Deutsche Bank ostrzega klientów: nie mamy już dostępu do waszych rosyjskich akcji

Deutsche Bank poinformował swoich klientów, że nie może już gwarantować pełnego dostępu do należących do nich rosyjskich akcji – informuje agencja Reutera.

Publikacja: 26.06.2023 12:44

Dawna siedziba Deutsche Bank w Moskwie

Dawna siedziba Deutsche Bank w Moskwie

Foto: Bloomberg

Największy niemiecki bank poinformował w wewnętrznej informacji z 9 czerwca, że odkrył „niedobór akcji stanowiących zabezpieczenie kwitów depozytowych” wyemitowanych jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że akcje były przechowywane w Rosji przez inny bank depozytariusz – informuje Reuters.

Czytaj więcej

Raiffeisen wycofuje się z Rosji. Drobnymi kroczkami

Rosyjskie władze zezwoliły inwestorom zagranicznym na zamianę niektórych depozytów na akcje lokalne. Konwersja ta została przeprowadzona „bez nadzoru” niemieckiego banku, przez co powstały olbrzymie rozbieżności między liczbą akcji, które Deutsche Bank powinien mieć zabezpieczone, a tym, co widniało w księgach.

Agencja Reutera pisze, że to pierwszy duży bank, który oficjalnie poinformował swoich klientów, że mogą nie otrzymać całej puli akcji, do których są uprawnieni. Chodzi przede wszystkim o akcje takich firm jak: linie lotnicze Aeroflot, firma budowlana LSR Group, koncernów wydobywczych Mechel i Novolipetsk Steel.

Czytaj więcej

Rosja przedłuża blokadę oszczędności swoim obywatelom

Według agencji Deutsche Bank ostrzegł swoich klientów, że nawet jeśli uda się dojść do porządku w księgach i faktycznym dostępie do depozytów, to prawdopodobne wpływy netto ze sprzedaży akcji, które będzie mógł zwrócić inwestorom, będą „znacząco niższe” niż obecna cena rynkowa.

Zachodnie sankcje i rosyjskie środki zaradcze spowodowały, że obywatele i firmy na zachodzie i w Rosji utknęły w martwym punkcie. Moskwa domaga się 10-procentowej składki do budżetu federalnego, określanej przez Waszyngton jako „podatek od wyjścia”. Kreml przejął również tymczasową kontrolę nad aktywami, przejmując w kwietniu rosyjskie spółki zależne dwóch europejskich firm energetycznych, podkreślając strategię zmniejszania zagranicznych wpływów na firmy krytyczne wobec jego interesów gospodarczych i politycznych – przypomina Reuters.

Czytaj więcej

Zachodnie banki w Rosji utknęły w potrzasku Kremla

Znaczna liczba inwestorów, od małych funduszy hedgingowych po duże globalne podmioty zarządzające aktywami, nadal posiada kwity depozytowe. Większość inwestorów wyceniła rosyjskie aktywa do zera, ale niektórzy wciąż mają nadzieję na odzyskanie ich pełnej wartości w przyszłości.

Według Clearstream, firmy świadczącej usługi finansowe, która specjalizuje się w rozliczaniu transakcji na papierach wartościowych i która jest własnością Deutsche Börse AG, amerykańskie banki JPMorgan & Chase, Citigroup i BNY Mellon pełnią rolę banków depozytariuszy dla większości rosyjskich programów kwitów depozytowych.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym