Mission impossible: 31-letni menadżer na czele ukraińskiej zbrojeniówki

Herman Smietanin, który od środy będzie kierował państwowym koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom, dostał trudne zadanie. Ma wyplenić korupcję i o jedną piątą zmniejszyć koszty administracyjne, a tym samym liczbę urzędników w podległych firmach.

Publikacja: 26.06.2023 13:31

Ukraińscy żołnierze prowadzą bojowy wóz piechoty BMP w mieście Kostiantyniwka w obwodzie donieckim

Ukraińscy żołnierze prowadzą bojowy wóz piechoty BMP w mieście Kostiantyniwka w obwodzie donieckim

Foto: AFP

Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził Hermana Smietanina na nowego szefa państwowego koncernu Ukroboronprom (UOP). Decyzja wejdzie w życie 28 czerwca - informuje agencja Unian.

Czytaj więcej

HSW podwoi produkcję superhaubic. Ukraińcy je uwielbiają

Obiecał, nie dotrzymał

Dotychczasowy szef UOP, Juri Gusiew, podpisał swoją dymisję w momencie, kiedy zawalił program rakietowy Ukrainy. Obiecał prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że już w maju 2023 roku ukraińskie rakiety Sapsan (nazwa eksportowa Grom-2) masowo będą niszczyć rosyjską infrastrukturę wojskową w głębi terytorium Federacji Rosyjskiej. Ukraińskie wojsko miało też dostać nowe drony o zasięgu do 1000 km. Do dziś ani rakiet ani dronów nikt nie widział.

Decyzja o odwołaniu Gusiewa została zainicjowana przez kancelarię prezydenta. Wśród potencjalnych następców znajdował się wiceminister ds. przemysłu strategicznego Serhij Bojew. Sam Gusiew zwrócił się do prezydenta z prośbą o przeniesienie go do pracy dyplomatycznej w jednym z krajów europejskich, z którymi Ukraina ma bliskie kontakty obronne (według mediów mają to być Czechy).

Tak wygodna i dobrze płatna posada prawdopodobnie mu się jednak nie dostanie. Do tej pory Gusiew nie otrzymał z kancelarii Zełenskiego żadnej odpowiedzi.

Czytaj więcej

Obronna gorączka. Coraz więcej zamówień, coraz więcej kłopotów

Trudne zadania do wykonania

Nieoczekiwanie prezydent wybrał na szefa UOP 31-letniego Hermana Smietanina. Pomimo młodego wieku, ma on już doświadczenie w sektorze zbrojeniowym. W wieku 28 lat został dyrektorem fabryki pancernej w Charkowie, po czym szefem innej tamtejszej fabryki zbrojeniowej.

Zełenski postawił przed nowym dyrektorem trzy zadania z gatunku, w ukraińskich realiach uchodzące za mission impossible: zwiększenie produkcji całej produkowanej na Ukrainie broni, wyczyszczenie sektora z korupcji i doprowadzenie do końca reformy sektora zbrojeniowego, w tym zredukowanie kosztów administracyjnych o 20 proc.

Przedsiębiorstwo jest od lat skorumpowane, z ogromnymi przerostami zatrudnienia w administracji. Koszty jej utrzymania sięgają 450 mln hrywien rocznie (49,7 mln zł na dziś).

UOP współpracuje m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową. W połowie maja PGK zapowiedział zwiększenie produkcji pocisków artyleryjskich na potrzeby polskiej i ukraińskiej armii (tutaj w ramach wspólnych zakupów pocisków dla Ukrainy przez kraje Unii).

Z kolei na początku czerwca UOP porozumiał się z czeskim koncernem zbrojeniowym VP TZ o wspólnych naprawach czołgów T-64 w zakładach w Nowym Jiczinie.

Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził Hermana Smietanina na nowego szefa państwowego koncernu Ukroboronprom (UOP). Decyzja wejdzie w życie 28 czerwca - informuje agencja Unian.

Obiecał, nie dotrzymał

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły