskim. W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 33 ataki powietrzne na cele na Ukrainie i 45 ostrzałów artyleryjskich i rakietowych.
Antony Blinken o buncie Jewgienija Prigożyna: Coś nadzwyczajnego
- To kolejny rozdział bardzo, bardzo złej książki, którą pisze dla Rosji Władimir Putin. Ale to, co jest tak bardzo uderzające w tym przypadku, to fakt, że chodzi o sprawy wewnętrzne - stwierdził Antony Blinken komentując w CNN bunt twórcy Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
- Fakt, że ktoś z wewnątrz bezpośrednio podważa władzę Władimira Putina, bezpośrednio kwestionuje podstawy rozpoczęcia agresji przeciw Ukrainie, to jest, samo w sobie, coś bardzo mocnego - mówił sekretarz stanu USA, Antony Blinken, w rozmowie z CNN.
Zełenski ostrzega, że Rosjanie chcą zaminować Zaporoską Elektrownię Jądrową
- Niestety uwaga świata w kwestii istniejącego rosyjskiego zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest wciąż niewystarczająca. Tak jak reakcja na wysadzenie przez Rosjan Kachowskiej Elektrowni Wodnej i celową próbę rosyjskich terrorystów zniszczenia tamy przy zbiorniku wodnym w Krzywym Rogu była niewystarczająca - oświadczył w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Zełenski poinformował, że przekazał partnerom Ukrainy informacje wywiadowcze na temat rosyjskich planów dotyczących zaminowania Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, które "zostały zatwierdzone przez terrorystów".
W nocy w Odessie rozległy się eksplozje
W obwodzie odeskim i w samej Odessie aktywna była obrona przeciwlotnicza. Wcześniej Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły przed możliwym wystrzeleniem pocisków Kalibr przez okręty znajdujące się na Morzu Czarnym.
W okupowanej części obwodu zaporoskiego dzieci są zmuszane do pisania listów do rosyjskich żołnierzy
Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Ziem na swoim kanale w serwisie Telegram. Przypadki zmuszania dzieci do pisania listów do rosyjskich żołnierzy, pod nadzorem rosyjskich nauczycieli zanotowano w Melitopolu i Berdiańsku. Dochodzi do tego na obozach dla dzieci organizowanych przez władze okupacyjne. Rodzice, którzy nie zgodzą się wysłać dzieci na takie obozy, są karani grzywnami i straszeni pozbawieniem praw rodzicielskich.
Szef Pentagonu rozmawiał z ukraińskim ministrem obrony
Lloyd Austin w rozmowie z Ołeksijem Reznikowem zapewnił o ciągłym wsparciu USA dla Ukrainy. Szefowie resortów obrony USA i Ukrainy omówili "dynamikę na polu walki" oraz "priorytety w zakresie wsparcia bezpieczeństwa Ukrainy". Wcześniej telefoniczną rozmowę odbyli prezydenci Joe Biden i Wołodymyr Zełenski.
Rosyjski resort obrony informuje o użyciu Iskanderów przeciwko celom na Ukrainie
Z komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony wynika, że załoga zestawu rakietowego Iskander-M uderzyła na obiekty Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie działań wojennych. W komunikacie czytamy, że celem ataku były "obiekty infrastruktury Sił Zbrojnych Ukrainy w strefie specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.)".
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.