04:36
28.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 490
00:07
28.06.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:38
27.06.2023

USA nakładają sankcje na firmy powiązane z Grupą Wagnera

Stany Zjednoczone nałożyły we wtorek sankcje na cztery firmy i jedną osobę powiązaną z Grupą Wagnera.

Sankcje dotyczyły podmiotów w Republice Środkowoafrykańskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Rosji, które były powiązane z Grupą Wagnera i jej założycielem Jewgienijem Prigożynem.

Sankcje nie są bezpośrednio związane z zeszłotygodniowym buntem rosyjskich najemników. Stany Zjednoczone wcześniej wielokrotnie nakładały sankcje na Prigożina i Grupę Wagnera, w tym zarzucając im próbę ingerencji w wybory w USA w 2016 roku.

23:05
27.06.2023

Zełenski o uderzeniu na Kramatorsk: Rosja zasługuje na klęskę i trybunał

Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał atak Rosjan w Kramatorsku w obwodzie donieckim, w którym zginęły trzy osoby, w tym dziecko, kolejnym aktem terrorystycznym.

"Dzisiaj rosyjscy terroryści brutalnie ostrzelali Kramatorsk. Pociski S-300. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko. Składam kondolencje rodzinom i przyjaciołom. W tej chwili rannych jest ponad 40 osób. Wszyscy otrzymują pomoc. Trwa usuwanie gruzów" - mówił prezydent Ukrainy.

23:03
27.06.2023

Ambasador Chin mówi o możliwości przywrócenia Krymu do Ukrainy

Wysłannik Chin przy UE powiedział, że Pekin mógłby poprzeć cel Kijowa, jakim jest odzyskanie integralności terytorialnej z 1991 roku.

Czytaj więcej

Powrót Krymu do Ukrainy? Ambasador Chin: Nie widzę powodu, dlaczego nie
21:58
27.06.2023

Rośnie liczba ofiar nalotu na budynek w Kramatorsku

Lokalne władze informują, że zginęły co najmniej 3 osoby, w tym dziecko. Liczba rannych wzrosła do 42.

21:57
27.06.2023

Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że samoloty powiązane z Prigożynem wylądowały pod Mińskiem

Maszyny stacjonowały w bazie kilkanaście godzin. We wtorek wieczorem samoloty wystartowały w stronę Rosji.

Czytaj więcej

Zdjęcia satelitarne z Białorusi. Dwa samoloty Prigożyna w bazie wojskowej
20:56
27.06.2023

Szwecja: Spełniono wymagania określone przez Turcję, aby przystąpić do NATO 

- Szwecja spełniła wymagania określone przez Turcję w celu przystąpienia do NATO - powiedział minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom.

W ocenie władz Szwecji, wraz z wprowadzeniem nowego prawa dotyczącego terroryzmu, kraj spełnił ostateczne wymogi przystąpienia do sojuszu uzgodnione w trójstronnym planie między Finlandią, Szwecją i Turcją.

20:35
27.06.2023

Co najmniej 2 ofiary ataku na Kramatorsk

Kramatorsk w obwodzie donieckim został trafiony dwoma rosyjskimi pociskami rakietowymi - przekazał szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w wyniku ataku zginęły co najmniej dwie osoby, a 22 zostały ranne.

20:06
27.06.2023

Atak powietrzny na centrum Kramatorska

- Uderzyli w lokal gastronomiczny, obecnie trwają operacje poszukiwawcze i ratownicze - przekazały władze miasta.

20:04
27.06.2023

Ukraina oczekuje, że Izrael potępi antysemickie wypowiedzi Putina

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powiedział, że Ukraina oczekuje oficjalnego komentarza ze strony Izraela po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin nazwał ukraińskiego prezydenta "hańbą dla narodu żydowskiego".

- Jeśli Izrael nie podejmie żadnej reakcji, będzie to wyglądało naprawdę źle, nie można być neutralnym wobec nazistowskich wypowiedzi - powiedział Jermak.

Sprawa dotyczy wypowiedzi Władimira Putina z 16 czerwca. - Mówią, że Zełenski nie jest Żydem, jest hańbą dla narodu żydowskiego - powiedział Putin podczas przemówienia w Sankt Petersburgu.

19:25
27.06.2023

USA przekażą Ukrainie 500 mln dolarów dodatkowej pomocy wojskowej

Stany Zjednoczone zapewnią władzom w Kijowie nowy pakiet wojskowy o wartości do 500 mln dolarów - poinformował we wtorek Pentagon.

Pakiet obejmie pojazdy naziemne, w tym wozy bojowe Bradley i transportery opancerzone Stryker, a także amunicję do systemów rakietowych.

19:23
27.06.2023

Gen. Skrzypczak: Prigożyn teraz głowy nie straci

- Prigożyn ma pomóc w tym, by wagnerowcy zasilili szeregi rosyjskiej armii. Dopóki on żyje, żołnierze Wagnera są do wykorzystania - uważa generał Waldemar Skrzypczak.

Czytaj więcej

Generał Waldemar Skrzypczak: Prigożyn teraz głowy nie straci. Jest potrzebny
18:56
27.06.2023

Dania będzie mogła szkolić na F-16 jednocześnie sześciu ukraińskich pilotów

Kraje zachodnie nadal opracowują międzynarodowy program szkoleniowy dla ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Dania deklaruje, że będzie mogła szkolić jednocześnie sześciu pilotów i do 40 żołnierzy odpowiedzialnych za szkolenie i obsługę techniczną.

Czas trwania szkolenia będzie uzależniony od doświadczenia ukraińskiego personelu.

18:46
27.06.2023

Andrzej Duda o wagnerowcach na Białorusi

  - Wszyscy widzimy, co się dzieje. Relokacja żołnierzy rosyjskich, de facto w postaci prawdopodobnie Grupy Wagnera, na Białoruś, a także przeniesienie tam szefa Grupy Wagnera - to są dla nas bardzo negatywne sygnały, które chcemy bardzo mocno postawić naszym sojusznikom - powiedział Andrzej Duda przed wylotem do Hagi.

18:03
27.06.2023

Kraje bałtyckie wzywają NATO do zwiększenia bezpieczeństwa po przybyciu Prigożyna na Białoruś 

Przybycie Jewgienija Prigożyna na Białoruś wzbudziło zaniepokojenie wśród sąsiednich państw bałtyckich. 

Łotwa i Litwa wezwały NATO do wzmocnienia swoich wschodnich granic.

- Widzieliśmy możliwości tych najemników - powiedział łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics dziennikarzom podczas wizyty w Paryżu.

Szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział, że szybkość natarcia Grupy Wagnera na Moskwę podczas zeszłotygodniowej rebelii pokazała, że obrona krajów bałtyckich wymaga wzmocnienia. 

17:52
27.06.2023

MSZ Rosji wezwało izraelskiego charge d'affaires

Charge d'affaires ambasady Izraela w Moskwie Ronen Kraus został wezwany do rosyjskiego MSZ w związku z wypowiedziami izraelskiego ambasadora w Kijowie Michaiła Brodskiego. Ten ostatni w wywiadzie dla izraelskiej telewizji stwierdził, że Ukraińcy są w trakcie „poszukiwania swoich bohaterów narodowych”, wspominając m.in. o Stepanie Banderze. Broski zaznaczył, że Izrael ma zupełnie inne zdanie na temat działalności UPA, ale błędem byłoby stawianie Kijowowi żądania zaprzestania przedstawiania Bandery jako bohatera, jako warunku międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy.

17:23
27.06.2023

Orban: Ukraińcom wcześniej zabraknie żołnierzy niż Rosjanom, co na końcu będzie decydującym czynnikiem

- Nie chcę wpływać na Ukraińców, ale zawsze apeluję o pokój, pokój, pokój. W przeciwnym razie stracą ogromne zasoby, wiele istnień ludzkich i dojdzie do niewyobrażalnych zniszczeń. Dlatego pokój jest w tej chwili jedynym rozwiązaniem. Pokój w tej chwili oznacza zawieszenie broni - mówi premier Węgier.

Czytaj więcej

Viktor Orban: Władimir Putin nie jest dla mnie zbrodniarzem wojennym
16:57
27.06.2023

Kolejne czołgi z Niemiec dla Ukrainy

Niemiecki koncern Rheinmetall dostarczy Ukrainie w przyszłym roku 14 czołgów Leopard 2. Chodzi o starsze modele, które uprzednio zakupiły od Niemiec Dania i Holandia. O decyzji poinformowano we wtorek w Duesseldorfie. 

Dotychczas różne modele czołgów dostarczyły już takie kraje, jak m.in. Polska, USA, Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

16:33
27.06.2023

Zagadka samolotu lecącego z Rosji do USA rozwiązana

Rosyjski samolot rządowy znajduje się w drodze do Stanów Zjednoczonych, w celu zabrania dyplomatów, którym Waszyngton nakazał opuszczenie kraju - poinformowała na Telegramie Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji. Tajemnicza maszyna była we wtorek przed południem najbardziej śledzonym połączeniem w aplikacji FlightRadar24. 

„Żadnych sensacji. Zabierze rosyjskich dyplomatów, którym władze USA nakazały opuszczenie kraju w związku z zakończeniem trzyletniego okresu pobytu” - napisała Zacharowa na Telegramie. Według niej w tym przypadku nie chodziło o wydalenie, „ale o ograniczenia w pracy, jakie Waszyngton stworzył rosyjskim instytucjom zagranicznym”. Nie wskazała, o jakie rzekome ograniczenia chodzi.

16:27
27.06.2023

Kto utrzymywał Grupę Wagnera

Kreml upublicznił szczegółowe dane finansowe najemników. Prigożyn zarobił na wojnie z Ukrainą równowartość 3,8 mld zł

Czytaj więcej

Finanse Grupy Wagnera. Utrzymywali ją podatnicy, a Prigożyn został miliarderem
16:19
27.06.2023

Łukaszenko: Wagnerowców nie trzeba się bać, wszystko mamy pod kontrolą

Łukaszenko twierdzi, że to on poprosił Putina, by pozwolono mu porozmawiać z szefem buntowników. Z relacji białoruskiego dyktatora wynika, że prezydent Rosji nie wierzył w powodzenie tych rozmów.

Czytaj więcej

Aleksander Łukaszenko: Nasza ojczyzna leży od Brześcia do Władywostoku
15:48
27.06.2023

Łukaszenko potwierdził, że Prigożyn jest na Białorusi

- Tak, rzeczywiście, jest dziś na Białorusi - powiedział białoruski dyktator Aleksander Łukaszenko, potwierdzając, że założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn znajduje się już na terenie jego kraju.

15:29
27.06.2023

W Kijowie testowany jest elektroniczny dostęp do schronów

Pierwsze elektroniczne zamki pojawiły się już przy drzwiach schronów w stolicy Ukrainy. Mieszkańcy miasta będą mieli cztery możliwości, by dostać się do budynku.

Drzwi będą otwierać się automatycznie podczas alarmu lotniczego, będzie można połączyć się z dyspozytorem, podać kod, jak w przypadku domofonu lub wpisać numer wygenerowany przez aplikację.

Władze Kijowa reagują w ten sposób na zdarzenie z początku czerwca, gdy część mieszkańców nie mogła dostać się do schronu w czasie ataku. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

14:57
27.06.2023

Ramzan Kadyrow pisze o udaremnieniu wdarcia się "ukraińskiej grupy sabotażowej" do Rosji

Prezydent Czeczenii, Ramzan Kadyrow twierdzi, że Czeczeni stacjonujący w obwodzie biełgorodzkim udaremnili próbę przedarcia się na teren Rosji ukraińskiej grupy sabotażowej, która została ostrzelana przez artylerię.

14:41
27.06.2023

Władimir Putin: Ukraina straciła od początku kontrofensywy 259 czołgów

Prezydent Rosji, Władimir Putin, w czasie spotkania z rosyjskimi żołnierzami mówił, że ukraińska armia od początku kontrofensywy straciła 259 czołgów i 780 pojazdów opancerzonych, a tylko w rejonie miejscowości Orichiw (Orechowo) Ukraińcy mieli stracić w ciągu siedmiu dni 280 sztuk sprzętu, w tym 41 czołgów i 109 pojazdów opancerzonych.

14:39
27.06.2023

15 sierpnia w Warszawie odbędzie się defilada wojskowa

Organizację defilady zapowiedział szef MON, Mariusz Błaszczak.

13:51
27.06.2023

Do czego może doprowadzić atak Rosji na elektrownię w Zaporożu?

W przypadku rosyjskiego ataku terrorystycznego na największą elektrownię atomową Europy, sytuacja byłaby inna niż po wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu czy japońskiej Fukushimie.

Czytaj więcej

Co, jeżeli elektrownia w Zaporożu eksploduje? Nie będzie to ani Fukushima, ani Czarnobyl
13:22
27.06.2023

Putin dziękuje służbom za stłumienie buntu

Władimir Putin zwrócił się w Moskwie do przedstawicieli służb bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Putin dziękuje funkcjonariuszom po marszu Prigożyna. "Powstrzymaliście wojnę domową"
13:18
27.06.2023

Rosgwardia chce otrzymać czołgi

- Nie mamy czołgów i ciężkiej artylerii dalekiego zasięgu. Wprowadzimy je do naszych jednostek jeśli otrzymamy środki finansowe - powiedział dowódca Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji gen. Wiktor Zołotow w rozmowie z dziennikarzami.

Czytaj więcej

Gwardia Władimira Putina chce otrzymać czołgi
13:16
27.06.2023

Misja pokojowa ws. wojny w Ukrainie: Papieski wysłannik uda się do Rosji

Stolica Apostolska poinformowała, że papieski wysłannik, kardynał Matteo Maria Zuppi, w ramach drugiego etapu misji pokojowej, dotyczącej wojny na Ukrainie, uda się do Moskwy. Wizyta odbędzie się w dniach 28-29 czerwca.

Czytaj więcej

Papieski wysłannik uda się do Rosji w ramach misji pokojowej ws. wojny w Ukrainie
12:47
27.06.2023

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto Krzemieńczuk w rocznicę ataku na centrum handlowe w tym mieście

W ataku z 27 czerwca 2021 roku zginęło 21 osób.

12:44
27.06.2023

Nie ma jeszcze gotowego programu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16

"Dialog i planowanie nadal trwają, dlatego nie ma jeszcze ostatecznego planu (szkolenia ukraińskich pilotów z obsługi F-16 - red.)" - głosi oświadczenie Ministerstwa Obrony Danii.

Czytaj więcej

Dania może wyszkolić sześciu ukraińskich pilotów z obsługi F-16
12:18
27.06.2023

Paweł Kowal: Rosjanie nie są doskonali i to widać

- Stwierdzenie, że bunt Jewgienija Prigożyna to teatr Putina, który wcześniej zaplanował, to powielanie rosyjskiej propagandy, która polega na tym, że Rosjanie są doskonali. Oni nie są doskonali i widać to przy okazji konfliktu w ich obozie władzy. Przed nami poważne turbulencje w Rosji. Mogę się założyć, że wrócimy do tej rozmowy, ponieważ to jest dopiero początek - mówił poseł KO, były wiceszef MSZ, Paweł Kowal.

Czytaj więcej

Kowal: Bunt Prigożyna w reżyserii Putina? Rosyjska propaganda
12:07
27.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o prowadzeniu ofensywy na trzech kierunkach

Ukraińskie siły mają obecnie prowadzić ofensywę w kierunku Melitopola, Berdiańska i Bachmutu - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. 

11:59
27.06.2023

Kreml nie wie gdzie znajduje się Jewgienij Prigożyn

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla zadeklarował, że władze Rosji nie mają informacji na temat tego, gdzie znajduje się założyciel Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn. - Nie mam żadnych informacji i nic nie mogę powiedzieć - oświadczył Pieskow. Wcześniej pojawiła się informacja, że samolot Prigożyna wylądował w Mińsku, ale nie wiadomo czy twórca Grupy Wagnera znajdował się na jego pokładzie.

11:56
27.06.2023

Sondaż na Ukrainie: 86 proc. Ukraińców jest w stanie przetrwać warunki wojenne dzięki wierze w armię

Ołeksij Antypowicz, dyrektor grupy Rating w czasie prezentacji wyników badań "Wytrwałość w czasie wojny i w okresie powojennym: na czym mogą polegać Ukraińcy?" podał też, że 61 proc. Ukraińców zachować stabilność psychiczną w czasie wojny pomaga rodzina, krewni i najbliżsi, a 31 proc. - codzienna praca.

Czytaj więcej

Sondaż: Ukraińcom jest łatwiej przetrwać warunki wojenne dzięki wierze w armię
11:25
27.06.2023

Eksplozje w miejscowości Krzemieńczuk, w obwodzie połtawskim

Po ogłoszeniu alarmu powietrznego dla obwodu połtawskiego napływają informacje o eksplozjach w mieście Krzemieńczuk. Eksplozje miały rozlec się też w obwodzie sumskim.

11:17
27.06.2023

Aleksandr Łukaszenko: Z przykrością obserwowałem wydarzenia, które odbywały się na południu Rosji

Wielu naszych obywateli wzięło to sobie blisko do serca. Dlatego, że ojczyzna jest jedna - mówił Aleksandr Łukaszenko w Mińsku, podczas wręczenia nominacji generalskich. Łukaszenko odniósł się do nieudanej próby puczu w Rosji.

Czytaj więcej

Aleksander Łukaszenko: Nasza ojczyzna leży od Brześcia do Władywostoku
11:13
27.06.2023

"Żałosne wystąpienie Władimira Putina" w poniedziałek - komentarz Andrzeja Łomanowskiego

Nie było w nim żadnej wizji co dalej. Kraj przecież przez całą dobę stał na krawędzi wojny domowej, o której ewentualnych skutkach w państwie dysponującym bronią atomową lepiej nie myśleć. A wojsko i służby specjalne pozostały bierne - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Władimir Putin kontra rzeczywistość. Król jest nagi
10:57
27.06.2023

Rosjanie odsyłają więźniów politycznych z Krymu do odległych rejonów Rosji

Przewodniczący Medżlisu (zgromadzenia) Tatarów Krymskich, Refat Czubarow, na antenie FREEDOM TV mówił, że po nielegalnych procesach Rosjanie odsyłają więźniów politycznych z Krymu do odległych rejonów Rosji, a kontakt ze skazanymi jest utrudniony. Rosja nielegalnie anektowała Krym w 2014 roku. 

10:33
27.06.2023

Grupa Wagnera ma rozpocząć przekazywanie sprzętu ciężkiego rosyjskiej armii

Rozpoczęły się przygotowania do przekazania przez Grupę Wagnera ciężkiego sprzętu wojskowego jednostkom Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - podaje rosyjskie Ministerstwo Obrony.

10:32
27.06.2023

W Rosji zamknięto śledztwo ws. zbrojnej rebelii Jewgienija Prigożyna

"W toku śledztwa w sprawie kryminalnej, wszczętego przez Komitet Śledczy FSB Federacji Rosyjskiej 23 czerwca, na podstawie artykułu 279 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej ws. zbrojnej rebelii ustalono, że 24 czerwca jej uczestnicy wstrzymali działania bezpośrednio wymierzone w popełnienie przestępstwa" - podaje w komunikacie Federalna Służba Bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Koniec śledztwa ws. zbrojnej rebelii Jewgienija Prigożyna w Rosji
10:03
27.06.2023

Estonia stworzyła ramy prawne, by przekazać zamrożone aktywa Rosji Ukrainie

- Decyzja jest niemal gotowa, była omówiona na posiedzeniu rządu, ale niektóre szczegóły muszą wciąż być wyjaśnione. Możemy też pokazać innym krajom jak rozwiązać tę kwestię zgodnie z prawem - oświadczyła premier Estonii, Kaja Kallas. Według jej propozycji jeśli Ukraina przedstawi Estonii udokumentowane przypadki zniszczeń wywołanych przez Rosję, Estonia będzie mogła przekazać zamrożone aktywa rosyjskie w wysokości pokrywającej te straty Ukrainie.

09:54
27.06.2023

Ukraina była proszona, by nie atakować Rosji w czasie buntu Jewgienija Prigożyna

W momencie, gdy Jewgienij Prigożyn i jego Grupa Wagnera przekroczyli granicę Rosji, zajęli Rostów i rozpoczęli marsz na Moskwę, przedstawiciele zachodnich sojuszników Ukrainy mieli wieloma kanałami apelować do władz w Kijowie, by te wstrzymały się przed atakami na terytorium Rosji.

Czytaj więcej

Zachód apelował do Ukrainy, by nie atakowała Rosji w trakcie buntu Prigożyna
09:14
27.06.2023

Uszkodzenie torów na Krymie. Cztery pociągi opóźnione

W wyniku uszkodzenia torów na okupowanym nielegalnie przez Rosjan Krymie, cztery pociągi zostały opóźnione - informuje szef władz okupacyjnych Krymu, Siergiej Aksjonow. To czwarty przypadek uszkodzenia torów na Krymie w ciągu miesiąca.

09:11
27.06.2023

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych umieścił na Telegramie swoje zdjęcie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim

Zdjęciu, na którym gen. Ołeksandr Syrski pokazuje prezydentowi coś na niewidocznej w kadrze mapie towarzyszy opis "wszędzie będzie Ukraina".

09:07
27.06.2023

Brytyjski resort obrony: Ukraińcy zaczęli odzyskiwać ziemie utracone w 2014 roku

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie zauważa, że Ukraińcy mieli odzyskać tereny w rejonie wsi Krasnohoriwka, w pobliżu Doniecka. To pierwszy od rozpoczęcia wojny przypadek, gdy armia ukraińska zaczęła wyzwalać tereny zajęte przez prorosyjskich separatystów w 2014 roku.

08:53
27.06.2023

Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk podała, że na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni teraz siedem rosyjskich okrętów. Żadna z tych jednostek nie jest uzbrojona w pociski manewrujące Kalibr - dodała.

08:48
27.06.2023

Uszkodzone tory kolejowe na Krymie

Szef rosyjskiej administracji Krymu Siergiej Aksionow podał w mediach społecznościowych, że uszkodzone zostały tory kolejowe w rejonie kirowskim. "Nie było ofiar, na miejscu pracują wyspecjalizowane służby" - dodał Aksionow informując, że naprawa potrwa "do ośmiu godzin". Jak dotąd nie jest jasne, w jaki sposób doszło do uszkodzenia torów.

08:28
27.06.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały teren co najmniej 25 osiedli frontowych i granicznych w czterech rejonach obwodu charkowskiego - podał szef lokalnej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.

08:11
27.06.2023

Od początku wojny zginęło 490 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 490 dzieci, a 1032 zostało rannych.

08:01
27.06.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało 13,023 mln osób

26 czerwca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 29,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 32 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - 11,178 mln osób.

07:47
27.06.2023

Nieoficjalnie: Samolot Prigożyna wylądował pod Mińskiem

Samolot odrzutowy szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna (numer rejestracyjny RA-02795) wylądował rano na lotnisku wojskowym Maczuliszczy w obwodzie mińskim na Białorusi - podaje m.in. grupa Białoruski Hajun.

07:30
27.06.2023

W ciągu doby w wyniku ostrzału przez Rosjan obwodu donieckiego zginął jeden cywil

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:27
27.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 226 170 żołnierzy, 4 036 czołgów, 7 834 pojazdy opancerzone, 4 083 zestawy artyleryjskie, 626 wyrzutni rakiet, 386 zestawów przeciwlotniczych, 314 samolotów, 308 śmigłowców, 3 492 bezzałogowych statków powietrznych, 1 261 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 772 pojazdy (w tym cysterny), 563 jednostki sprzętu specjalnego.

07:00
27.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 55 razy w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby na obwód chersoński spadły 264 pociski - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby.

06:37
27.06.2023

W ciągu doby ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 12 jednostek artylerii Rosji na pozycjach ogniowych

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby lotnictwo ukraińskie przeprowadziło sześć uderzeń na rejony koncentracji rosyjskich sił, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 12 jednostek artylerii na pozycjach ogniowych, jeden rejon koncentracji rosyjskich wojsk, dwa składy amunicji i trzy inne ważne cele wroga.

06:24
27.06.2023

W oddziałach najemników Grupy Wagnera trwa chaos

Według niepotwierdzonych informacji piloci najemnicy (Wagner posiada własne lotnictwo) zaczęli wypowiadać swe kontrakty, wściekli z powodu zabicia ich kolegów – pilotów, którzy opowiedzieli się po stronie Kremla. W sobotę w okolicach Woroneża atakowali oni kolumny puczystów podążające na Moskwę. Wagnerowcy zestrzelili do siedmiu helikopterów oraz samolot, zabijając ok. 20 lotników.

Czytaj więcej

Buntownicy z Grupy Wagnera wracają do swych baz
06:09
27.06.2023

Think tank z USA: Białoruś nie będzie bezpiecznym azylem dla Grupy Wagnera

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) uważa, że Kreml może uznać najemników Grupy Wagnera, którzy pojadą za Prigożynem na Białoruś za zdrajców, nawet jeśli nie podejmie przeciwko nim natychmiastowych działań.

Czytaj więcej

Putin może wciągać Prigożyna i Grupę Wagnera w pułapkę na Białorusi
05:47
27.06.2023

Myśliwce rosyjskiej Floty Bałtyckiej ćwiczyły nad Bałtykiem

"Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości bojowej załóg do realizacji misji bojowych i specjalnych zadań (...), a także rozwój umiejętności praktycznych w ramach nowej taktyki i metod działania przy pełnym wykorzystaniu zdolności bojowych sprzętu lotniczego" - informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Rosyjskie myśliwce ćwiczyły zwalczanie samolotów wroga nad Bałtykiem
05:26
27.06.2023

Rada miejska Mariupola: Rosjanie nadal wyburzają wielopiętrowe budynki mieszkalne

Z wpisu na kanale rady w serwisie Telegram wynika, że w Mariupolu zniszczono jak dotąd 50 proc. przedwojennych mieszkań.

05:25
27.06.2023

Jewgienij Prigożyn wypowiedział się w poniedziałek, ale od soboty nie pojawił się publicznie

W wyemitowanym w poniedziałek 11-minutowym nagraniu twórca Grupy Wagnera tłumaczył, że sobotnie wydarzenia były "protestem, a nie próbą obalenia władzy w kraju". Prigożyn mówił też, że protestował przeciwko działaniom mającym doprowadzić do rozwiązania Grupy Wagnera 1 lipca.

