Ukraiński wywiad wojskowy (GRU) poinformował, że wszedł w posiadanie listy żołnierzy 748. samodzielnego batalionu przeznaczenia operacyjnego Rosgwardii (jednostka 6912) w Chabarowsku. Według GRU MO Ukrainy, żołnierze ci "popełniają zbrodnie wojenne przeciwko narodowi Ukrainy w obwodzie kijowskim".

"Za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej Ukrainy wszyscy zbrodniarze wojenni zostaną postawieni przed sądem i pociągnięci do odpowiedzialności" - czytamy w komunikacie Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Czytaj więcej

Niemiecki wywiad: Rosjanie drogą radiową omawiali zbrodnie dokonane w Buczy

Dokumenty zostały opublikowane na stronach oficjalnego serwisu GRU w internecie.

Wcześniej Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zamieścił na swojej stronie internetowej listę żołnierzy 64. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej 35. Armii - ta jednostka miała dopuszczać się zbrodni na cywilach w położonej pod Kijowem Buczy. Pełną listę żołnierzy jednostki 51460 można znaleźć na stronie internetowej wywiadu wojskowego Ukrainy.

Ponadto doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, zamieścił na Facebooku listę oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i Rosgwardii, które popełniały zbrodnie wojenne w Buczy, Hostomelu i Irpieniu.

W Buczy, z której Rosjanie się wycofali, zamordowanych przez rosyjskich żołnierzy miało zostać nawet 300 cywilów. Ok. 50 miało zostać zabitych w sposób przypominający egzekucję.