Zdjęcia satelitarne z Białorusi. Dwa samoloty Prigożyna w bazie wojskowej

Dwa samoloty powiązane z założycielem Grupy Wagnera, Jewgienijem Prigożynem, wylądowały we wtorek rano w białoruskiej bazie lotniczej poza stolicą kraju - wynika ze zdjęć satelitarnych wykonanych przez firmę BlackSky.

Publikacja: 27.06.2023 21:55

Jewgienij Prigożyn od soboty nie pojawiał się publicznie

Jewgienij Prigożyn od soboty nie pojawiał się publicznie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 489

Dokładne miejsce pobytu Prigożyna jest nadal nieznane. Nie widziano go na żadnych filmach ani zdjęciach od czasu opuszczenia kwatery wojskowej w Rostowie nad Donem w sobotę wieczorem. 

Białoruskie media państwowe cytowały we wtorek Aleksandra Łukaszenkę, który przekonywał, że właściciel Grupy Wagnera jest już na terenie kraju.

Zdjęcie satelitarne wykonane we wtorek rano przez BlackSky pokazuje dwa samoloty - o numerach seryjnych RA-20795 i RA-02878 - ustawione na płycie lotniska w Machuliszczach, niedaleko Mińska.

Dodatkowe zdjęcia satelitarne z BlackSky, a także analiza pomiarów samolotów przeprowadzona przez CNN, potwierdziły, że samoloty przybyły w ciągu ostatnich 24 godzin i pasowały do wymiarów samolotów powiązanych z Prigożynem.

Jak wynika z danych lotów ze strony FlightRadar24, samoloty wylądowały w pobliżu Mińska około 8 rano czasu lokalnego. Oba samoloty miały wyłączone transpondery przed lądowaniem, co ukryło ich dokładną lokalizację.

Czytaj więcej

Generał Waldemar Skrzypczak: Prigożyn teraz głowy nie straci. Jest potrzebny

Dwa źródła: wysoki rangą urzędnik europejskiego wywiadu i źródło posiadające wiedzę na temat samolotów Prigożyna - potwierdziły stacji CNN, że maszyny są powiązane z szefem Grupy Wagnerem. Obaj informatorzy nie posiadali wiedzy na temat tego, czy Prigożyn był na pokładzie samolotu.

Ruch samolotów Prigożyna był uważnie obserwowany po zakończonej próbie przeprowadzenia marszu na Moskwę.

W niedzielę po południu samolot Prigożyna, RA-20795,  miał lecieć z Petersburga do Rostowa nad Donem. Dane ze strony FlightRadar24 nie wskazywały na samolot lądujący w mieście, ale wykonujący nagły zwrot w kierunku miasta, zanim jego transpondery zostaną wyłączone. 

Czytaj więcej

Viktor Orban: Władimir Putin nie jest dla mnie zbrodniarzem wojennym

Mniej więcej pięć godzin później transpondery samolotu zostały ponownie włączone i widziano go opuszczającego obszar Rostowa nad Donem, kierującego się z powrotem do Petersburga. 

Następnie, o 1:03 nad ranem, ten sam samolot wykonał tę samą podróż i ponownie wyłączył transpondery przed lądowaniem. 

Samolot pojawił się ponownie na radarze o 5:32 czasu lokalnego, gdy oddalał się od Rostowa i rozpoczął podróż w kierunku Mińska. Transpondery zostały ponownie wyłączone o 7:37 czasu lokalnego, gdy samolot zaczął zniżać się w kierunku Mińska.  

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Jens Stoltenberg ma kolejny rok kierować NATO

Drugi samolot, Ra-02878, w niedzielę po południu wykonał lot między moskiewskimi lotniskami. W poniedziałek leciał z Moskwy do Petersburga, lądując o 1:26 po południu.

We wtorek rano o 6:44 samolot opuścił Petersburg. Transpondery zostały wyłączone o 7:55 czasu lokalnego, gdy samolot zaczął zbliżać się do Mińska

Marsz Grupy Wagnera

W piątek Jewgienij Prigożyn oświadczył, że najemnicy Grupy Wagnera zostali ostrzelani na polecenie resortu obrony Rosji. W związku z tym Prigożyn i jego ludzie rozpoczęli "Marsz Sprawiedliwości" - w sobotę rano najemnicy zajęli Rostów nad Donem, po czym ruszyli na Moskwę.

Marsz wagnerowców zakończył się niespełna 200 km od rosyjskiej stolicy po tym, jak doszło do porozumieniu między Kremlem a Prigożynem. W mediacjach uczestniczył rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko.

Bunt Prigożyna. Sprawa karna umorzona

W sobotę Prokuratura Generalna Rosji oświadczyła, że 23 czerwca Komitet Śledczy FSB wszczął postępowanie karne przeciwko Prigożynowi na podstawie artykułu 279 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o organizacji zbrojnej rebelii. Na podstawie tego artykułu winnego można skazać na 20 lat więzienia.

We wtorek rosyjskie służby podały, że sprawa została zamknięta, a w toku śledztwa w sprawie kryminalnej ustalono, że uczestnicy buntu z 24 czerwca wstrzymali prowadzenie działań niezgodnych z prawem.

Dokładne miejsce pobytu Prigożyna jest nadal nieznane. Nie widziano go na żadnych filmach ani zdjęciach od czasu opuszczenia kwatery wojskowej w Rostowie nad Donem w sobotę wieczorem. 

Białoruskie media państwowe cytowały we wtorek Aleksandra Łukaszenkę, który przekonywał, że właściciel Grupy Wagnera jest już na terenie kraju.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
Konflikty zbrojne
Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konflikty zbrojne
Po kolejnym wypadku Australia rezygnuje z europejskich śmigłowców. Stawia na USA
Konflikty zbrojne
Zachodnie pancerze nie sprawdzają się na Ukrainie. Zostały zaprojektowane z myślą o innych rodzajach konfliktów