Finanse Grupy Wagnera. Utrzymywali ją podatnicy, a Prigożyn został miliarderem

Kreml upublicznił szczegółowe dane finansowe Grupy Wagnera. Utrzymanie kilku dziesiątków tysięcy najemników sfinansował budżet Rosji, czyli wszyscy rosyjscy podatnicy. Roczny koszt sięgnął równowartości ponad 4 mld zł. Sam Prigożyn zarobił na wojnie z Ukrainą równowartość 3,8 mld zł.

Publikacja: 27.06.2023 16:15

Tablica reklamowa grupy Wagnera w Sankt Petersburgu

Tablica reklamowa grupy Wagnera w Sankt Petersburgu

Foto: AFP

We wtorek Władimir Putin na spotkaniu z rosyjskimi wojskowymi powiedział, że Rosja zawsze szanowała „bojowników i dowódców Grupy Wagnera”. Podkreślił, że Grupę utrzymywało państwo.

Czytaj więcej

Tyle Rosjanie wybrali gotówki w dzień marszu Prigożyna na Moskwę

Pensje, premie i ubezpieczenie

Od maja 2022 do maja 2023 roku z budżetu Rosji trafiło do tej prywatnej formacji wojskowej 86,262 mld rubli (4,07 mld zł). Pieniądze poszły na pensje i utrzymanie najemników (70,38 mld rubli) i premie motywacyjne (877 mln rubli). Do czego była ta motywacja można się domyśleć: więcej mordów, zniszczeń, gwałtów na cywilach i ataków na ukraińskie wojsko.

Według Putina Jewgienij Prigożyn zarobił w tym okresie 80 mld rubli (3,8 mld zł) na dostarczaniu żywności dla wojska za pośrednictwem Wojentorga (sieć handlowa na potrzeby sił zbrojnych Rosji). „Mam nadzieję, że nikt nic nie ukradł lub ukradł mniej, ale to wszystko będziemy jeszcze sprawdzać” – cytuje Putina gazeta Kommersant.

Ponadto 110,79 mld rubli przeznaczono na płatności z tytułu ubezpieczenia. Putin nie sprecyzował, jakie były „składki ubezpieczeniowe”.  Kommersant przypomina, że rosyjski reżim płaci 5 milionów rubli (236 tys. zł) rodzinie, której członek zginął na wojnie.

Czytaj więcej

Jak Prigożyn płaci najemnikom. Worki pieniędzy na rynku

Sponsor z Kremla

24 maja Prigożyn powiedział, że w walkach o Bachmut zginęło około 20 tysięcy najemników Grupy Wagnera. Dlatego logiczne jest założenie, że wypłaty z ubezpieczenia to tak naprawdę wypłaty na rzecz rodzin zmarłych najemników.

W styczniu 2023 roku Prigożyn oświadczył, że zawsze sam finansował formację: „Wymyśliłem Grupę Wagnera (w rzeczywistości był to pomysł pierwszego dowódcy Dmitrija Utkina, którego pseudonim "Wagner" stał się nazwą grupy od 2014 r. - przyp. red.), zarządzałem i zawsze finansowałem grupę” – twierdził Prigożyn.

W 2022 roku, kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, Prigożyn musiał szukać dodatkowych źródeł finansowania. I znalazł je na Kremlu.

We wtorek Władimir Putin na spotkaniu z rosyjskimi wojskowymi powiedział, że Rosja zawsze szanowała „bojowników i dowódców Grupy Wagnera”. Podkreślił, że Grupę utrzymywało państwo.

Pensje, premie i ubezpieczenie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder