04:30
08.04.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 44
01:56
08.04.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:54
08.04.2022

Sejm z poprawkami uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Za przyjęciem ustawy było 434 posłów, przeciw było 10, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nowelizacja trafi do Senatu.

01:13
08.04.2022

Jakie wyposażenie wojskowe USA przekazują Ukrainie?

Stany Zjednoczone wysłały lub zobowiązały się do wysłania Ukrainie ponad 12 tys. systemów przeciwpancernych, setek dronów kamikaze Switchblade, ponad 50 mln sztuk amunicji i 45 tys. zestawów kamizelek kuloodpornych i hełmów, a także laserowych systemów rakietowych i noktowizorów - przekazał Departament Obrony USA.

00:58
08.04.2022

Sejm podjął uchwałę w sprawie potępienia zbrodni ludobójstwa na terenie Ukrainy

"Wstrząśnięci dowodami niewyobrażalnego bestialstwa armii rosyjskiej uczestniczącej w bezprawnej napaści na niepodległe państwo ukraińskie wzywamy społeczność międzynarodową do reakcji adekwatnej do rozmiaru zbrodni popełnionej na narodzie ukraińskim" – czytamy w uchwale przyjętej przez Sejm. "Przemoc stosowana rozmyślnie i systematycznie przez wojska Federacji Rosyjskiej wobec cywilnych obywateli i obywatelek Ukrainy nosi znamiona ludobójstwa" - zaznaczyli posłowie podkreślając, że Sejm "oczekuje niezwłocznego powołania międzynarodowej komisji śledczej, która udokumentuje i zweryfikuje fakty, relacje i opinie, oraz pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych".

Czytaj więcej

Sejm chce międzynarodowej komisji śledczej ws. zbrodni na Ukrainie
00:45
08.04.2022

W ciągu pół roku Ukraina chciałaby otrzymać część środków z zajętych na Zachodzie aktywów rosyjskich

Powołano grupę roboczą, która aktywnie działa w kilku obszarach - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, odnosząc się do Funduszu Odbudowy Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraina chce otrzymać część środków z zajętych na Zachodzie rosyjskich aktywów
00:23
08.04.2022

Sadoś: Większość państw UE gotowa do rozmów o objęciu sankcjami ropy i gazu z Rosji

- Zaczynamy zajmować się sektorem energetycznym. Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji. To bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość państw członkowskich - zdecydowanej większości państw członkowskich - do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych – powiedział w rozmowie z dziennikarzami stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.

00:11
08.04.2022

Rosja wydala dwóch irlandzkich dyplomatów

Szef MSZ Irlandii Simon Coveney przekazał, że irlandzki ambasador w Rosji został wezwany do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, gdzie usłyszał, iż dwaj irlandzcy dyplomaci mają opuścić Rosję. Wcześniej Irlandia zwróciła się o opuszczenie jej terytorium do czterech wysokich rangą pracowników ambasady rosyjskiej.

23:39
07.04.2022

Zełenski: Sytuacja w Borodziance o wiele gorsza niż w Buczy

W Borodziance pod Kijowem trwa usuwanie gruzu ze zniszczonych budynków i szukanie ofiar ataków. W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że sytuacja w mieście jest znacznie gorsza niż w Buczy, z której wcześniej napłynęły doniesienia o kilkuset cywilnych ofiarach. W Borodziance liczba ofiar ma być wyższa niż w Buczy - wynika ze słów Zełenskiego. - Państwo i wojsko rosyjskie są największym zagrożeniem dla wolności, bezpieczeństwa i koncepcji praw człowieka na naszej planecie. Po Buczy to oczywiste - zaznaczył Zełenski. Wcześniej prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa przekazała, że pod gruzami dwóch budynków w Borodziance znaleziono 26 ciał.

23:17
07.04.2022

Piąty pakiet sankcji UE na Rosję zaakceptowany

Francuska prezydencja w Radzie UE poinformowała, że Komitet Stałych Przedstawicieli (COREPER II) zaakceptował piąty pakiet unijnych sankcji na Rosję, nakładanych w związku z inwazją na Ukrainę. Wśród zatwierdzonych kroków jest zamrożenie aktywów kilku rosyjskich banków, zakaz importu węgla z Rosji oraz zakaz wchodzenia do portów w UE dla statków pod banderą rosyjską. Dokument ma zostać opublikowany w piątek.

22:33
07.04.2022

Dyplomaci z Łotwy i Litwy wracają do Kijowa

Litwa i Łotwa ponownie otwierają swoje ambasady w Kijowie - informują ukraińskie media. Według doniesień, ambasador Litwy już wrócił do stolicy Ukrainy. Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkēvičs przekazał, że dyplomaci wznowili dziś wieczorem pracę w ambasadzie w Kijowie, a ambasador dołączy do nich po konsultacjach w Rydze.

22:22
07.04.2022

Pink Floyd gra dla Ukrainy

Do Davida Gilmoura i Nicka Masona dołączyli wieloletni basista Pink Floyd Guy Pratt oraz Nitin Sawhney na klawiszach, zaś muzyce towarzyszy śpiew Andrija Chływniuka z ukraińskiego zespołu Boombox. Cały dochód z dystrybucji trafi na konto Ukraińskiej Pomocy Humanitarnej.

Czytaj więcej

Pink Floyd odrodziło się dla Ukrainy
21:59
07.04.2022

Pieskow przyznaje, że na Ukrainie Rosja poniosła znaczne straty w ludziach

To pierwszy tego typu komunikat ze strony Kremla od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla: Rosja poniosła znaczne straty na Ukrainie
21:25
07.04.2022

W czwartek korytarzami humanitarnymi udało się ewakuować 4 676 osób

Informację przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

21:08
07.04.2022

Naczelny "Nowej Gaziety", laureat Pokojowej Nagrody Nobla zaatakowany w pociągu

W pociągu relacji Moskwa-Samara Dmitrij Muratow został przez nieznanego sprawcę oblany mieszanką farby i acetonu - poinformowała redakcja "Nowej Gaziety". Muratow jest redaktorem naczelnym tego medium oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Pod koniec marca "Nowaja Gazieta" w związku z wprowadzonym w Rosji restrykcyjnym prawem medialnym ogłosiła wstrzymanie "do zakończenia operacji specjalnej na terytorium Ukrainy" (tak Kreml określa inwazję) wydawania pisma zarówno na papierze, jak i w internecie.

20:58
07.04.2022

Nieoficjalnie: UE zatwierdza embargo na rosyjski węgiel

Informację podała agencja AFP. Wcześniej agencja Reutera przekazała, że zakaz importu węgla z Rosji mógłby wejść w życie od połowy sierpnia - miesiąc później, niż pierwotnie planowano, po naciskach Niemiec, by opóźnić wprowadzenie tego środka. Stopniowe odchodzenie przez UE od importu rosyjskiego węgla to jeden z elementów pakietu sankcji na Rosję, zaproponowanego przez Komisję Europejską w odpowiedzi na doniesienia o masakrze cywilów w mieście Bucza pod Kijowem.

20:28
07.04.2022

Władze obwodu ługańskiego: Ostrzelano już wszystkie szpitale w regionie

Szef władz obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, przekazał, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę "każda placówka medyczna w regionie została ostrzelana".

20:05
07.04.2022

Mer Melitopola: Rosjanie częściowo zablokowali konwój humanitarny

Mer Melitopola Iwan Fedorow oświadczył, że na punkcie kontrolnym w pobliżu miasta Rosjanie zatrzymali konwój humanitarny. Ze słów Fedorowa wynika, że do miasta nie wpuszczone zostały ciężarówki z pomocą humanitarną. Mer wyraził nadzieję, że w piątek rano autobusami, które Rosjanie przepuścili, uda się ewakuować z miasta część ludności cywilnej.

19:45
07.04.2022

Ukraina: Po zbombardowaniu wiaduktu zablokowane pociągi z ewakuowaną ludnością

"Rosjanie zbombardowali i zniszczyli wiadukt w pobliżu dworca kolejowego Barwinkowe na wschodzie Ukrainy" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy. W komunikacie czytamy, że zablokowane zostały pociągi ewakuacyjne ze Słowiańska, Kramatorska i miasta Łyman (obwód doniecki).

19:25
07.04.2022

VR Group zatrzymuje ruch towarowy z Rosją

Unijne sankcje nie uniemożliwiają połączeń kolejowych między UE a Rosją. Dlatego rozwiązanie umów przewozowych pomiędzy VR a jej klientami musi nastąpić w sposób określony w umowach i uzgodniony z klientami.

Czytaj więcej

Finowie zamykają towarowy ruch kolejowy z Rosją
19:15
07.04.2022

Morawiecki o wykluczeniu Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ: To za mało

Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "W obliczu horroru na Ukrainie nie było innej możliwości" - ocenił premier Mateusz Morawiecki. "Ale to nie wystarczy. Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swe potworne i masowe zbrodnie przeciwko cywilom" - dodał. "Domagamy się utworzenia Międzynarodowej Komisji Badania Zbrodni Wojennych Rosji na Ukrainie" - zadeklarował we wpisie w mediach społecznościowych szef rządu.

19:04
07.04.2022

Senat USA za zakazem importu ropy z Rosji

Amerykański Senat jednogłośnie przyjął ustawę o odebraniu Rosju statusu państwa, z którym Stany Zjednoczone łączą Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR). Również jednogłośnie Senat przyjął ustawę o zakazie importu rosyjskiej ropy. Ustawy trafią do Izby Reprezentantów.

18:50
07.04.2022

MSZ: Polska z zadowoleniem przyjmuje zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ

"Polska z zadowoleniem przyjmuje rezolucję Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zawieszającą członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ w związku z poważnymi i systematycznymi naruszeniami praw człowieka, popełnionymi przez Rosję podczas agresji na Ukrainę" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

18:35
07.04.2022

Ustawa sankcyjna uchwalona

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Za projektem głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw, 11 osób wstrzymało się od głosu. Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, wprowadzenie możliwości zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę oraz zakaz używania i propagowania symboli wspierających tę agresję.

Czytaj więcej

Sejm uchwalił: zakaz importu węgla z Rosji i zamrożenie majątków
18:15
07.04.2022

Kułeba: W ONZ nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował państwom, które poparły wniosek o zawieszenie udziału Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Ocenił, że w takich organach ONZ nie ma miejsca "dla zbrodniarzy wojennych".

18:01
07.04.2022

Wyspiarskie państwo bezpieczną przystanią dla jachtów oligarchów

Nie wszędzie jachty najbogatszych Rosjan są zagrożone przejęciem przez państwa potępiające rosyjską agresję.

Czytaj więcej

Malediwy schronieniem dla rosyjskich jachtów
17:59
07.04.2022

Rosja zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ

Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ za zawieszeniem Rosji w Radzie Praw Człowieka opowiedziały się 93 państwa, 24 były przeciw, 58 - wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Chiny były przeciw
17:55
07.04.2022

Rosja zapowiada odpowiedź na sankcje USA

W najbliższym czasie Moskwa ogłosi środki odwetowe na amerykańskie sankcje nałożone na rosyjski sektor finansowy oraz na oficjeli - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji.

17:43
07.04.2022

Borodzianka: Zaginęło 200 mieszkańców miasta

Mer Borodzianki przekazał, że nieznane są losy około 200 mieszkańców podkijowskiej miejscowości..

17:37
07.04.2022

Estonia zawiesza wizy i pozwolenia na pracę dla Rosjan i Białorusinów

Na czwartkowym posiedzeniu rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu możliwości wykonywania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej przez obywateli Rosji i Białorusi oraz wstrzymaniu wydawania nowych wiz i zezwoleń na pobyt.

17:18
07.04.2022

Morawiecki: Chcieliście mieć tanie surowce i święty spokój? Macie drogie surowce i wojnę

Przemawiając w Sejmie premier stwierdził, że dziś najważniejsze jest, aby uświadomić wszystkim w Europie Wschodniej i Zachodniej, a szczególnie Węgrom, że to, co się dzieje w Ukrainie, jest niedopuszczalne

- Jeśli ktoś nie nazywa zbrodni po imieniu, popełnia ogromny błąd - mówił Morawiecki. - Do dziś są tacy, którzy chcieliby mieć normalne stosunki z Rosją. Chcieliście mieć tanie surowce i święty spokój? Macie drogie surowce i wojnę.

PiS złożyło dziś w Sejmie projekt zmian w konstytucji, który dotyczy "wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji".

17:13
07.04.2022

Belgia zablokowała transakcje finansowe z Rosją

Belgia zablokowała transakcje finansowe z Rosją wartości ok. 200 mld euro.

Ponadto władze zamroziły ok. 3 mld euro należące do osób fizycznych i prawnych z Rosji.

17:02
07.04.2022

Widać już skutki sankcji na gospodarkę Rosji

Pierwsze pęknięcia w gospodarce Rosji: gwałtowna inflacja, widmo niewypłacalności, zapaść w sektorze motoryzacji.

Czytaj więcej

La Tribune: Widać już pierwsze pęknięcia w gospodarce Rosji po fali sankcji
16:58
07.04.2022

Sąd wydał nakaz zarekwirowania nieruchomości żony Medwedczuka

Siedem mieszkań, dwie rezydencje, dzieła sztuki i pojazdy zostaną przekazane do Agencji Poszukiwań i Zarządzania Majątkiem.

Ukraińskie służby tropią Wiktora Medwedczuka, lidera prorosyjskich sił nad Dnieprem, jednego z najbogatszych Ukraińców i przyjaciela Putina. Medwedczuk zbiegł z aresztu domowego, jest oskarżony m.in. o zdradę państwa.

16:52
07.04.2022

Merowie miast w Donbasie wzywają cywilów do ewakuacji

Mer milionowego Dniepra i władze miast w obwodzie ługańskim zaapelowali do cywilów, głównie kobiet, dzieci, osób starszych i wszystkich, których obecność nie jest niezbędna dla miejskiej gospodarki, aby opuścili miejsca zamieszkania i szukali schronienia.

Na obszarach tych spodziewana jest ofensywa Rosji.

16:46
07.04.2022

Dmytro Kułeba:  Albo pomożecie nam teraz - i mówię o dniach, a nie tygodniach, albo wasza pomoc przyjdzie za późno

Wielu cywilów zginie, wielu ludzi straci domy, wiele miast i wiosek zostanie zniszczonych właśnie dlatego, że ta pomoc nadejdzie za późno - mówił szef ukraińskiego MSZ po zakończeniu szczytu NATO.

Czytaj więcej

Kułeba: Bitwa o Donbas będzie jak II wojna światowa
16:19
07.04.2022

Szwajcaria blokuje rosyjskie aktywa o wartości 8 mld dolarów

Informację o sankcjach przekazał Erwin Bollinger, przedstawiciel Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (SECO).

16:13
07.04.2022

Wspólne oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona

16:02
07.04.2022

Stoltenberg:  Musimy kontynuować naciski, aby skończyć tę bezsensowną wojnę

Szef NATO poinformował, że w związku z tym, iż wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie może potrwać miesiące, a nawet lata, Sojusz rozmawia o krótko- i długoterminowej pomocy dla Kijowa. Stoltenberg poinformował, że prace trwają w wielu obszarach, ponieważ potrzebne są działania globalne.

Stoltenberg podkreślił, że NATO wspiera Ukrainę od wielu lat i będzie wspierać ją nadal, ale sojusznicy uważają, że lepiej nie omawiać na forum publicznym, jakiego rodzaju pomoc trafia do Ukrainy.

Szef NATO podkreślił, że każde działanie Ukrainy, podejmowane obecnie w kontekście wojny, jest działaniem w samoobronie.

15:58
07.04.2022

Wywiad wojskowy Ukrainy: Pod Kijowem cywilów zabijali żołnierze Rosgwardii

Ukraiński wywiad wojskowy opublikował listę żołnierzy batalionu Rosgwardii, który miał dopuścić się zbrodni wojennych w obwodzie kijowskim.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad ujawnia kolejną rosyjską jednostkę, która miała zabijać cywilów pod Kijowem
15:17
07.04.2022

Podolak: Jeśli Moskwa chce pokazać gotowość do dialogu, musi zmniejszyć stopień wrogości

Rosyjscy propagandyści są nie mniej odpowiedzialni za okrucieństwa na Ukrainie niż rosyjskie wojsko - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. "Jeśli Moskwa chce pokazać gotowość do dialogu, musi zmniejszyć stopień wrogości" - napisał w mediach społecznościowych.

15:07
07.04.2022

Andrzej Duda spotyka się w Londynie z Borisem Johnsonem

Boris Johnson poinformował, że w chwili, gdy obaj przywódcy rozmawiają "karetki Narodowej Służby Zdrowia" prowadzone przez polskich kierowców jadą nieść pomoc Ukrainie.

14:57
07.04.2022

Rosja ukarze Google za YouTube

Roskomnadzor twierdzi, że platforma narusza rosyjskie prawo.

Czytaj więcej

Rosja inaczej widzi wojnę w Ukrainie. Ukarze Google za „fake news”
14:44
07.04.2022

Zastępca szefa Sztabu Generalnego armii Ukrainy: Rosja znów spróbuje zaatakować Kijów

Zdaniem gen. Ołeksandra Gruzewicza jeśli Rosjanom uda się przejąć kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim, wówczas podejmą oni kolejną próbę zajęcia Kijowa.

14:42
07.04.2022

Finlandia i Estonia nie chcą już gazu z Rosji

Oba kraje wydzierżawią potężny pływający terminal LNG.

Czytaj więcej

Jak szybko zerwać z gazem z Rosji wiedzą Finowie i Estończycy
14:37
07.04.2022

Mieszkańcy ukraińskiej wioski: Byliśmy wykorzystani przez Rosjan jako żywe tarcze

Rosyjscy żołnierze mieli zebrać mieszkańców jednej z wiosek w sali gimnastycznej, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo przed kontrofensywą ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

BBC: Rosyjskie wojska użyły cywilów jako "żywych tarcz"
14:30
07.04.2022

Borys Fiłatow, mer Dniepru, rekomenduje ewakuację kobiet, dzieci i seniorów z miasta

Wezwanie do ewakuacji z Dniepru (Dnipro) ma związek z ofensywą w Donbasie, której spodziewa się strona ukraińska.

14:27
07.04.2022

Boris Johnson: To regularna rzeź niewinnych ludzi

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w czwartek, że "ludzie patrzący na to, co dzieje się na Ukrainie widzą, że jest to regularna rzeź niewinnych ludzi". -Jest to całkowicie niewybaczalne i uważam, że świat w przeważającej większości jest teraz po stronie Ukraińców - powiedział Johnson. - Wielka Brytania wraz z naszymi przyjaciółmi i partnerami będzie nadal robić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc - dodał. - Sprawdzamy, jakiej jeszcze pomocy wojskowej możemy udzielić - zapowiedział premier.

14:18
07.04.2022

Mer Buczy, Anatolij Fedoruk: 90 proc. ofiar w Buczy miało rany po kulach, nie po odłamkach

Fedoruk mówił też, że w mieście znaleziono trzy zbiorowe mogiły.

14:17
07.04.2022

"The Times" pisze, że Brytyjczycy oferują Ukraińcom m.in. wóz patrolowy Mastiff i lekki, szybki wóz rozpoznania Jackal

Jak dotąd nie poczyniono żadnych ustaleń dotyczących tego czy któryś z tych pojazdów trafi na Ukrainę - zastrzega resort obrony Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Brytyjczycy pokazali Ukraińcom broń, którą mogą im przekazać
14:00
07.04.2022

Duże zwierzęta ze zniszczonego zoo w Charkowie zostały ewakuowane

Pierwsze informacje o ewakuacji zwierząt z placówki Feldman Ecopark pojawiły się we wtorek wieczorem. „Zacznę od najważniejszego: rozpoczęliśmy już wyjazdy dużych drapieżników z terenu Ecoparku! Mimo że ponownie doszło do ostrzału, ewakuowano cztery zwierzęta – dwa lwy, jaguara i panterę” – napisał park na Facebooku.

Czytaj więcej

Ewakuowano duże zwierzęta z zoo w Charkowie
13:47
07.04.2022

Czołg wpadł do rzeki. Utonęli żołnierze. Rosjanie przez miesiąc nie wyciągnęli ich ciał z wody

13:43
07.04.2022

Ławrow: Ukraina przedstawiła nową propozycję porozumienia. Odbiega od ustaleń ze Stambułu

Zdaniem szefa MSZ Rosji Waszyngton popycha władze w Kijowie do kontynuowania działań wojennych.

Czytaj więcej

Ławrow: Ukraina przedstawiła nowy projekt porozumienia. Różni się od ustaleń ze Stambułu
13:36
07.04.2022

Wiceminister obrony: Kluczowym celem Rosyjskiej Federacji jest zajęcie całego terytorium Ukrainy

Zdaniem Maliar rosyjskie jednostki obecnie zyskują czas na Ukrainie, w czasie gdy Moskwa intensyfikuje działania wywiadowcze, dzięki którym chce nauczyć się jak najskuteczniej walczyć z ukraińskimi jednostkami - powiedziała Maliar.

Czytaj więcej

Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie zyskują na czasie, uczą się z nami walczyć
13:14
07.04.2022

WHO przygotowuje się na "ataki chemiczne" na Ukrainie

Mówił o tym Hans Kluge, dyrektor generalny WHO w Europie. - Biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji, nie ma pewności, że wojna nie stanie się jeszcze gorsza. WHO rozważa wszystkie scenariusze i przygotowuje plany ewentualnościowe na różne sytuacje, które mogą dotknąć mieszkańców Ukrainy, przez konieczność ciągłej pomocy dla dużej liczby rannych, po ataki chemiczne - powiedział Kluge.

13:11
07.04.2022

Rosyjski sprzęt wojskowy dla Ukrainy

Cypr i Niemcy przekażą rakiety, czołgi i wozy bojowe.

Czytaj więcej

Ciężkie uzbrojenie z Cypru i Niemiec dla Ukrainy?
13:06
07.04.2022

Premier Rosji w Dumie: Takie sankcje nie były nakładane nawet w najczarniejszych latach Zimnej Wojny

- Nieprzyjazne kraje nie wymyśliły nic innego niż powrót do typowego piractwa. Zamrażając aktywa, w rzeczywistości okradli nasz kraj - stwierdził rosyjski premier.

Czytaj więcej

Premier Rosji: Ponad 6 tys. sankcji wobec nas. Chcą cofnąć nas o dekady
12:53
07.04.2022

Moskwa nie rozumie, czemu USA nakładają sankcje na córki Putina

- To jest coś, co jest trudne do zrozumienia i wyjaśnienia - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

USA nakładają sankcje na córki Putina. Kreml jest zaskoczony decyzją Waszyngtonu
12:47
07.04.2022

PE przyjął rezolucję, w której domaga się natychmiastowego embargo na ropę, węgiel, paliwo atomowe i gaz z Rosji

PE domaga się też przyspieszenia dostaw broni dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Parlament Europejski chce wstrzymania importu węgla, gazu, ropy z Rosji. I to natychmiast
12:39
07.04.2022

Grupa G7 potępia okrucieństwa Rosjan w Buczy i wzywa do pociągnięcia winnych do odpowiedzialności

Szefowie dyplomacji Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii, USA oraz wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej "potępiają w najsilniejszych słowach okrucieństwa, jakich rosyjskie siły zbrojne dopuściły się w Buczy i w innych ukraińskich miastach". Jak czytamy w wydanym przez nich oświadczeniu "ofiary tortur, prawdopodobnych egzekucji, a także doniesienia o przemocy seksualnej i niszczeniu infrastruktury cywilnej, pokazują prawdziwe oblicze rosyjskiej brutalnej, agresywnej wojnie przeciw Ukrainie i jej mieszkańcom".

12:36
07.04.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy pokazuje nagranie, na którym widać moment zniszczenia rosyjskiego czołgu

12:31
07.04.2022

Propagandziści Kremla kontra fakty. Jak rząd Rosji informuje o Buczy

Rosyjski rząd odrzuca wszystkie informacje na temat masakry dokonanej w Buczy. Informacje powielane są w prokremlowskich mediach.

Czytaj więcej

Masakra w Buczy. Jak o mordowaniu cywilów informuje rosyjska propaganda
12:30
07.04.2022

Serwisy ciężarówek nie dla Rosjan

Autoryzowane serwisy Mercedesa nie obsługują samochodów zarejestrowanych w Rosji i na Białorusi.

Czytaj więcej

Serwisy ciężarówek zamknięte dla przewoźników z Rosji i Białorusi
12:26
07.04.2022

Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej: 14 kwietnia spotkanie przywódców partii zasiadających w Dumie z Putinem

Giennadij Ziuganow ujawnił datę spotkania w rozmowie z agencją Interfax. Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, pytany o te słowa nie potwierdził daty spotkania, zapowiedział jednak, że "w dającej się przewidzieć przyszłości do takiego spotkania dojdzie".

12:22
07.04.2022

Łukaszenko: Nie może być żadnych porozumień za plecami Białorusi

- Po raz pierwszy chcę podkreślić nasze stanowisko, które zostało przedstawione Ministerstwu Spraw Zagranicznych i minister został poinstruowany, by je wdrożyć. Nie może być negocjacji (ws. sytuacji na Ukrainie) bez udziału Białorusi - powiedział Łukaszenko.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Białoruś musi być stroną rozmów o pokoju na Ukrainie
12:07
07.04.2022

Ukraińskie zboże utknęło na granicy z Polską

 - Wojna poważnie nadszarpnęła eksport Ukrainy.

Czytaj więcej

Wojna uderza w eksport. Tysiące wagonów towarowych utknęło na ukraińskiej granicy
12:06
07.04.2022

Gubernator obwodu ługańskiego: Nie ociągajcie się z ewakuacją! To mogą być ostatnie dni szansy na wyjazd!

Wszystkie wolne miasta obwodu ługańskiego są pod ostrzałem wroga - podkreślił Haidai.

Czytaj więcej

Apel władz w Ługańsku do mieszkańców: Ewakuujcie się jak najszybciej
11:51
07.04.2022

Mer Mariupola: ponad 100 000 osób nadal potrzebuje pilnej ewakuacji

W czwartek na Ukrainie ma być otwartych 10 korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej, ale wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że mieszkańcy próbujący opuścić Mariupol znów będą musieli korzystać z własnych pojazdów.

11:50
07.04.2022

Marine Le Pen: Embargo na rosyjskie surowce uderzy we francuskie rodziny

Kandydatka w wyborach prezydenckich we Francji sprzeciwia się sankcjom na surowce energetyczne z Rosji.