Czytaj więcej

USA nie wiedzą czy Jewgienij Prigożyn jest na Białorusi
05:00
27.06.2023

Lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji apeluje, by zrezygnować z korzystania z najemników

Leonid Słucki twierdzi, że aby Rosja nie musiała korzystać z prywatnych organizacji wojskowych, powinna zbudować co najmniej 7-milionową armię zawodową.

Czytaj więcej

Rosyjski polityk wzywa do budowy 7-milionowej armii zawodowej
04:32
27.06.2023

Wołodymyr Zełenski: Dziś nasza armia nacierała na wszystkich kierunkach

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który w poniedziałek odwiedził front w obwodzie zaporoskim, w swoim wieczornym wystąpieniu mówił, że zarówno na południu Ukrainy, jak i na wschodzie, gdzie prowadzone są działania ofensywne, Ukraińcy nacierali we wszystkich kierunkach. - To szczęśliwy dzień. Życzę naszym chłopcom więcej dni, takich jak ten - stwierdził.

04:28
27.06.2023

Ukraiński rzecznik praw obywatelskich: Najmłodsza ofiara przemocy seksualnej na okupowanych ziemiach miała cztery lata

Komisarz ds. Praw Człowieka Rady Najwyższej (odpowiednik polskiego RPO - red.), Dmytro Łubinec, w rozmowie wyemitowanej na kanale ISLND TV na YouTube powiedział, że najmłodsza dziewczyna, która doznała przemocy seksualnej na okupowanych ziemiach Ukrainy miała cztery lata. Z kolei najmłodszy chłopiec, który doznał na ziemiach okupowanych przez Rosję przemocy seksualnej, miał sześć lat. 

04:24
27.06.2023

Wołodymyr Zełenski odznaczył żołnierzy walczących na froncie południowym

W czasie wizyty w obwodzie zaporoskim prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, odwiedził wysunięte pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzących obecnie kontrofensywę na południu kraju. Na stanowisku dowodzenia Zełenski wysłuchał meldunku dowódcy zgrupowania "Tawria", gen. Ołeksandra Tarnawskiego i został poinformowany o ogólnej sytuacji operacyjnej na froncie. Prezydent odznaczył też żołnierzy wyróżniających się w działaniach na kierunku melitopolskim.

04:22
27.06.2023

Władimir Putin rozmawiał z prezydentem ZEA

W czasie rozmowy, do której miało dojść z inicjatywy władz ZEA, Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan mówił o znaczeniu utrzymania stabilności w Federacji Rosyjskiej - podaje agencja informacyjna z ZEA.

04:18
27.06.2023

Władimir Putin omawiał z szefami resortów siłowych ich pracę w ostatnich dniach

Prezydent Rosji, Władimir Putin, spotkał się w poniedziałek z prokuratorem generalnym Igorem Krasnowem, szefem administracji Kremla, Antonem Wajno, szefem MSW, Władimirem Kolokolcewem, ministrem obrony Siergiejem Szojgu, szefem FSB Aleksandrem Bortnikowem, szefem Gwardii Narodowej Wiktorem Zołotowem i szefem Komitetu Śledczego Aleksandrem Bastrykinem. Putin omawiał z nimi "ich pracę w ostatnich dniach" oraz "zadania, które się pojawiły w świetle wydarzeń rozgrywających się w weekend" - podaje agencja Interfax. Putin miał podziękować szefom resortów siłowych za ich działania w czasie rebelii Jewgienija Prigożyna.

04:14
27.06.2023

USA przekażą Ukrainie ponad 50 pojazdów opancerzonych

Pentagon ogłosi we wtorek przekazanie Ukrainie pakietu pomocy wojskowej wartego 500 mln dolarów - informuje AP, powołując się na swoje źródła. W skład pakietu ma wejść ponad 50 pojazdów opancerzonych, a także pociski do zestawów przeciwlotniczych. Pomoc ma na celu wzmocnienie kontrofensywy Ukrainy.

04:13
27.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 488