Nagranie z wystąpienia Łukaszenki pojawiło się na Pul Pervogo w serwisie Telegram - informuje rosyjska agencja Interfax.

- Po raz pierwszy chcę podkreślić nasze stanowisko, które zostało przedstawione Ministerstwu Spraw Zagranicznych i minister został poinstruowany, by je wdrożyć. Nie może być negocjacji bez udziału Białorusi - powiedział Łukaszenko.

Łukaszenko podkreślił, że Mińsk chce uczestniczyć w rozmowach pokojowych "nie dlatego, że jest umieszczany w jednym koszyku z Rosją.

Czytaj więcej

Białoruś: Będzie rusyfikacja polskich szkół

- Chodzi o fakt, że wojna toczy się za granicą naszego kraju. I poważnie wpływa na sytuację na Białorusi - stwierdził białoruski przywódca.

- Dlatego nie może być żadnych porozumień za plecami Białorusi. Jestem przekonany, że Rosja zrozumie nasze stanowisko. I nie ma w tym nic złego, ale będzie to wbrew intencjom Zachodu. Ale to nie znaczy, że musimy tańczyć jak nam zagra Zachód - powiedział białoruski dyktator.

Wojna toczy się za granicą naszego kraju. I poważnie wpływa na sytuację na Białorusi

Aleksandr Łukaszenko, białoruski dyktator

Pierwsze spotkania negocjatorów z Rosji i Białorusi odbywały się na terytorium Białorusi, przy granicy z Ukrainą. Ostatnie takie spotkanie miało jednak miejsce w Stambule.

Białoruscy żołnierze nie uczestniczą w wojnie na Ukrainie, ale Rosja przeprowadza ataki na terytorium Ukrainy z terytorium Białorusi.