Reklama
Rozwiń

Zachodnie banki w Rosji utknęły w potrzasku Kremla

Z 52 oddziałów zagranicznych banków w Rosji, tylko kilku udało się całkowicie wycofać z rynku. Jednym z nich jest Rosbank francuskiej grupy Societe Generale. Kreml zapowiedział, że zachodnie banki nie opuszczą Rosji, dopóki Zachód nie zdejmie sankcji z rosyjskich banków.

Publikacja: 21.07.2022 14:12

Zachodnie banki w Rosji utknęły w potrzasku Kremla

Foto: Bloomberg

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę i pierwszych zachodnich sankcjach większość zagranicznych banków w Rosji zapowiedziała wycofanie z tego rynku. Kto się z tym pośpieszył, zdołał opuścić Rosję tak jak Societe Generale, który w maju 2022 roku sprzedał rosyjski majątek grupie Interros oligarchy Władimira Potanina.

Przedstawiciele Societe Generale ogłosili, że grupa opuściła Rosję „w sposób sprawny i uporządkowany, zapewniając ciągłość swoim pracownikom i klientom”. Według doniesień medialnych straty netto z transakcji wyniosły około 3,2 mld euro.

Czytaj więcej

Unia przyjęła siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Bez ograniczeń dla rolnictwa

Także inny francuski bank Credit Agricole w marcu ogłosił, że wstrzymał wszystkie swoje operacje bankowe w Rosji. Oddział banku pozostaje zamknięty. Trzeci francuski gigant BNP Paribas w marcu ogłosił wyjście z rosyjskiego rynku. Bank odłączył rosyjski oddział od swoich serwerów uniemożliwiając rosyjskim pracownikom kontynuowanie działalności.

Zdecydowanie postąpił też niemiecki Deutsche Bank, który nie tylko zamknął cały swój rosyjski biznes, ale też wyprowadził z Rosji ok. 2000 pracowników - w większości sektora IT. przenieśli się oni do Niemiec całymi rodzinami.

Każdy zachodni bank, który postanowił dłużej nie robić biznesu z krajem ludobójców, musiał się liczyć ze stratami. Po objęciu głównych rosyjskich banków sankcjami, w tym odłączeniem od SWIFT, rosyjski reżim zapowiedział, że dopóki sankcje będą, żaden zachodni bank nie opuści Rosji.

Aktywnie poszukuje nabywców największy na rosyjskim bankowym rynku gracz - włoski UniCredit. W maju 2022 r. szef UniCredit Andrea Orcel powiedział, że sankcje zmniejszają szanse rosyjskich nabywców – „okno możliwości stało się bardzo małe”. W czerwcu Reuters poinformował, że włoski bank rozszerzył geografię wyszukiwań. Wraz z rosyjskimi kupcami Włosi biorą pod uwagę inwestorów z Chin i Indii, ale na razie bank wciąż działa w Rosji.

Czytaj więcej

Rosja będzie blokować sprzedaż filii zagranicznych banków

Amerykański Citibank dopiero w lipcu zapowiedział, że planuje sprzedaż rosyjskiego biznesu. Komu? Nie wiadomo. Wyraźnie przestraszył się Kremla austriacki Raiffeisenbank (RBI). W marcu 2022 r. centrala w Wiedniu ogłosiła, że rozważa wszystkie opcje dla swojej rosyjskiej spółki zależnej, w tym „starannie zaaranżowane wyjście”. W odpowiedzi rosyjski Raiffeisenbank zapowiedział, że pozostanie na rynku i zapewni „nieprzerwaną dostępność usług finansowych dla klientów”, nawet jeśli centrala RBI wycofa z banku swój kapitał.

Niderlandzki ING (w Rosji pod nazwą Eurazja) w marcu 2022 r. poinformował, że sankcje wobec Rosjan dotyczą niespłaconych pożyczek w wysokości około 700 mln euro.

Z Rosji próbuje się też wydostać EBOR. Bank w maju ogłosił wycofanie z rynku i sprzedaż aktywów, które ma w kilku rosyjskich bankach, ale jak dotąd nic o tym nie słychać.

Brytyjski HSBC w lipcu sprzedaje soje rosyjskie aktywa, według TASS, kupcem jest rosyjski Ekspobank.

Czytaj więcej

Kanada rozszerzyła sankcje wobec Rosji. Objęły m.in. Cyryla, media, biżuterię

Japoński Sumitomo Mitsui koncentruje się na dużych japońskich firmach działających w Rosji. Według Japan Today od marca 2022 r. bank zawiesił operacje w dolarach z dużymi organizacjami finansowymi z Rosji, np. z Sbierbankiem i VTB. Według Reutera w kwietniu Sumitomo Corp poinformował o ograniczeniu kontaktów z Rosją.

Toyota Bank, gdzie 99,9 proc. należy do Toyota Kreditbank GmbH (Niemcy), nieco mniej niż 0,1 proc. do Toyota Bank Polska S.A. ma według Interfaxu działać normalnie. Pomimo, że od marca 2022 roku Toyota Motor zawiesiła dostawy i produkcję w Rosji.

W marcu 2022 roku CNBC poinformowało, że amerykański gigant bankowy JP Morgan Chase wycofuje się z działalności w Rosji. Bank wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań, ale nie zawiera żadnych nowych transakcji, podkreśla gazeta Kommersant.

W kwietniu 2022 r. Thomas Gottstein prezes Credit Suisse stwierdził, że bank „monitoruje sytuację i rozważa perspektywy pracy w Rosji”. Zapewnił, że szwajcarski bank stosuje wszystkie sankcje UE, USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych