Bank Rosji przedłużył o kolejne sześć miesięcy, do 9 września 2023 r., ograniczenia w wypłacie gotówki w obcej walucie zgromadzonej na kontach osobistych, poinformował regulator. Z konta otwartego przed 9 marca 2022 r. nadal będzie można wypłacić końcówki salda, ale nie więcej niż 10 tysięcy dolarów lub równowartość tej kwoty w euro.

„Resztę środków nadal można otrzymać w rublach. Kwota do wypłaty nie może być mniejsza niż kwota obliczona w dniu wypłaty według oficjalnego kursu Banku Rosji dla środków zdeponowanych na koncie przed 9 września 2022 r.” - cytuje komunikat banku gazeta Kommersant.

Czytaj więcej

Rosja już ma ogromną dziurę budżetową. Straciła dochody z ropy i gazu

Banki mogą sprzedawać obywatelom dolary amerykańskie i euro, które trafiły do ​​ich kas po 9 kwietnia 2022 r. Nie ma ograniczeń w sprzedaży innych walut obcych.

Bank Rosji wprowadził limit wycofywania euro i dolarów w dwa tygodnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę 9 marca 2022 r. W momencie wybuchu wojny, Rosjanie masowo zaczęli likwidować konta walutowe, zabierać gotówkę lub przelewać ją za granicę. Po dwóch tygodniach Bank Rosji zablokował konta.

Początkowo środek ten obowiązywał do 9 września. W sierpniu ograniczenia dotyczące wypłat gotówki w walutach obcych zostały przedłużone o kolejne pół roku, do 9 marca 2023 r.

Blokada kont obywateli przez państwo, reżim tłumaczy tym, że zachodnie sankcje ograniczyły import banknotów dolarowych i euro do Rosji.