Reklama

Rosja przedłuża blokadę oszczędności swoim obywatelom

Rosyjski reżim już rok nie pozwala obywatelom Rosji na swobodne korzystanie ze zgromadzonych na kontach walutowych oszczędności. Mogą wybrać maksimum 10 tysięcy dolarów. Resztę - jeżeli chcą, dostaną w rublach. Ograniczenie zostało przedłużone o pół roku.

Publikacja: 06.03.2023 19:08

Rosja przedłuża blokadę oszczędności swoim obywatelom

Foto: Bloomberg

Bank Rosji przedłużył o kolejne sześć miesięcy, do 9 września 2023 r., ograniczenia w wypłacie gotówki w obcej walucie zgromadzonej na kontach osobistych, poinformował regulator. Z konta otwartego przed 9 marca 2022 r. nadal będzie można wypłacić końcówki salda, ale nie więcej niż 10 tysięcy dolarów lub równowartość tej kwoty w euro.

„Resztę środków nadal można otrzymać w rublach. Kwota do wypłaty nie może być mniejsza niż kwota obliczona w dniu wypłaty według oficjalnego kursu Banku Rosji dla środków zdeponowanych na koncie przed 9 września 2022 r.” - cytuje komunikat banku gazeta Kommersant.

Czytaj więcej

Rosja już ma ogromną dziurę budżetową. Straciła dochody z ropy i gazu

Banki mogą sprzedawać obywatelom dolary amerykańskie i euro, które trafiły do ​​ich kas po 9 kwietnia 2022 r. Nie ma ograniczeń w sprzedaży innych walut obcych.

Bank Rosji wprowadził limit wycofywania euro i dolarów w dwa tygodnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę 9 marca 2022 r. W momencie wybuchu wojny, Rosjanie masowo zaczęli likwidować konta walutowe, zabierać gotówkę lub przelewać ją za granicę. Po dwóch tygodniach Bank Rosji zablokował konta.

Reklama
Reklama

Początkowo środek ten obowiązywał do 9 września. W sierpniu ograniczenia dotyczące wypłat gotówki w walutach obcych zostały przedłużone o kolejne pół roku, do 9 marca 2023 r.

Blokada kont obywateli przez państwo, reżim tłumaczy tym, że zachodnie sankcje ograniczyły import banknotów dolarowych i euro do Rosji.

Banki
Jest zgoda KNF na sprzedaż detalu Citi Banku. Kupi VeloBank
Banki
Czy UniCredit namiesza na polskim rynku? „Nie jest skazany na sukces”
Banki
Bank Pocztowy chce urosnąć i zwiększyć zyski
Banki
EBC odrzuca plan kredytu dla Ukrainy. 140 mld euro pozostaje zamrożone
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Banki
Klamka zapadła, banki zapłacą wyższy CIT. Kto na tym zyska, a kto straci?
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama