Ze słów Yellen wynika, że USA nie będą brały udziału w tych posiedzeniach G20, na których obecni będą przedstawiciele Rosji.

Yellen mówiła, że inwazja Rosji na Ukrainę i masakra cywilów, jakiej Rosjanie dopuścili się w Buczy są "karygodne" i stanowią "nieakceptowalne uchybienie opartego na prawie porządku międzynarodowego, które będzie miało gigantyczne konsekwencje gospodarcze dla Ukrainy i nie tylko". 

Sekretarz skarbu mówiła, że administracja prezydenta USA, Joe Bidena, chce usunięcia Rosji z aktywnego udziału w pracach najważniejszych międzynarodowych instytucji, choć przyznała, że jest mało prawdopodobne, by Rosja została usunięta z MFW, biorąc pod uwagę statut tej organizacji.

Czytaj więcej

Wyrzucenie Rosji z G20. Putin otrzymuje wsparcie Chin

- Prezydent Biden postawił sprawę jasno i ja się z nim zgadzam, że nie może być biznesu jak zwykle z Rosją w żadnej z finansowych instytucji - mówiła Yellen.

- (Biden) zaapelował, by Rosja została usunięta z G20, a ja postawiłam sprawę jasno moim kolegom z Indonezji, że nie weźmiemy udziału w spotkaniach, w których będzie brać udział Rosja - dodała.

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zamierza wziąć udział w szczycie G20 na Bali w listopadzie

Indonezja sprawuje obecnie przewodnictwo w grupie G20. W listopadzie ma zorganizować szczyt z udziałem przywódców państw tworzących grupę.

Rzecznik Departamentu Skarbu doprecyzował potem, że Yellen donosiła się do zaplanowanego na 20 kwietnia spotkania ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych, na marginesie spotkań organizowanych przez MFW i Bank Światowy w Waszyngtonie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Rosja poinformowała wcześniej, że prezydent Rosji, Władimir Putin, zamierza wziąć udział w szczycie G20 na Bali w listopadzie.

Przedstawiciel władz Indonezji powiedział, że Dżakarta nie może wykluczać, ani nie zapraszać żadnego z członków G20, w tym Rosji.