Paweł Kowal: Bunt Jewgienija Prigożyna w reżyserii Władimira Putina? Rosyjska propaganda

Przed nami poważne turbulencje w Rosji - ocenił Paweł Kowal, poseł KO, w rozmowie z "Jedynką" Polskiego Radia, w kontekście ostatnich konfliktów w rosyjskim obozie władzy.

Publikacja: 27.06.2023 12:14

Paweł Kowal

Paweł Kowal

Foto: TV.RP.PL

Kowal został zapytany o to, czy bunt Jewgienija Prigożyna, przywódcy Grupy Wagnera, to wyreżyserowana akcja przeprowadzona przez władze rosyjskie. 

Paweł Kowal o buncie Jewgienija Prigożyna: Rosjanie nie są doskonali

- Stwierdzenie, że bunt Jewgienija Prigożyna to teatr Putina, który wcześniej zaplanował, to powielanie rosyjskiej propagandy, która polega na tym, że Rosjanie są doskonali. Oni nie są doskonali i widać to przy okazji konfliktu w ich obozie władzy. Przed nami poważne turbulencje w Rosji. Mogę się założyć, że wrócimy do tej rozmowy, ponieważ to jest dopiero początek - stwierdził polityk.

Jesteśmy przeciwni przymusowej relokacji uchodźców i nie będzie jej, gdy dojdziemy do władzy

Paweł Kowal, poseł KO

Poseł został także zapytany o to, czy rząd opozycji podpisałby europejski pakt migracyjny, który wprowadza przymusową relokację uchodźców do państw członkowskich UE.

Polityka zagraniczna rządu. Paweł Kowal: Polskę popiera tylko Viktor Orban

- Gdzie jest skuteczność polskiego rządu, gdy przychodzi negocjować swoje stanowisko z najbardziej toksycznym rządem w Europie, czyli węgierskim? Jak można było doprowadzić do sytuacji, w której popiera nas tylko Viktor Orbán, z którym nikt w Europie nie chce rozmawiać. Jesteśmy przeciwni przymusowej relokacji uchodźców i nie będzie jej, gdy dojdziemy do władzy. Pakt migracyjny jest dopiero na etapie ustaleń. Rząd teraz powinien zareagować i zbudować koalicję państw europejskich. Tymczasem, oni idą pod rękę z Orbánem od paru lat i widać tego efekty. A potem żerują na tym, że nie wszyscy wyborcy są tak biegli w sprawach dotyczących UE - podkreślił parlamentarzysta.

Czytaj więcej

Mularczyk: Migrantów, którzy nie chcą pracować będzie się relokowało do Polski

Kowal odniósł się również do polityki rządu w zakresie praw kobiet.

- Polityka rządu zburzyła kompromis aborcyjny i doprowadził do tego, że lekarze nie mogą ratować życia. Lekarze są zastraszeni przez władzę. Kompromis działał, bo był dobry dla osób o konserwatywnych poglądach i lewicowych poglądach. Zawsze go trochę krytykowano, ale działał ponad dwadzieścia lat - stwierdził poseł.

Kowal został zapytany o to, czy bunt Jewgienija Prigożyna, przywódcy Grupy Wagnera, to wyreżyserowana akcja przeprowadzona przez władze rosyjskie. 

Paweł Kowal o buncie Jewgienija Prigożyna: Rosjanie nie są doskonali

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Poseł KO o konwencji PiS w Spodku: Nie wiem co Kaczyński zrobił Morawieckiemu
Polityka
Jacek Sasin: Po wyborach samodzielne rządy PiS albo chaos
Polityka
Nowe spoty wyborcze. PiS straszy Tuskiem. Koalicja Obywatelska oddaje głos dzieciom
Polityka
Aleksander Pociej: Wizy to dramat dla bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Polityka
Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina zaczyna śpiewać w chórze niemieckim
Polityka
Sondaż: Czy Polskie granice są dobrze chronione? Polacy podzieleni