Czytaj więcej

Marine Le Pen: Odcięcie importu gazu i ropy z Rosji byłoby ciosem dla francuskich rodzin
11:45
07.04.2022

Rzecznik Kremla: Dostarczanie broni Ukrainie nie pomoże w osiągnięciu sukcesu w negocjacjach Rosji z Ukrainą

Dmitrij Pieskow skrytykował w ten sposób przyjęcie przez amerykański Senat projektu ustawy o uproszczonym przekazywaniu pomocy wojskowej Ukrainie (lend-lease). Jak dodał będzie ona mieć "raczej negatywny wpływ" na sytuację na Ukrainie.

11:28
07.04.2022

Zełenski w parlamencie Grecji: Mariupol jest niemalże całkowicie zniszczony

Jestem pewien, że każdy z was widział jak to miasto wygląda, po tym jak zbliżyła się do niego Federacja Rosyjska. To, co Rosja uczyniła z naszym pokojowym Mariupolem, ale też z waszym pokojowym Mariupolem. Miastem, które zawsze było domem dla wielkiej diaspory greckiej. Nasze narody żyły dotychczas zawsze ramię w ramię. Wychowywały wspólne dzieci, budowały przyszłość - mówił Zełenski w greckim parlamencie.

Czytaj więcej

Zełenski w parlamencie Grecji apeluje o ratunek dla Mariupola. "To Termopile"
11:23
07.04.2022

Łukaszenka zapowiada spotkanie z Putinem

Aleksander Łukaszenka zapowiedział, że w najbliższym czasie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.-W najbliższym czasie spotkamy się z prezydentem Rosji. Chciałbym wiedzieć, jakie problemy musimy rozwiązać na szczeblu prezydenckim - powiedział.

11:16
07.04.2022

Hiszpania "popiera" starania Ukrainy o przyjęcie do UE, ale członkostwo w NATO "nie wchodzi w grę"

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii powiedział, że jego kraj popiera wniosek Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Jose Manuel Albares powiedział Sky News, że nie może "ocenić, jaki będzie ostateczny rezultat", ale dodał: "Chcę być bardzo jasny. W europejskiej rodzinie jest miejsce dla Ukrainy". Przekazał jednocześnie, że przystąpienie Ukrainy do NATO "nie jest w tej chwili brane pod uwagę", mimo że kraj ten od dawna wyraża chęć przystąpienia do sojuszu wojskowego.

11:14
07.04.2022

Ambasada Rosji we Francji usuwa wpis o sytuacji w Buczy

Z profilu rosyjskiej ambasady w Paryżu zniknął wpis, w którym dyplomaci pisali o "planie filmowym" w Buczy. O prowokacji Rosjan pisaliśmy dziś rano.

Czytaj więcej

Ambasada Rosji uznała ukraińską Buczę za "plan filmowy"
11:04
07.04.2022

Grecja zwróci się do Trybunału w Hadze o zbadanie zbrodni w Mariupolu

Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Dendias zapowiedział, że Ateny zwrócą się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o zbadanie zbrodni wojennych w Mariupolu. Grecja jest szczególnie zainteresowana Mariupolem ze względu na liczącą tam ponad 100 tys. osób społeczność grecką. Ponadto zwrócę się do partnerów w NATO, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby (nie tylko - red.) pomóc Ukrainie, ale także chronić Odessę. Aby Odessy nie spotkał ten sam los, co Mariupol - powiedział minister

11:01
07.04.2022

Przydacz: Każda pomoc finansowa byłaby mile widziana

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz powiedział w rozmowie z BBC, że Polsce przyda się wsparcie finansowe w związku z liczbą uchodźców, którzy przybyli do kraju z Ukrainy.

Czytaj więcej

Wiceszef MSZ dla BBC: Mamy 2,5 mln uchodźców. Polsce przyda się pomoc finansowa
10:57
07.04.2022

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy: Rosjanie atakują z powietrza głównie cele na wschodzie

Ołeksij Arestowycz poinformował, że obecnie rosyjskie ataki z powietrza koncentrują się na wschodzie Ukrainy, gdzie rosyjskie siły chcą okrążyć ukraińskie oddziały. Arestowycz podkreślił też, że wciąż trwa obrona oblężonego Mariupola. Zapewnił, że sytuacja na wschodzie pozostaje pod kontrolą, a próba okrążenia ukraińskich sił w Donbasie nie powiedzie się.

10:52
07.04.2022

Przechwycona rozmowa Rosjan. Żołnierz: Z zagajnika wychodzą osoby w cywilu. Dowódca: Zmieć ich wszystkich!

Żołnierz mówi też, że widzi samochód, co do którego nie jest jasne, czy jest cywilny czy wojskowy. Dowódca przekonuje, że nie jest ważne czy w rejonie ataku są osoby postronne czy nie.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad przechwycił rozmowę Rosjan. Rozkaz strzelania do cywilów
10:38
07.04.2022

Niemiecki wywiad posiada rozmowy radiowe Rosjan. Omawiali mord w Buczy

Z przechwyconych rozmów radiowych wynika, że Rosjanie omawiali dokonywane zbrodnie.

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad: Rosjanie drogą radiową omawiali zbrodnie dokonane w Buczy
10:31
07.04.2022

Źródła w UE: Będą sankcje na rosyjski węgiel, jest porozumienie

UE ma zatwierdzić dziś zakaz importu rosyjskiego węgla w ramach piątego pakietu sankcji nałożonych na Rosję - podają źródła unijne. Jednak embargo wejdzie w pełni w życie w połowie sierpnia, miesiąc później niż pierwotnie proponowano.

10:27
07.04.2022

Brytyjski resort obrony: Rosjanie ostrzeliwują linię frontu w Donbasie z powietrza i z ziemi

W najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach Ukrainy brytyjski resort obrony pisze, że prowadzenie ofensywy we wschodniej części Ukrainy jest tym, na czym obecnie rosyjskie wojska się koncentrują.

10:19
07.04.2022

Ukraina: Decyzje Węgier prowadzą do rozbicia jedności UE

Władze Ukrainy uważają, że swoimi decyzjami Viktor Orban powoduje przedłużenie trwającej wojny. W ten sposób rząd w Kijowie komentuje decyzję Węgrów o możliwości płacenia w rublach za rosyjski gaz.

Czytaj więcej

Węgry gotowe płacić w rublach za rosyjski gaz. Ukraina: Przestańcie niszczyć jedność UE
10:18
07.04.2022

RPO: są luki w przepisach specustawy o pomocy Ukraińcom

Zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich budzą m.in. przepisy dotyczące świadczenia pieniężnego dla osób, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Czytaj więcej

RPO: Są luki w specustawie. Chodzi m.in. o 40 zł dla gościa z Ukrainy
10:17
07.04.2022

Mariupol: Uzbrojeni okupanci weszli do szpitala i kazali opuścić budynek lekarzom i pacjentom

Los osób przebywających w szpitalu jest nieznany.

