Stolica Apostolska poinformowała, że papieski wysłannik, kardynał Matteo Maria Zuppi, w ramach drugiego etapu misji pokojowej, dotyczącej wojny na Ukrainie, uda się do Moskwy. Wizyta odbędzie się w dniach 28-29 czerwca – podaje Vatican News.

Trzy tygodnie temu duchowny był w Kijowie. Podczas wizyty spotkał się między innymi z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ukraińskim rzecznikiem praw człowieka, Dmytrem Łubincem oraz nuncjuszem apostolskim na Ukrainie, abp. Visvaldasem Kulbokasem. Wysłannik papieski był też w Buczy. Modlił się tam nad grobem Ukraińców zamordowanych przez Rosjan.  

Czytaj więcej

Ukraina nic nie wie o „misji pokojowej” Watykanu

Misja pokojowa papieża 

20 maja ogłoszozno,że kardynał Matteo Maria Zuppi został nominowany przez papieża na szefa misji pokojowej. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej, papież "aż do łez jest zaangażowany w wojnę w Ukrainie.

Przedstawiciele Watykanu zaznaczali, że nie jest to misja, której bezpośrednim celem jest „mediacja". - Jej celem jest przede wszystkim próba sprzyjania klimatowi, sprzyjania środowisku, które może prowadzić do ścieżek pokoju- mówił Kardynał Pietro Parolin, sekretarz stanu.