Czytaj więcej

Mariupol: Pacjenci zmuszeni do opuszczenia szpitala. Ich los jest nieznany
10:00
07.04.2022

Resort obrony Rosji: Rosyjska fregata znajdująca się na Morzu Czarnym ostrzelała Ukrainę

Z pokładu rosyjskiej fregaty wchodzącej w skład Floty Czarnomorskiej w stronę celów na Ukrainę wystrzelone zostały cztery rakiety Kalibr - informuje rosyjskie ministerstwo. Kalibr to rosyjskie rakiety manewrujące dalekiego zasięgu.

09:55
07.04.2022

Węgry otrzymały z Rosji pierwszą dostawę paliwa do elektrowni atomowej Paks drogą powietrzną

Dostawa paliwa atomowego odbywa się drogą powietrzną, ponieważ wojna na Ukrainie uniemożliwia transport paliwa koleją - poinformował szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto. Szijjarto podkreślił przy tym, że Węgry nadal sprzeciwiają się sankcjom obejmującym rosyjską ropę i gaz. Dodał, że również nałożenie sankcji na działalność związaną z energetyką atomową będzie "czerwoną linią" dla Węgier.

09:53
07.04.2022

Rosjanie informują o zniszczeniu czterech magazynów paliwa na Ukrainie

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o użyciu pocisków do zniszczenia czterech magazynów paliwa w miastach: Mikołajów, Charków, Zaporoże i Czuchów. Rosjanie informują, że obiekty te były wykorzystywane przez Ukrainę do zaopatrywania swoich wojsk w pobliżu Mikołajowa i Charkowa oraz w regionie Donbasu.

09:50
07.04.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy publikuje nagranie ze zniszczenia rosyjskiego pododdziału artyleryjskiego

09:48
07.04.2022

Amerykanie szkolą u siebie w kraju ukraińskich żołnierzy

Prowadzone szkolenia obejmują m.in. obsługę dronów.

Czytaj więcej

Ukraińcy odbywają szkolenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych
09:46
07.04.2022

120 mln baryłek ropy trafi na rynek

IEA uwalnia rekordowo rezerwy.

Czytaj więcej

Na międzynarodowy rynek trafi rekordowy zapas ropy naftowej
09:17
07.04.2022

Rosjanie zajmowali radioaktywny obszar wokół Czarnobyla. Budowali tam okopy

Rosyjscy żołnierze tygodniami przebywali w wysoce radioaktywnej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Na nagraniach z drona widać, że budowali tam okopy.

Czytaj więcej

Rosjanie stworzyli okopy w wysoce radioaktywnej strefie zamkniętej w pobliżu Czarnobyla
09:16
07.04.2022

Legendarna polska firma zostaje w Rosji?

 Grupa TZMO zainwestowała w tym kraju duże pieniądze.

Czytaj więcej

Polska firma nie opuściła Rosji. Na szali leży jej legenda
09:12
07.04.2022

Ministerstwo obrony Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach

Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 18,9 tys. żołnierzy, 698 czołgów, 1 891 wozów opancerzonych, 332 systemów artyleryjskich, 108 wyrzutni rakiet, 55 systemy obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 135 śmigłowców, 111 bezzałogowych statków powietrznych, 1 358 innych pojazdów wojskowych, 7 jednostek nawodnych, cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.

09:08
07.04.2022

Mer Kachowki, Witalij Nemerec, opuścił okupowane miasto w związku z obawami o swoje życie

Nemerec poinformował o tym na swoim profilu na Facebooku. "W związku z tym, że odmówiłem współpracy z okupantami, życie moje i mojej rodziny było zagrożone. Uznałem, że martwy mer albo mer trzymany w piwnicy nie przysłuży się społeczeństwu. Dlatego zdecydowałem się opuścić tymczasowo okupowany rejon Kachowki i udać się na terytorium kontrolowane przez ukraińską armię" - napisał.

09:03
07.04.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,548 mln osób

6 kwietnia granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 24,3 tys. osób.

09:01
07.04.2022

Bodnar: Orban działa na rzecz Putina

Wypowiedź Viktora Orbana na temat rosyjskich zbrodni na Ukrainie jest absolutnie wstrząsająca. Mamy w Unii Europejskiej de facto agenta Putina - uważa były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Czytaj więcej

Adam Bodnar: Viktor Orban to de facto agent Władimira Putina
09:00
07.04.2022

Kułeba: Najlepszym sposobem obrony Ukrainy jest dostarczyć jej wszystko, czego potrzebuje

Kułeba mówił też, że nie ma różnicy między defensywnymi a ofensywnymi systemami uzbrojenia, ponieważ każda broń przekazana Ukrainie jest używana przez ukraińską armię do obrony.

Czytaj więcej

Kułeba w Brukseli mówi o tym, jakiej broni potrzebuje Ukraina
08:45
07.04.2022

Japonia nie zablokuje węgla z Rosji

Tokio boi się gwałtownego wzrostu cen.

Czytaj więcej

Japonia nie dołączy do embarga na węgiel z Rosji
08:44
07.04.2022

Wicepremier Ukrainy: W czwartek otwartych będzie 10 korytarzy humanitarnych

Iryna Wereszczuk podkreśliła, że osoby, pragnące opuścić oblężony Mariupol, będą musiały zrobić to korzystając z własnych samochodów.

08:41
07.04.2022

MSZ Austrii poinformowało, że wydali trzech rosyjskich dyplomatów pracujących w ambasadzie Rosji w Wiedniu i jednego z konsulatu w Salzburgu

Rzecznik MSZ Austrii poinformował, że dyplomaci ci zachowywali się "niezgodnie ze swoim statusem dyplomatycznym". Wszyscy muszą opuścić Austrię do 12 kwietnia.

08:40
07.04.2022

Kolejna prowokacja Rosjan. Nazywają Buczę "planem filmowym"

.Wpis na temat ukraińskiej Buczy, gdzie Rosjanie dokonali mordu ludności cywilnej, pojawił się na profilu rosyjskiej ambasady we Francji.

Czytaj więcej

Ambasada Rosji uznała ukraińską Buczę za "plan filmowy"
08:38
07.04.2022

Australia nałoży sankcje na kolejnych Rosjan

Szefowa MSZ Australii, Marise Payne poinformowała, że jej kraj nałoży sankcje na kolejnych 67 przedstawicieli rosyjskiej elity i oligarchów, którzy znajdują się w otoczeniu Władimira Putina i "wspierają jego odrażające działania".

08:35
07.04.2022

Rosjanie ostrzelali szpital w Siewierodoniecku i budynki mieszkalne w Lisiczańsku

Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, poinformował o odparciu dziewięciu rosyjskich ataków na terenie obwodu w ciągu 24 godzin.

08:34
07.04.2022

Suski: Jeśli Niemcy i Francja zmienią zdanie ws. sankcji, Orban też zmieni zdanie

Jeśli mamy mieć pretensje i apelować, to powinniśmy apelować do Niemiec, bo jak widać wyraźnie interesy niemieckie są w Budapeszcie bardziej cenione, niż współpraca z Ukrainą. Węgrzy nie mają wielkich interesów na Ukrainie, ale mają wielkie interesy z Niemcami i Rosją, niestety. Zatem te wypowiedzi należy traktować jako uboczną realizację polityki Niemiec - ocenił poseł PiS.

Czytaj więcej

Suski: Wypowiedzi Orbana to efekt realizacji interesów Niemiec
08:26
07.04.2022

W poniedziałek UE omówi kwestię embarga na rosyjską ropę

Josep Borrell poinformował, że kwestia embarga na ropę naftową z Rosji zostanie omówiona w poniedziałek. Szef dyplomacji UE liczy na to, że zakaz zostanie wkrótce wprowadzony.

08:25
07.04.2022

Nowe sankcje UE wobec Rosji mogą zostać przyjęte w czwartek lub piątek

- Może dziś po południu, a najpóźniej jutro - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który przybył na spotkanie NATO.Sankcje mają obejmować m.in. zakaz importu rosyjskiego węgla.

08:14
07.04.2022

Rzecznik Pentagonu: Putin nie zajął Kijowa. Nie obalił rządu. Nie zlikwidował Ukrainy jako państwa

- Sądzę, że dowody widzimy codziennie. Ukraińcy walczą dzielnie za swój kraj. I udaremnili Putinowi realizację tak wielu strategicznych celów. A więc absolutnie mogą wygrać - mówił John Kirby.

Czytaj więcej

Rzecznik Pentagonu: Ukraina może wygrać wojnę z Rosją
08:03
07.04.2022

Kułeba dziękuje amerykańskiemu Senatowi

Dziękujemy Senatowi USA za przyjęcie ustawy o pożyczce na obronę demokracji na Ukrainie. To ważny pierwszy krok w kierunku przyspieszenia dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Oczekujemy na jej szybkie przyjęcie w Izbie i podpisanie przez Prezydenta USA.

08:02
07.04.2022

Biedroń: Potrzebna jest unijna solidarność ponad podziałami, jeśli chodzi o sądzenie Putina i jego zbrodnie wojenne

Mam wrażenie, że im dłużej trwa wojna w Ukrainie, tym niestety, ta perspektywa zakończenia wojny w sposób jak najbardziej sprawiedliwy dla Ukrainy, się rozmywa - podkreślił europoseł Lewicy.

Czytaj więcej

Biedroń: UE powinna wydać nakaz aresztowania Putina
07:47
07.04.2022

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, apeluje do NATO o więcej broni

Kułeba, który bierze udział w szczycie szefów MSZ państw NATO, po przybyciu do Brukseli powiedział, że na jego agendzie w czasie rozmów z sojusznikami są trzy rzeczy: broń, broń i broń. Szef MSZ Ukrainy podkreślił, że nie ma różnicy między bronią ofensywną i defensywną - każda broń, jak mówił, w tym czołgi i myśliwce, będzie przydatna przy obronie Ukrainy. 

07:42
07.04.2022

Rosja ma kolejny problem z ropą naftową

Rafinerie puchną od nadmiaru mazutu i innych produktów naftowych.

Czytaj więcej

Rosyjskie rafinerie mogą stanąć. Puchną od nadmiaru produkcji
07:41
07.04.2022

Chińskie rafinerie unikają rosyjskiej ropy

Nowe zalecenie władz w Pekinie dla państwowych koncernów.

Czytaj więcej

Krwawa rosyjska ropa uwiera Chińczyków
07:40
07.04.2022

34 członków samozwańczej rady miejskiej w Enerhodarze miało zebrać się i wybrać Adnrija Szewczyka na stanowisko szefa administracji miejskiej

Samozwańcza rada zdymisjonowała jednocześnie mera Enerhodaru, Dmytra Orłowa i innych przedstawicieli lokalnej administracji.

Czytaj więcej

Rosjanie tworzą kolaboracyjne władze w okupowanym mieście
07:39
07.04.2022

Rosyjscy i białoruscy biegacze nie będą mogli wziąć udziału w tegorocznym maratonie bostońskim

Rosyjscy i białoruscy sportowcy mieszkający w swoich krajach nie mogą wziąć udziału w biegu 18 kwietnia - poinformowało Bostońskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne. Obywatele Rosji i Białorusi, którzy nie mieszkają w żadnym z tych krajów, będą mogli wziąć udział w zawodach, ale nie pod flagą żadnego z nich.

07:30
07.04.2022

Władze Ukrainy apelują do mieszkańców, by uciekli ze wschodu

Kijów spodziewa się rozpoczęcia w najbliższym czasie kolejnej rosyjskiej ofensywy w Donbasie.

Czytaj więcej

Ukraina przygotowuje się do rosyjskiej ofensywy na froncie wschodnim
07:20
07.04.2022

Blinken: Ukraina ma narzędzia, by działać skutecznie, a my będziemy je dalej dostarczać

- Spójrzmy na to z perspektywy czasu: Na każdy rosyjski czołg na Ukrainie, Stany Zjednoczone oraz inni sojusznicy i partnerzy dostarczyli lub wkrótce dostarczą 10 systemów przeciwpancernych - mówi Antony Blinken.

Czytaj więcej

Na każdy rosyjski czołg przypada 10 ukraińskich pocisków przeciwpancernych
07:11
07.04.2022

W czwartek z obwodów ługańskiego i donieckiego wyjadą cztery pociągi z osobami ewakuującymi się do innych części Ukrainy

Poinformował o tym stojący na czele wojskowej administracji obwodu, Serhij Haidai. Pociągi będą jechać do Lwowa.

07:08
07.04.2022

ONZ: Na Ukrainie zginęło co najmniej 1 563 cywilów

Biuro Wysokiego Komisarza Praw Człowieka ONZ podaje, że wśród cywilnych ofiar wojny jest 128 dzieci. Rannych w wyniku działań wojennych na Ukrainie zostało 2 213 osób, w tym 188 dzieci.

07:02
07.04.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Niektóre wycofane rosyjskie jednostki obozują w namiotach w obwodach Federacji Rosyjskiej graniczących z Ukrainą

"Żołnierze odmawiają brania udziału w walkach na Ukrainie. Morale i kondycja psychiczna żołnierzy są niskie i mogą się jeszcze pogorszyć" - czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie przygotowują się do zajęcia Donbasu
06:43
07.04.2022

MSZ Kanady pokaże ambasadorowi Rosji zdjęcia z Buczy i Irpienia

O wezwaniu ambasadora Rosji do siedziby MSZ poinformowała minister spraw zagranicznych Kanady, Melanie Joly.

06:35
07.04.2022

Ukraiński minister: Gdyby Rosja zaczęła wycinać lasy na Ukrainie, nie zdoła nigdzie sprzedać tego drewna

Minister wyjaśnił, że 8 marca Rada Gospodarki Leśnej (FSC) zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią. W praktyce oznacza to, że kraje te nie będą w stanie legalnie sprzedawać drewna na światowych rynkach, ponieważ aby eksportować drewno potrzebny jest certyfikat wystawiany przez FSC.

Czytaj więcej

Ukraiński rząd: Rosja nie zdoła sprzedać drewna z lasów ściętych na Ukrainie
06:15
07.04.2022

Od poniedziałku stoi główna linia montażowa AwtoWAZ-u – największego koncernu samochodowego Rosji

– Jaki jest sens, by zakład przekazał udziały jakiemukolwiek (!) rosyjskiemu inwestorowi? Jeśli Renault naprawdę odejdzie, to AwtoWAZ potrzebuje inwestora z technologią – podkreśla Jan Nalimow, dziennikarz ekonomiczny lokalnego radia w Samarze.

Czytaj więcej

Rosyjskie fabryki aut stają, bo brakuje części
06:14
07.04.2022

Medycynę na polskich uczelniach chce kontynuować 317 ukraińskich studentów – w tym tylko 141 osób po polsku

Możliwość kontynuowania nauki na polskich uczelniach dała rządowa specustawa.

Czytaj więcej

Studenci z Ukrainy rejestrują się w Polsce. Rekrutacja rozpocznie się w maju
06:03
07.04.2022

Od początku wojny UE zapłaciła Rosji blisko 10 mld euro za ropę i podobną kwotę za gaz

Zakaz importu przynajmniej jednego z tych surowców poważnie zaszkodziłby Rosji. To dlatego apelują o niego Polska i państwa bałtyckie - pisze w "Rzeczpospolitej" Anna Słojewska.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie będzie długa
06:01
07.04.2022

Sondaż IBRiS dla "Rz": Zdaniem badanych środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy powinny przede wszystkim pochodzić z Unii

Uważa tak 61,4 proc. respondentów - pisze w "Rzeczpospolitej" Zuzanna Dąbrowska.

Czytaj więcej

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Polacy oczekują finansowego wsparcia Unii Europejskiej
05:54
07.04.2022

Sekretarz skarbu USA: Nie może być biznesu jak zwykle z Rosją w żadnej z finansowych instytucji

- (Biden) zaapelował, by Rosja została usunięta z G20, a ja postawiłam sprawę jasno moim kolegom z Indonezji, że nie weźmiemy udziału w spotkaniach, w których będzie brać udział Rosja - dodała.

Czytaj więcej

USA będą bojkotować spotkania G20 z udziałem Rosji
05:35
07.04.2022

Wicepremier Ukrainy: W środę z rejonów objętych walkami ewakuowano blisko 5 tysięcy osób

Iryna Wereszczuk wyliczała, że 1 171 osób ewakuowano z oblężonego Mariupola, a 2 515 opuściło Berdiańsk i Melitopol oraz inne miejscowości położone na południu Ukrainy. 1 206 osób udało się ewakuować z obwodu ługańskiego. 

05:29
07.04.2022

Pskowskaja Gubernija: Ok. 60 żołnierzy z Pskowa odmówiło udania się na wojnę na terytorium Ukrainy

Po pierwszych dniach wojny, zostali przeniesieni na terytorium Białorusi, a potem wrócili do swojej bazy w Pskowie" - pisze niezależna rosyjska redakcja na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Niezależni rosyjscy dziennikarze: Spadochroniarze z Pskowa nie chcieli walczyć
05:14
07.04.2022

Doradca Bidena do Indii: Koszty strategicznego sojuszu z Rosją będą znaczące i długoterminowe

Brian Deese, dyrektor Rady Ekonomicznej przy Białym Domu stwierdził, że są "konkretne obszary, w których USA są rozczarowane przez decyzje Chin i Indii, w kontekście inwazji" Rosji na Ukrainę.

05:13
07.04.2022

Ambasador Rosji w USA: Zastanawiające są próby Stanów Zjednoczonych, aby utrudnić nam obsługę naszego długu publicznego

"Dostrzegamy w tych wysiłkach chęć zszargania reputacji Rosji, która, pomimo wznoszonych przez Waszyngton barier gospodarczych, nadal w dobrej wierze i na czas wywiązuje się ze swoich zobowiązań" - dodał ambasador.

Czytaj więcej

Ambasador Rosji w USA: Sankcje są uderzeniem w zwykłych obywateli Rosji
05:00
07.04.2022

Sekretarz skarbu USA, Janet Yellen, zaapelowała, by Rosja została usunięta z grupy G-20

Yellen ostrzegła, że USA będą bojkotować te spotkania G20, na których będą obecni przedstawiciele Rosji.

04:56
07.04.2022

Zełenski do Rosjan: Lepiej zaprotestować przeciw wojnie i ponieść konsekwencje, niż do końca życia być zrównywanym z nazistami

- Zabici Ukraińcy i Ukrainki w Buczy, w Irpieniu, w innych miastach, do których weszli Rosjanie, to ostatni argument dla każdego obywatela Rosji, by zdecydował czy jest za wojną, czy za pokojem - mówił w najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski do Rosjan: Nazizm nie ma przyszłości. Musicie zażądać końca wojny
04:30
07.04.2022

Ukraińska armia w ciągu doby strąciła trzy cele powietrzne nad Ukrainą

6 kwietnia ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rakietę manewrującą, bezzałogowy statek powietrzny i samolot Su-34 - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych ukraińskiej armii na Facebooku.

04:26
07.04.2022

Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosuje dziś nad usunięciem Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ

Inicjatorem głosowania są Stany Zjednoczone, które przedstawiły taki wniosek w reakcji na masakrę cywilów, jakiej rosyjska armia dopuściła się w Buczy.

04:22
07.04.2022

Zełenski: Ile jeszcze czasu będzie mieć Rosja na zabijanie Ukraińców, zanim nałożycie sankcje na rosyjską ropę i gaz?

W swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, apelował do polityków Zachodu, aby ci szybciej decydowali się na sankcje obejmujące rosyjską ropę i gaz oraz oznaczające całkowite odcięcie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu finansowego. - Jedyne pytanie brzmi: ile czasu będzie mieć jeszcze rosyjska armia, by zabijać Ukraińców i Ukrainki, aby określeni politycy - a wiemy kim oni są - znaleźli w sobie determinację - mówił Zełenski.